«Реал» — «Ліверпуль»: 5 фактів про команди київського фіналу Ліги чемпіонів
2 травня, більш ніж за три тижні до чоловічого фіналу Ліги чемпіонів, визначилися команди—фіналісти. 26 травня на НСК «Олімпійському» зіграють іспанський «Реал» та британський «Ліверпуль».
Для мадридців цей фінал стане третім поспіль. У вирішальних матчах 2016-го та 2017 років «Реал» переміг мадридське «Атлетико» та туринський «Ювентус».
Натомість «Ліверпуль» не грав у фіналі Ліги чемпіонів з 2007 року, коли програв з рахунком 2:1 італійському «Мілану». Востаннє ліверпульці перемагали в найголовнішому клубному змаганні Європи у 2005 році (3:3 із тим-таки «Міланом», перемогу здобули в серії пенальті).
5 фактів, які варто знати про учасників київського фіналу — в матеріалі Громадського.
Стамбул-2005
Уже згаданий фінал Ліги чемпіонів 2005 року між «Міланом» та «Ліверпулем» по праву вважають чи не найкращим матчем в історії турніру зокрема, та футболу загалом.
Матч назвали «Стамбульським дивом» — він відбувався на Олімпійському стадіоні Ататюрка в Стамбулі. Гра закінчилася з рахунком 3:3, але в серії пенальті сильнішим став англійський «Ліверпуль».
Англійський «Ліверпуль» та його капітан Стівен Джеррард (у центрі) піднімає Кубок чемпіонів після перемоги над італійським «Міланом» у фіналі матчу Ліги чемпіонів УЄФА на стадіоні «Ататюрк» у Стамбулі, Туреччина, 25 травня 2005 року. «Ліверпуль» тоді виграв трофей вп'яте Фото: EPA/DANIEL DAL ZENNAR
Хоча перший тайм гри для «Мілана» складався якнайкраще — підсумковий результат був 3:0 на користь італійців.
Гравці «Ліверпуля» з понурими головами залишили поле. Утім, у подальших інтерв'ю британці згадували: їхні фанати в перерві так гучно затягнули гімн You’ll never walk alone, що чутно було аж у роздягальнях. На другий тайм вийшов зовсім інший «Ліверпуль», на початку другої половини за шість хвилин вони відіграли відставання в 3 голи.
За «Мілан» тоді виступав український нападник Андрій Шевченко, у 2004 році він отримав «Золотий м'яч» як найкращий футболіст Європи. Він також став першим українцем, який виграв Лігу чемпіонів у 2003 році.
Та в Стамбулі Шевченко став антигероєм. Уже в екстра-таймі він отримав неймовірний момент, щоб забити. У буквальному сенсі з двох метрів він влучив прямісінько у воротаря «Ліверпуля» Єжи Дудека. А вже в серії пенальті українцю, як і у 2003 році, довірили право на пробиття вирішального пенальті. Він не забив, а «Ліверпуль» виграв Лігу чемпіонів.
Фінал Ліги чемпіонів 2005 року між «Міланом» та «Ліверпулем», Стамбул, Туреччина, 25 травня 2005 року
Гімн «Ліверпуля»
Гімн «Ліверпуля» You’ll never walk alone — «Ти ніколи не залишишся сам», силу якого сповна продемонстрували у згаданому фіналі 2005 року британські уболівальники, популярний не лише серед фанатів клубу, а його виконання часом і справді вражає.
Пісню в 1945 році написали американські композитори Річард Роджер та Оскар Хаммерстайн для мюзиклу «Карусель». Згодом вона стала дуже популярною, свого часу її виконували Френк Сінатра, Елвіс Преслі тощо.
На початку 1960-х You’ll never walk alonе зіграла ліверпульська група Gerry&The Pacemakers, відтак хіт став гімном «Ліверпуля», а його слова нанесли на емблему клубу.
Виконання гімну «Ліверпуля» перед чвертьфінальним матчем Ліги чемпіонів 2018 «Ліверпуль» — «Манчестер Сіті»
You’ll never walk alone також співають фанати інших команд: шотландського «Селтіка», дортмундської «Боррусії», нідерландського «Аякса», «Феєнорда» та «Твенте», бельгійського «Брюгге» та «Антверпен» й австрійського «Рапіда».
Популярність клубів
За даними УЄФА, станом на вересень 2017 року мадридський «Реал» — найпопулярніший клуб Європи. Його підтримує понад 7,3 мільйонів фанатів. «Ліверпуль» у топ-10 популярних клубів на 8 місці, за британців уболіває трохи більше 4 мільйонів футбольних фанатів. Отже, «Реал» переважає суперника по київському фіналу за аудиторією майже вдвічі. Утім, на НСК «Олімпійський» зможе потрапити не більше 20 тисяч уболівальників кожної команди, саме такі квиткові квоти передбачені фіналістам.
Гравці «Ліверпуля» святкують гол під час матчу Ліги чемпіонів УЄФА із командою «Манчестер Сіті», Манчестер, Велика Британія, 10 квітня 2018 року Фото: EPA-EFE/NIGEL RODDIS
«Щоправда, в «Ліверпуля» є особливість. Ледь не на кожен матч, крім уболівальників з квитками, приїжджає ще 10-15 тисяч фанів, які дивляться матч під стадіоном або в пабах», — розповідає організатор фіналів Ліги чемпіонів від Федерації футболу України Андрій Бондаренко.
Можна передбачити, що українці теж уболіватимуть більше саме за «Ліверпуль». Адже в сезонах 2007/2008 та 2009/2010 за команду виступав гравець збірної України Андрій Воронін.
Голи українця Андрія Вороніна, забиті за англійський «Ліверпуль»
«Ліверпуль» — другий найтитулованіший клуб Англії.
- 18 разів вони виграли Чемпіонат Англії,
- 7 — Кубок Англії
- 8 — Кубок Ліги
- 15 разів Суперкубок Англії.
- Крім того, 5 разів узяли Кубок чемпіонів УЄФА, тричі — Кубок УЄФА і стільки ж — Суперкубок УЄФА.
Утім, досягнення ліверпульців аж ніяк не можуть зрівнятися з трофеями мадридського «Реала»:
- 60 національних титулів
- рекордні 33 чемпіонства іспанської Ла Ліги
- 19 Кубків Іспанії
- 10 Суперкубків.
До того ж, «Реал» — рекордсмен за кількістю виграних Кубків європейських чемпіонів:
- 12 перемог в Лізі чемпіонів, 5 з яких поспіль, від 1955 по 1960 включно. Цьогорічний фінал-2018 стане третім поспіль для «Реала».
Головні суперники
Матчі «Реал» — «Барселона» називають El Clasico — іспанське класичне протистояння. Ігри двох найкращих іспанських команд щоразу збирають біля телевізорів мільйони вболівальників по всьому світу. Організатори часом навіть підлаштовують початок матчу під аудиторії, приміром, Азії. Так, у 2016 році матч розпочали о 16:15 для того, щоби було зручно глядачам у Китаї та Японії.
Так само важливе для Великої Британії протистояння між «Ліверпулем» та «Манчестер Юнайтед». Ігри називають північно-західним дербі, в його межах уже відбулося рівно 200 матчів. Суперництво зумовлене двома факторами: невеликою відстанню між містами й трофейною успішністю клубів. «Ліверпуль» та «Манчестер Юнайтед» на двох виграли понад 120 трофеїв.
Але головні суперники на сьогодні — лідери «Реала» і «Ліверпуля» Криштиану Роналду і Мохамед Салах. Обох називають найімовірнішими претендентами на отримання «Золотого м'яча» 2018 року.
Нападник «Реала» Криштиану Роналду (в центрі) разом з командою святкує перемогу над «Депортіво Алавес» в іспанській Прем'єр-лізі на стадіоні «Сантьяго Бернабеу» , Мадрид, Іспанія, 24 лютого 2018 року Фото: EPA-EFE/JUANJO MARTIN
Попри те, що про нього заговорили лише в нинішньому сезоні, Салах наразі — найкращий бомбардир англійської Прем'єр-ліги. Єгиптянин близький до побиття рекорду «Ліверпуля» за кількістю голів у сезоні. На думку букмекерів, після першого півфінального матчу проти «Роми» він покращив власні шанси на трофей. У тому матчі він забив 2 голи й віддав 2 результативні передачі.
Матч «Ліверпуль» — «Рома», 24 квітня 2018 року
Водночас найбільші шанси серед усіх футболістів світу знову отримати нагороду має таки португалець Роналду — п'ятиразовий володар «Золотого м'яча».
Гроші
За підрахунками аудиторської компанії «Deloitte», станом на 2018 рік «Реал» є другим клубом за доходами у світі. Річний обіг коштів мадридців — 674,6 мільйонів євро. Майже половину грошей ( 301,4 мільйонів євро) команда заробляє за рахунок реклами. Інші надходження — права на трансляцію, продаж квитків і фірмової продукції.
Згідно із цим же дослідженням, «Ліверпуль» за фінансовими показниками — на 9 позиції. Річний обіг складає 424,2 мільйонів євро. Найбільше клуб заробляє на продажу трансляційних прав — 182,5 мільйони.
- Поділитися: