Ризик повномасштабної війни, відмова від поступок і готовність чинити опір: що думають українці про загрозу Росії?
39% українців вважають, що загроза повномасштабної агресії зі сторони Росіє є дуже ймовірною або неминучою. Лише 7% населення вірять, що жодної загрози з боку Росії немає.
Про це свідчать результати опитування Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології, проведеного 1-12 лютого.
Ще 33% опитаних вважають, що загроза зі сторони Росії хоч і не велика, але можлива. Найбільше вірять у серйозну російську загрозу в західних областях (49%). Тих, хто вважає загрозу незначною, найбільше серед жителів підконтрольного Україні Донбасу (64%).
Абсолютна більшість українців — 61% — покладає відповідальність за зростання загрози війни на керівництво Росії. Чверть українців вважають, що провина лежить на керівництві України. Соціологи кажуть, що така думка домінує лише серед жителів підконтрольного Донбасу (53%).
Зазначимо, що опитування проводилося ще до початку загострення на Донбасі 17 лютого та визнання президентом РФ Володимиром Путіним самопроголошених «Л/ДНР» 21 лютого.
Відповідальність за зростання загрози
Російська пропаганда зазвичай виправдовує вторгнення Росії на Донбас захистом російськомовних. Згідно з опитуванням, 44% російськомовних українців вважають, що саме Росія відповідальна за зростання загрози війни. 35% російськомовних кажуть, що за зростання напруженості відповідальна Україна, а 25,4% вважають, що США.
Серед українськомовних респондентів 69,1% заявили про вину Росію у зростанні напруги. 20% українськомовних респондентів вважають, що за зростання загрози війни відповідальне керівництво України.
Готовність до опору та поступок
43% опитаних виступають проти будь-яких поступок Росії, навіть якщо РФ обіцятиме припинити агресію проти України. Крім того, більшість місцевого населення (55% — у західних областях, 40% — у південних, 45% — у центральних та 29% — у східних) не готові підтримати українську владу, якщо вона вирішить піти на поступки російській владі задля досягнення миру.
Винятком є жителі Донецької та Луганської областей. Там 52% жителів вважають, що Україна має відмовитися від вступу до НАТО, бо це нібито може зупинити російську агресію.
Крім того, 48% українців готові воювати або надавати допомогу армії у разі нового вторгнення Росії. Також 18% респондентів заявили, що нічого не будуть робити, лише намагатимуться вижити. 3% планують виїхати за кордон.
Про готовність воювати найактивніше заявляє молодь: серед респондентів до 30 років 31% готові вступити до ЗСУ або добровольчих сил. Серед громадян, старших за 54 роки, частіше поширена позиція в разі вторгнення намагатися просто вижити.
Соціологи також зазначили, що саме серед молоді більше охочих виїхати з країни — 6% — це означає, що в разі нового військового вторгнення на Україну чекає відчутний відтік молоді.
З 1 до 12 лютого методом інтерв'ю «обличчя до обличчя» за місцем проживання респондентів опитали 2 001 людину. Вибірка репрезентує доросле населення України, крім тимчасово окупованих територій. Вибірка репрезентативна за статтю, віком, типом поселення та областю проживання. Максимальна теоретична похибка вибірки не перевищує 2,2%.
- Поділитися: