Реформа КСУ: Венеційська комісія припинила співпрацю з українською владою після першого висновку

В Офісі президента України кажуть, що Венеційська комісія ще восени минулого року припинила комунікацію з українською стороною щодо реформи Конституційного суду після спільної роботи над першим висновком.

Про це заявив заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов в інтерв’ю hromadske.

«У мене була комунікація з Венеційською комісією. Але офіційне спілкування на їхній запит із членами уряду та парламенту стосувалося першого проєкту висновку від 23 листопада [2022 року]», — розповів Смирнов.

Він додав, що під час роботи над першим висновком проводилися онлайн-консультації з Венеційською комісією. До процесу також були залучені спікер парламенту Руслан Стефанчук, голова комітету з питань правової політики Денис Маслов та віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

Щодо підготовки другого висновку, який Венеційська комісія опублікувала 19 грудня минулого року після ухвалення закону про зміну порядку відбору суддів Конституційного суду, із заступником голови ОП міжнародні партнери не комунікували.

«Вони мали б вислати оновлений попередній висновок і запитати консультації у наших стейкхолдерів», — вважає Смирнов.

Трохи контексту

Венеційська комісія надала два висновки щодо реформи відбору суддів КСУ. Перший, від 23 листопада 2022 року, розробляли разом з українською стороною. Експертне середовище його розкритикувало — у запропонованій конкурсній процедурі був ризик політичного контролю над інституцією.

Після того, як парламент ухвалив закон 13 грудня, комісія видала оновлений висновок: Дорадча група експертів, яка перевіряє кандидатів у КСУ, має складатися з семи членів: четверо з них — міжнародні експерти. Також, згідно з рекомендацією Венеційської комісії, у КСУ не можна призначити кандидатів, які за рішенням Дорадчої групи не відповідають вимогам доброчесності й належного професійного рівня.