Ракетний обстріл Краматорська та візит президентки Єврокомісії: головне за день 8 квітня
російські війська здійснили ракетного удару по залізничному вокзалу Краматорська, де цивільні чекали на евакуацію, а Рада ЄС затвердила п'ятий пакет санкцій проти росії. Головні новини російсько—української війни за 8 квітня.
Ракетний обстріл Краматорська
Зранку російські війська обстріляли залізничний вокзал Краматорська з системи «Точка-У». У цей момент на вокзалі перебували приблизно 4 тисячі людей, більшість із них — жінки, діти та літні люди, які чекали на евакуацію.
Наразі відомо про 50 загиблих, зокрема 5 дітей, та понад 80 поранених. Станцію поки закрили для приймання потягів. З 8 квітня у місті розпочалась екстрена евакуація приватним та комунальним автотранспортом.
Спершу проросійські Telegram-канали застерігали не евакуюватись залізницею з Краматорська, згодом писали, що на вокзалі міста армія рф знищує «бойовиків ЗСУ». Пізніше ці пости видалили.
А міноборони рф намагається звинуватити українських військових в обстрілі міста. Бо нібито на озброєнні росії немає «Точки-У». Військовий експерт Сергій Згурський зазначив, що таку зброю рф має, але робить фейкові заяви, щоб відвернути увагу від своїх дій.
Візит чиновників з ЄС
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель, а також прем'єр-міністр Словаччини Едуард Геґера приїхали до України.
Вони спершу відвідали Бучу, де російські війська здійснили злочини проти мирних жителів. Після цього фон дер Ляєн та Боррель рушили на переговори з Володимиром Зеленським.
Президентка Єврокомісії передала Зеленському опитувальник для вступу в ЄС. Наголошує, що заявку України про вступ до Євросоюзу планують подати до Європейської Ради вже цього літа.
Крім того, відновлює роботу представництво Європейського Союзу в Києві. До столиці вже прибув голова установи Матті Маасікас.
Наслідки окупації Київщини
У Бучі почалась ексгумація тіл з однієї з братських могил. Після ідентифікації кожного загиблого за погодженням рідних поховають індивідуально на місцевому кладовищі у спеціально визначеному секторі.
У Макарові ж виявили поховання 132 мирних жителів, яких застрелили окупанти. А омбудсменка Людмила Денісова повідомляє про те, що російські окупанти ґвалтували дітей та жінок у Бучі та Ірпені.
- 14-річна дівчинка з Бучі зґвалтована 5 чоловіками-окупантами, зараз вагітна;
- 11-річний хлопчик з Бучі зґвалтований на очах у мами, жінку прив’язали до стільця, щоб дивилася;
- 20-річна жінка з Ірпеня зґвалтована трьома окупантами відразу у всі можливі місця.
Санкції проти росії
Рада ЄС затвердила п’ятий пакет економічних і персональних санкцій проти росії. Вони, зокрема, передбачають заборону на імпорт російського вугілля з серпня 2022 року; заборону надання доступу до портів ЄС суднам; заморожування активів чотирьох підсанкційних банків, які становлять 23% частки російського ринку.
А Велика Британія заморозила активи та заборонила в'їзд двом офіційним дочкам володимира путіна та донці міністра закордонних справ. Напередодні такі ж санкції ввели США.
Майже вільна Миколаївщина
Голова Миколаївської області Віталій Кім розповів, що ЗСУ взяли під контроль практично весь регіон — нині російські війська залишилися лише в декількох місцях. Проте Миколаївщину продовжують обстрілювати дистанційно.
Опитування українців
64% українців вважають неможливим відновлення дружніх відносин із росіянами. Абсолютна більшість (91%) не підтримують тезу, що «росіяни та українці — це один народ». Крім того, 98% опитаних ідентифікують себе як громадяни України.
З початку вторгнення 20% дорослого населення вимушено змінили місце проживання. Третина тих, хто виїхав, планують повернутись уже найближчим часом. А от 41% чекатимуть закінчення війни для повернення.
Втрати Чернігова
Мер міста Владислав Атрошенко заявив, що у Чернігові загинули приблизно 700 людей: і цивільних, і військових. Серед загиблих 70 ще не ідентифікували. Також приблизно 40 людей вважаються зниклими безвісти.
Наші журналісти відвідали Чернігів після деблокування. Дивіться або читайте репортаж про місто.
Обстріл Маріуполя
Вночі 8 квітня російські війська обстріляли в Маріуполі криголам «Капітан Бєлоусов». На борту перебував цивільний екіпаж: одна людина загинула, ще декілька зазнали поранень.
А полк «Азов» опублікував відео знищення в Маріуполі ворожої бойової машини піхоти разом з екіпажем.
Повернення «Сапфіру»
Пошуково-рятувальне судно «Cапфір», яке ще 26 лютого захопили окупанти, нарешті повернули до України. Його буксирують на рейд румунського порту Суліна. Усіх 19 членів екіпажу рятувального судна звільнили з російського полону під час першого обміну полоненими.
Усього з початку активної фази війни окупанти захопили 3 українські судна: «Сапфір», «Афіна» й «Принцеса Ніколь»
Комендантська година на Одещині
В Одесі та області запроваджують посилену комендантську годину. Вона буде діяти з 21:00 9 квітня (субота) до 6:00 11 квітня (понеділок).
Зберігається загроза ракетного удару. Влада попереджає про можливий удар 10 квітня.
Маніпуляції росіян
росія готує маніпуляції про «поганих» українців, щоб навмисно демонізувати Україну у світі. Наприклад, пропагандист володимир соловйов поширив фейк, що нібито українці розписали квартиру російськомовного грека, який здав їм свою квартиру в Афінах через Airbnb.
Також з'являються непідтверджені вкиди про погроми в магазинах нібито українськими хлопцями.
Співпраця з ворогом
ДБР викрило помічників народних депутатів від забороненої ОПЗЖ на сприянні країні-агресору. Наприклад, один із них єтопменеджером підсанкційного телеканалу «112 Україна» та співзасновником молодіжного крила ОПЗЖ. Він регулярно координував поширення російських фейків.
Інший — керівник секретаріату фракції ОПЗЖ, особистий юрист і довірена особа народного депутата-втікача Віктора Медведчука. Слідчі шукають, де помічники перебувають.
А на Дніпропетровщині викрили священника Української православної церкви Московського патріархату, який співпрацював із росією.
Низька мотивація росіян
Генштаб ЗСУ повідомляє, що понад 80% особового складу деяких підрозділів російських військ, що були залучені у війні, не хочуть продовжувати бойові дії. А командири військових частин окупантів заборонили звільнення солдатів, у яких закінчилися терміни контрактів.
А за даними розвідки, підрозділ російських спецпризначенців, що має досвід бойових дій в Сирії, у повному складі відмовився брати участь у подальших спробах штурму Маріуполя.
До того ж на війні з Україною росія вже втратила 19 тисяч своїх військових, 700 танків, понад 1 800 бойових машин піхоти та 333 артилерійські системи.
- Поділитися: