У 15 років Рей Курцвайль створив комп'ютерну програму для обробки статистичних даних. У 26 — заснував компанію, що розробляла системи для розпізнавання мови. А ще Курцвайль відомий передбаченнями. Зокрема, казав, що у 2010-ті роки спеціальні пристрої проектуватимуть зображення прямо в очі, створюючи ефект віртуальної реальності, а віртуальні асистенти допомагатимуть людям у повсякденних справах.

2040-і роки футуролог бачить так: людське тіло змінює форму, а органи замінюють кібернетичні засоби. З 2012-го Рей Курцвайль працює технічним директором Google.

70-річний американський винахідник і футуролог, автор низки книжок приїхав до Києва виступити на щорічній конференції Ялтинської Європейської стратегії (YES). Громадське побувало на його лекції та виокремило головні тези.

«Ми маємо 1%. Це вже майже фініш!»

Раніше я думав, що ви не можете передбачити майбутнє. Але я був інженером і гадав, що зможу зібрати багато даних, використати всі інструменти цивілізації, і, можливо, знайду кілька нових підходів.

І я зробив дивовижне відкриття. Є одна провокативно передбачувана річ щодо майбутнього. Я називаю це законом про пришвидшену віддачу (цю теорію Курцвейл виклав у книжках, опублікованих іще в кінці 90-х — ред.). Прикладом дії цього закону є ріст об'єму пам'яті та продуктивності інформаційних технологій. І цей ріст є експоненціальним (коли швидкість росту пропорційна значенню величини — ред.)

Практичний приклад — проект «Геному людини». За 7 років проекту нам удалося зібрати 1% генома, що спонукало критиків називати це повною невдачею та провалом. Мовляв, з такими темпами знадобиться 700 років, щоб досягнути успіху. Я їм відповідав так: «У нас уже є 1%. Це ж майже фініш!». І щорічно цифра подвоювалася. За 7 років проект успішно завершився.

Міжнародний науково-дослідницький проект «Геному людини» започаткували в 1990 році, дослідження тривали до 2003-го. Головною метою було визначити послідовність нуклеотидів, які складають людське ДНК, та ідентифікувати 20-25 тисяч генів. Хоча проект і завершився, додатковий аналіз деяких ділянок ДНК продовжується.

Як фізичні продукти стануть інформаційними

Я чув, як голова МВФ Крістін Лагард сказала, що цифрові технології здатні багато на що, але їх не можна їсти, не можна надягати тощо. Утім, усе може змінитися. Традиційно фізичні продукти стануть інформаційними технологіями. Уже у 2020-х роках ми будемо здатні друкувати одяг на 3D-принтері. І всі ці тенденції — цілком передбачувані.

Рей Курцвайль (ліворуч) під час лекції на форумі YES Фотографії надані Ялтинською Європейською Стратегією

Що зможуть машини за 15 років

У Google я працюю з автоматичними відповідями на електронні листи. Коли вам приходить щось на пошту, програма пропонує три варіанти відповіді, а ви обираєте найкращий. Для цього вона має розуміти зміст. Розуміти не ключові слова, а зміст. Це унікально.

Я думаю, що до 2029 року можна очікувати створення повноцінного штучного розуму. Ми робимо фантастичні речі, і вирішуємо ключові проблеми, щоб штучний інтелект зміг пройти тест Тюрінга (тест Тюрінга визначає, чи може машина мислити як людина — ред.).

Людиномашина?

До 2030-х років ми матимемо наноботів, які буквально перейдуть усередину нашого тіла й мозку, і стежитимуть за нашим тиском, за нашою імунною системою. Вони допомагатимуть бути здоровішими.

Ці наноботи ввійдуть у наш мозок через капіляри, і це розширить наш неокортекс (нову кору, що має товщину 2-4 міліметрів, але відповідає за усвідомлене мислення, мову, креативність). Він підключиться до синтетичного неокортексу в «хмарі». Це зробить наш мозок набагато потужнішим.

Щойно комп'ютери вчаться щось робити, вони витісняють людину. Але це не означає, що це вторгнення якихось розумних прибульців з Марсу. Це — продовження нас самих.

/Переклад Настя Родіонова

 

Поділитись: