Російські суди не закривають справи ув'язнених кримчан, а просто додають обвинувачення за новими важкими статтями.

На початку 2017-го кримський адвокат Еміль Курбедінов, відомий тим, що захищає багатьох кримських політичних в’язнів, зокрема фігурантів справ Хізб ут-Тахрір та декого із так званих «українських диверсантів», приїхав до Києва, аби роповісти, чого чекати на анексованому півострові цього року. На думку адвоката, прогнози невтішні, адже складаєтсья тенденія, коли російські силовики та суди не можуть довести провину затриманих у тероризмі чи екстремізмі, чи навіть у підготовці диверсій — вони не закривають справу, а просто додають обвинувачення за новими важкими статтями. Якими саме — Еміль Курбедінов розповів Громадському в ексклюзивному інтерв’ю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СПЕЦПРОЕКТ «ІМЕНА: Кримські політв'язні, які опинились за ґратами через анексію Криму Росією»

Еміль Курбедінов, фото з особистої сторінки у ФБ

На якому етапі зараз «справа Хізб ут-Тахрір»?

2016-ий рік завершився тим, що рішення стосовно Зейтуллаєва (Руслана Зейтуллаєв — один з 4-х мусульман, яких Росія підозроє у причетності до забороненої і визнаної терористичною в РФ організації «Хізб ут-Тахрір» — ред.), а точніше вирок – був повернутий у першу інстанцію за свою м’якість. А 2017-ий почавлся із того, що у нас з’явились люди, які нібито намагались насильницьким шляхом повалити російську владу. (мова йде про застосування нової, 278 статті КК РФ до фігурантів «справи Хізб ут-Тахрір» — ред.).

От це перспективи, вони показові. Ми вважаємо, що із такими законами, із такою политичною кон’юнктурою та політичною спрямованістю, із Управліннями, з тією політикою, яку провадить ФСБ, нічого доброго очікувати нам не варто. Я вважаю, що будуть подальші арешти, будуть намагатися впливати на активістів, які приходять на суди і фільмують обшуки – задля того, щоб люди не говорили, не висвітлювали, не приходили. Це ідеальний для них варіант. А ще краще – аби люди їхали з Криму.

Це така політика вичавлювання?

Звісно.

Вони хочуть щоб люди не говорили, не висвітлювали, не приходили. Це ідеальний для них варіант. А ще краще – аби люди їхали з Криму.

На вашу думку, ця нова стаття, 278 – вона буде застосовуватись  тільки до Зейтуллаєва чи її екстраполюють на всіх?

Ні, я думаю, до севастопольських (вже засуджених — ред.) вона не буде застосовуватись. Вони почнуть із тих, хто зараз перебуває під слідством. Відносно яких ще не було ані судів, ані вироків. Почали із «ялтинської п’ятірки» — це Вадим Сірук, Емір-Усейн Куку, Енвер Бекіров, Муслім Алієв та ще два хлопці з Краснолісся, здається, – Джеппаров та Алімов. От відносно них, я думаю, що буде інкримінуватись саме ця стаття, і може, ще на рік розслідування затягнеться.

Слідчі це захоплення влади чимось підтверджують чи виходять із програмних положень партії Хізб ут-Тахрір?

Я думаю, все це буде в такому узагальненому вигляді подано. І я переконаний, що по конкретиці нічого сказати нам не зможуть. І це інструмент для того, аби в подальшому просто подовжити розслідування. Тому що, скоріше за все, у «справі Хізб ут-Тахрір» доказів мало, свідків мало. Ніхто із здравомислячих людей не хоче бути свідком у такій категорії справ. Особливо із кримських татар. Тож свідків знайти важко буде. Думаю, знову якийсь «прихований свідок» буде, а може,  п’ять їх буде. І для того, аби продовжити розслідування, воно вже понад рік триває, — вони цю статтю інкримінують — і продовжують далі «у зв’язку із особливою важкістю справи».

278 стаття – вона ж не нова для російських справ Хізб ут-Тахрір?

Ні, не нова. Це була така практика в Росії. Тобто так, знову присутнє таке собі «натягування свити російської» на Крим. Але більш обґрунтовано – це все ж таки для того, аби подовжити ще на рік розслідування. Щоб ще більше доказів зібрати та більш-менш справу «зліпити».

Ну і звісно ж, це елемент тиску на тих, хто залишився в Криму. Бо ж «як так, вже дві статті! І там, і там – по 20 років!».  Неосвічені люди не знають що строки поглинаються. Тому в сухих цифрах воно не має суттєвого значення, але має значення в абсурдності самого звинувачення. Тобто людина – терорист, він жив собі у Криму, кримський татарин або ж Вадим Сірук – слов’янин – жив собі і раптом в один момент перетворився на терориста, який, виявляється, хотів повалити російську владу. Перебуваючи в Криму! До нього прийшла російська влада, а він, виявляється, хотів її повалити. Це все прогнози, але це все буде об’єднуватись в одну справу.

Наскільки це ускладнить лінію поведінки захисту?

Ніяк… ну… зайві томи матеріалів справи будуть. Зайві ще декілька експертиз. Захист як був непростим, так і залишатиметься непростим в тих умовах, які зараз в Криму та в Росії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справа «Хізб ут-Тахрір»: як із кримських татар роблять терористів

На відео ФСБ Сулейманов зізнавався, що нібито за завданням від ГУР МОУ підшуковував місця можливого закладання вибухівки, робив муляжі бомб

Віднедавна Еміль Курбедінов веде справу ще одного кримського татарина, якого затримали влітку. Відтоді про нього майже не було інформації. Йдеться про Редвана Сулейманова, якого показали на оперативному фідео ФСБ у серпні разом із іншими «українськими диверсантами» Євгеном Пановим та Андрієм Захтеєм. І якщо про двох  останніх було відомо, що їх допитують, перевели до московського Лєфортово, до них приїздили російські правозахисники, то про Сулейманова не говорили.

На оперативному відео Сулейманов зізнавався, що нібито за завданням від ГУР МОУ він підшуковував місця можливого закладання вибухівки, робив муляжі бомб та мав збирати і передавати в Україну інформацію про військові частини в Криму. Однак тепер нічого цього в кримінальній справі Сулейманова не залишилось.

Про Редвана Сулейманова – спочатку ФСБ заявила про його затримання разом із групою «українських диверсантів» Панова та Захтєя. Потім про нього майже не було інформації. Що ж відомо на сьогодні?

Його затримали в аеропорту Сімферополя за місяць до того, як взагалі почули про Панова та Захтєя. Йому інктимінують саме ж, про що я казав вже – що він влаштував конференц-зв’язок із об’єктом, який перебував на території України та із черговою частиною. І той об’єкт, який був в Україні, передав у чергову частину про замінування.

Редван по суті не сказав жодного слова. Його за двадцять хвилин після цього конференц-дзвінка арештували, одару ж, через 20 хвиилин. І йому інкримінують саме частину другу, тому що нібито Росії завдана шкода на понад три мільйони. Це надіслали свої звіти поромна переправа, ФСБшники надіслали, що вони виїжджали та шукали із кінологами тощо. Нарахували понад 3 мільйони рублів. Тобто на цю людину зараз все намагаються повісити.

Сулейманову інкримінують завідомо неправдиве повідомлення про теракт, яке призвело до збитків на понад 3 мільйони рублів

Тобто безпосередньо у закладці або спробі закласти бомби він не звинувачуєтсья?

Ні! Стаття звучить як завідомо неправдиве повідомлення про теракт. Тобто людина і не збиралась чогось скоювати. Завідомо неправдиве повідомлення про терористичний акт, яке призвело до збитків на понад 3 мільйони рублів – це значна шкода. Зараз слідство закінчилось, буквально кілька днів тому мені вже надали матеріали для ознайомлення. І ми зараз із Редваном знайомимося. Там три томи по 250 сторінок. Це приблизно 750 аркушів. Зараз ми із ними ознайомимося, і справа одразу буде спрямована до суду. Думаю в лютому-березні будуть вже засідання по суті щодо Редвана Сулейманова.

У нього дуже цікава доля. Я його розглядаю як людину, яка дуже болісно переживала все те, що відбувалось в Криму. Він 21 день був в блокаді у військовій частині, де він служив за контрактом (в\ч в Перевальному в березні 2014 блокували російські військові – ред.) і здався лише тоді, коли їх здав командир, який сказав: «якщо ви вийдете, я закидаю вас гранатами». Він пригадує, що тоді був вимушений це зробити, бо інакше «нас би закидали гранатами», там вже «Тигри» були тощо. Він після цого поїхав на материкову Україну. А потім приїхав до Криму, і його арештували. Тобто це патріот, він справді патріот України, і він дуже болісно переносив це.

Я думаю, Україна його так і має сприймати. І я переконаний, що до нього застосовувалися тортури, переконаний на 99,9% — я кажу це як адвокат. В мене є підстави вважати, що він підписав все, всі протоколи ним були підписані недобровільно.

Так а чи є в матеріалах справи зв’язок між ним та Пановим чи Захтеєм?

Ні з ким, ні з ким не пов’язаний. Ні з ким абсолютно. Із доказів є лише його свідчення. І все. Хоча спочатку так, казали. А потім це окрема справа.

Поділитись: