Рецесія в Україні залежатиме від ситуації на сході – віце-президент Єврокомісії

default/Рецесія в Україні залежатиме від ситуації на сході – віце-президент Єврокомісії
Зберегти
Вигляд

22-го травня на саміті Східного партнерства у Ризі Україна та ЄС підписали угоду про надання макрофінансової допомоги Україні на суму 1,8 млрд євро. Громадське з'ясувало у віце-президента Єврокомісії Валдіса Домбровскіса, на яких саме умовах Україна отримує ці кошти.

В.Д.: Сьогодні ми підписали угоду про надання 1,8 мільярдів євро макрофінансової допомоги Україні. Це по суті середньострокові кредити. Умови щодо надання цієї суми зазначені у Меморандумі порозуміння. Серед них поглиблення прозорості урядування, посилення системи аудиту, початок роботи антикорупційного бюро, удосконалення антимонопольного законодавства – це також зазначено в угоді про зону вільної торгівлі між ЄС та Україною. Здебільшого ці умови полягають у структурних змінах, які ваша держава вже проводить, вони майже повністю узгоджуються з тими, що прописані в Угоді про вільну торгівлю.

Ці 1,8 мільярдів будуть розділені на три транші. Ми сподіваємося надати перший уже дуже скоро, у першій половині року, якщо відбудеться швидка ратифікація меморандуму в українському парламенті. Інші два плануються на кінець цього року та початок наступного і вони пов’язані з виконанням умов меморандуму, а також програм МВФ, бо ця макрофінансова допомога – частина більшого пакету підтримки у 25 мільярдів доларів, який надається МВФ разом із іншими кредиторами, включаючи ЄС.

Що заважає європейським інвесторам активніше працювати з Україною — війна чи ще якісь причини?

В.Д.: Немає жодних сумнівів у тому, що війна — це серйозне занепокоєння, проте також ви маєте структурні проблеми, які накопичуюся вже більше двох десятиліть. Говорячи про приваблення інвестицій не варто забувати про бізнес-клімат, який повинен бути передбачуваним та мати менше внутрішніх перешкод, коли справа стосується якихось ліцензій, дозволів. Потрібно раз і назавжди позбутися корупції.

Як ви оцінюєте швидкість уряду у впровадженні реформ?

В.Д.: Новий уряд дуже напружено працює над реформами. Завжди можна хотіти більшого, і ми вже бачимо суттєвий прогрес, але попереду ще багато роботи. Бачимо багато законодавчих змін, та важливо побачити їхнє практичне втілення.

Коли, на вашу думку, в Україні припиниться рецесія?

В.Д.: Це дуже сильно залежатиме від безпекової ситуації в Україні. Якщо відбудеться нормалізація ситуація на сході, це може статися досить швидко; вже зараз ми бачимо ознаки стабілізації української економіки.

Якщо ж відбудеться ескалація, це зашкодить економіці. Саме через такий міцний зв’язок між цими двома факторами Євросоюз так наполягає на повній імплементації Мінських угод і пошукові такого вирішення конфлікту, яке збереже територіальну цілісність України.

Чи має Європа план-Б на випадок ескалації на сході? І де та межа, за якою події однозначно вважатимуться ескалацією?

В.Д.: Головний план — імплементація Мінських угод. Ми бачимо, що із цим зараз продовжуються проблеми, тож тиснемо на обидві сторони, повторюючи, що угоди дуже важливо ввести у дію. Багато дипломатичних зусиль покладено Євросоюзом й іншими міжнародними організаціями, аби забезпечити це.

Але ж вони вже неодноразово порушувалися..

В.Д.: Так, саме тому ми продовжуємо прикладати зусилля щодо їхньої імплементації.

/Ангеліна Карякіна, Нікіта Мєкєнзін