Верховна Рада ухвалила зміни до Конституції України в частині судоустрою та правосуддя.

Відповідне рішення 335 підтримали депутатів.

Фракція «Самопоміч» у повному складі утрималася від голосування, від Радикальної партії проголосував «за» 1 депутат, 1 депутат – «проти», інші – утрималися, у «Батьківщині» утрималася від голосування голова фракції Юлія Тимошенко, Надія Савченко під час голосування була відсутня.

Зміни до Конституції в частині правосуддя підвищують віковий ценз для заняття посади судді – ним може стати громадянин України не молодше 30 років (раніше – не молодший 25 років). Як і раніше суддею можна буде працювати до 65 років. Крім того, збільшений стаж роботи в галузі права, необхідний для призначення на посаду судді – тепер це п'ять років (було – три роки).

Також в Конституції більше немає вимоги про те, що претендент на посаду судді повинен не менше 10 років проживати в Україні.

Замість Вищої ради юстиції в Україні з'явиться Вища рада правосуддя, повноваження якого будуть ширшими, ніж у ВРЮ. Так, Вища рада правосуддя буде приймати рішення про звільнення судді з посади та переведення в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді, а також приймати рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя.

Також прописаний порядок формування Вищої ради правосуддя, який буде складатися з 21 члена.

Призначає суддю на посаду президент України за поданням Вищої ради правосуддя. Згідно зі змінами в Основний закон, будь-яка особа може подати конституційну скаргу до Конституційного суду, якщо вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні по її справі закон України суперечить Конституції.

«Конституційна скарга може бути подана в разі, якщо всі інші національні засоби юридичного захисту вичерпані», – сказано у документі.

З Конституції вилучили норми, які передбачали наглядові функції прокуратури. Згідно з прийнятими змінами, ліквідується інститут «народних засідателів».

Крім того, тепер Конституція передбачає, що «Україна може визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на умовах, визначених Римським Статутом Міжнародного кримінального, проект якого вносить до Верховної Ради президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Згода на затримання і арешт судді тепер буде давати не Верховна Рада, а Вища рада правосуддя».

Зміни до Конституції щодо правосуддя вступають в силу через три місяці з дня, наступного за днем ​​публікації відповідного закону. У той же час становище, яке стосується визнання Україною юрисдикції МКС, вступає в силу через три роки.

Згідно з перехідними положеннями, до впровадження нового адміністративно-територіального устрою України відповідно до змін до Конституції в частині децентралізації, але не довше ніж до кінця 2017 року, створення, реорганізацію та ліквідацію судів здійснює президент України.

Крім того, протягом двох років після вступу в силу змін до Конституції доручення судді з одного суду до іншого здійснює президент України за поданням Вищої ради правосуддя.

Перед голосуванням президент України Петро Порошенко заявив, що прийняття змін до Конституції в частині судової реформи поверне українцям право на правосуддя.

«Ми повертаємо українцям право на правду, право на справедливість, і боремося за те, щоб в Україні був справедливий суд», – сказав президент.

За його словами, прийняття цього законопроекту необхідно для інвесторів, в рамках виконання міжнародних зобов'язань, але, перш за все, – для українського народу.

У зв'язку з цим Порошенко закликав депутатів відкинути всі політичні розбіжності і проголосувати за ключову реформу в країні.

Раніше Рада ухвалила новий закон про судоустрій і статус суддів.

Поділитись: