ENRU

Репортаж з психлікарні в Криму: як Ільмі Умеров проходить примусову експертизу

18 серпня 2016 року багаторічного голову Бахчисарайської районної адміністрації, заступника глави Меджлісу Ільмі Умерова, рішенням підконтрольного Росії Київського районного суду Сімферополя відправили на примусову психіатричну експертизу

Експертиза була продовженням кримінального переслідування Ільмі Умерова, якого звинувачують у сепаратизмі. Ознаки сепаратизму і «заклики до порушення територіальної цілісності РФ» ФСБ знайшли у травневому інтерв’ю Ільмі Умерова на кримськотатарському телеканалі ART. Під час інтерв’ю він кримськотатарською мовою каже про те, що Росія повинна піти з українського Криму і Донбасу. 

11 серпня 2016 року на засіданні, де ухвалювалося рішення про призначення примусової психіатричної експертизи 59-річному Умерову стало погано. З зали суду хворого на цукровий діабет, страждаючого синдромом Паркінсона Умерова, який не так давно переніс складну операцію на серці, відвезли до лікарні. Але за кілька днів звідти його перевезли до психіатричної клініки для проведення примусової експертизи. 

Громадське.Крим побувало у Сімферополі в Кримській республіканській клінічній психіатричній лікарні №1, де разом з рідними Умерова зустрілися з обвинувачуваним російськими силовиками заступником голови Меджлісу.

Ільмі Умеров. Фото hromadske.ua

На території Сімферопольської психіатричної лікарні є окремий блок з двоповерховою будівлею, де проводяться психіатричні експертизи. Це стара радянська будівля з типовим для союзу антуражем: ліжками на пружинах і старими матрацами в палатах, синіми стінами в коридорах і старою плиткою в процедурних.

Вхід у двір — через заґратовані двері, які тут відчиняються суворо за розкладом. За цими дверима — невелике подвір’я, заставлене ліжками, їх близько 60. У цьому дворі свій вільний час проводять душевно хворі, які перебувають на лікуванні, а також люди, які проходять примусову психіатричну експертизу — таких разом з Ільмі Умеровим троє. Їх розмістили в одній палаті. Так, разом із заступником голови Меджлісу проходить експертизу чоловік, обвинувачений за статтею шахрайство, а також обвинувачуваний у крадіжці. Інші понад півсотні людей на території блоку — пацієнти і хворі на стаціонарі. 

— Де памперси, де памперси? — Чується крик на увесь двір. Крупна санітарка біжить від ліжок до входу в блок. — Він знову обісрався! — Додає санітарка.

За великим рахунком, це все, разом узяте, — суцільний психологічний тиск, який можна назвати тортурами. <...> У палаті немає дверей, всі крики, мати, обпісявся-обкакався, посварилися, ще щось цілодобово все це чуєш і бачиш

Картина у дворі психіатричної клініки з пацієнтами нагадує фільм. Присутні тут завмерли у своїй реальності.

Один чоловік нервово ходить з боку в бік і мовчки курить, інший поряд щось примовляє. Третій хитається, мов маятник, засунувши руки у штани, четвертий лежить, втупишвись у стелю, поряд з ним чоловік уважно стежить за групою людей, які прийшли до Ільмі Умерова. З близько півсотнею людей, які тут лікуються, справляються три жінки і двоє чоловіків санітарів, які працюють в одній зміні.  

— Та несіть уже ці памперси, понос вже пішов, — знову чути крик круглої санітарки на все подвір’я. Жінка, намагаючись якомога швидше вирішити проблему, з якою зіткнулася, стукає у вікно на першому поверсі блоку. 

Врешті-решт через хвилин десять у дворі з’являється санітар з поліетиленовим простирадлом. Разом з санітаркою вони прибирають ліжко одного з хворих. Потім, взявши чоловіка років тридцяти попід руки, санітар веде перевдягнутися і вдягнути підгузок. 

У цей час інші пацієнти з порожніми очима, які час від часу щось шукають, хаотично ходять подвір’ям, заставленим у три щільні ряди ліжками.

Це умови в лікарні для душевно хворих, де вже понад 10 днів багатодітний батько, в минулому чиновник і представник Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров, примусово серед більш як півсотні душевно хворих чоловіків проходить призначену судом експертизу. 

Ільмі Умеров з онукою. Фото з Фейсбуку Айше Умерова

О 18:00 одна з доньок Ільмі Умерова принесла вечерю. Приготовлене у лікарні Умеров їсти відмовляється. У перші дні були проблеми з прийомом необхідних для нього медикаментів. Тоді ж адвокати і рідні здійняли тривогу про загрозу для його життя, маючи багато захворювань, серед яких цукровий діабет, Умеров повинен правильно харчуватися і вчасно пити ліки.  

Після вечері Умеров виходить на подвір’я лікувального блоку, розповідає про умови утримання.  

«За великим рахунком, це все разом узяте, — суцільний психологічний тиск, який можна назвати тортурами. Тому що нормальну людину помістити в такі умови — вона через якийсь час уподібнюватиметься тим, поряд з ким перебуває. У палаті немає дверей, всі крики, мати, обпісявся-обкакався, посварилися, ще щось цілодобово все це чуєш і бачиш. Хоча до медперсоналу в мене, чесне слово, жодних претензій немає», — каже Умеров у дворі. 

За словами Ільмі Умерова, психологічна експертиза почалася з лікарських бесід, розпитувань про його життя. 

«Зі мною лише ведуть бесіди. Питання заздалегідь заплановані, політики не торкаються. Про загальний стан, як проминуло дитинство, на що хворів, чи мав які-небудь епілептичні приступи, як вчився, яка спеціальність, де працював. Коли я їм посади починаю перераховувати, — вони мліють. Коли ми перейшли трохи на політику, співрозмовниця одразу зробила висновок: «Вам просто треба визнати, що ви помиляєтесь, і вас залишать у спокої». Все, як з’ясувалося, дуже просто. ФСБ-шники сказали — 21 день, тут кажуть, що 28 днів — мінімальний термін», — розповідає Умеров. 

27 серпня на події, які відбувалися з заступником голови Меджлісу, відреагував президент України Петро Порошенко. Про Ільмі Умерова розповіли на американському телеканалі CNN, а також написали у The New York Times.

«Один з лідерів кримськотатарського народу Ільмі Умеров був відправлений до психіатричної лікарні. Ми бачимо, що сталінсткі часи 30-х років XX століття повністю повертаються», — заявив Петро Порошенко, і його процитували світові видання. 

Ільмі Умеров каже, що якби не його близькі, а також численні акції на його підтримку в Києві, то реакції могло б не бути взагалі. А шанси на те, що його психологічно визнають неврівноваженим, були б значно вищими. Та більше заступника голови Меджлісу хвилює питання не лише його свободи й обвинувачень у сепаратизмі з боку російських силовиків, а доля усіх кримських татар, які піддаються репресіям. 

«Я думаю, що Україні мало займатися лише мною. Їм треба зайнятвся кримськотатарським питанням вцілому. Те, що Порошенко говорив про внесення змін до Конституції — це потрібно зробити. Треба написати законопроект, запустити і зареєструвати його у Верховній Раді. За умов ухвалення цього рішення в України будуть додаткові механізми для деокупації Криму», — стверджує Умеров. 

За російським законодавством, термін примусової психіатричної експертизи може продовжуватися від 28 до 90 днів рішенням суду. Наразі невідомо, що чекає Ільмі Умерова. Його справа — уже четверта на півострові щодо обвинувачення у сепаратизмі. Це ще один випадок кримінального переслідування мешканців Криму, які не підтримали анексію півострова.