Reuters: Санкції США перешкоджають зусиллям росії відремонтувати пошкоджені НПЗ
Через західні санкції російські компанії стикаються зі складнощами в ремонті нафтопереробних заводів, адже вони побудовані за допомогою американських та європейських інжинірингових компаній. Труднощі погіршуються атаками українських дронів.
Про це пише Reuters із посиланням на людей, знайомих із ситуацією.
Існувала лише одна компанія, яка знала, як відремонтувати установку для виробництва бензину на НПЗ «Лукойл» в Нижньогородській області, що був одним із тих, які Служба безпеки України атакувала 13 березня.
Утім, проблема полягає в тому, що ця компанія американська, і вона вийшла з росії після її повномасштабного вторгнення в Україну. Фірма займається нафтовим машинобудуванням і належить транснаціональному концерну Honeywell UOP.
«Інженери кинулися шукати запчастини, але нічого не змогли знайти. Потім вся установка просто зупинилася», — розповіло джерело, близьке до «Лукойлу».
Чотири інші джерела повідомили, що установка каталітичного крекінгу, яку використовують для перетворення важких вуглеводнів на бензин, не працює з січня 2024 року, і незрозуміло, коли її можна буде відремонтувати через брак у росії досвіду.
Через це НПЗ в Нижньогородській області, який є четвертим за величиною в росії, скоротив виробництво бензину на 40%.
Складнощі посилилися через атаки українських безпілотників, які завдали ударів по щонайменше 12 російських нафтопереробних заводах цього року. За підрахунками Reuters, ці атаки змусили російські НПЗ закрити близько 14% потужностей у першому кварталі.
«Якщо потік безпілотників продовжуватиметься такими темпами, а російська протиповітряна оборона не покращиться, Україна зможе скоротити російські нафтопереробні потужності швидше, ніж російські фірми зможуть їх відремонтувати», — сказав експерт з енергетичної галузі росії та науковий співробітник-нерезидент Фонду Карнегі за Міжнародний Мир Сергій Вакуленко.
За підрахунками Reuters, нинішня зупинка заводу коштуватиме «Лукойлу» майже 100 мільйонів доларів недоотриманих доходів на місяць.
Утім, минулого тижня російський високопосадовець у сфері енергетики, віцепрем'єр-міністр Олександр Новак заявив, що пошкоджені об'єкти мають відновити роботу протягом місяця-двох, оскільки російські фірми працюють над виробництвом необхідних запасних частин.
Він також заявив, що інші російські нафтопереробні заводи збільшили виробництво після атак безпілотників, і дефіциту на місцевому ринку пального не було.
Більше про атаки на НПЗ
За останні два місяці Україна посилила дронові атаки на великі російські нафтопереробні заводи, а також термінали, склади та сховища. Колишня аналітикиня ЦРУ Хеліма Крофт нещодавно зазначила, що Україна показала, що може уразити більшу частину інфраструктури нафти в західній частині росії, поставивши під загрозу близько 60% експорту рф.
Після цього видання Financial Times із посиланням на три неназвані джерела повідомило, що США закликали Україну припинити атаки на російську інфраструктуру, оскільки ці удари можуть підвищити світові ціни на нафту та спровокувати заходи у відповідь. Такі попередження з Вашингтона нібито передали високопосадовцям СБУ та ГУР МО.
Віцепрем'єр-міністерка Ольга Стефанішина у відповідь на такі повідомлення заявила, що нафтопереробні заводи на території росії є законними цілями з військового погляду: «Ми діємо відповідно до найкращих стандартів НАТО». А радник голови Офісу президента Михайло Подоляк назвав «фіктивною» інформацію Financial Times.
Голова Служби безпеки України Василь Малюк заявляв, що внаслідок операцій з ураження російських НПЗ видобуток і перероблення нафти в рф вдалося скоротити на 12%.
Авторка: Дар'я Головко
- Поділитися: