Росія перетворюється на великого забіяку (огляд преси)

default/Росія перетворюється на великого забіяку (огляд преси)
Зберегти
Вигляд

Генсек НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю італійській газеті Corriere della Sera відповідав на питання, як Альянс реагуватиме на можливу повномасштабну війну між Росією та Україною. Прямої відповіді він не дав, зазначивши, що конфлікт на Донбасі не може мати воєнного вирішення. Він закликав Росію поважати українські кордони, вивести свої війська та техніку зі Сходу України, припинити підтримувати сепаратистів та дотримуватися умов перемир’я. Столтенберг підкреслив, що НАТО підтримує і буде підтримувати територіальну цілісність і суверенітет України. На пряме питання, яким чином Альянс це робитиме, відповів – за допомогою п’яти трастових фондів, які засновані спеціально для співпраці з Києвом.

Конфлікт в Україні важливий для розвитку ситуації за її межами і був недооціненим з боку Заходу – пише політолог Ендрю Вілсон у статті для сайту CNN. Росія ще не досягла своєї мети в Україні, вважає автор: території, які зараз контролюють бойовики на Донбасі, не мають жодного історичного чи економічного сенсу, а Крим ізольований. Росія хоче, щоб Україна зазнала поразки як держава, щоб її революція та реформи провалилися. За тим, що відбувається в Україні, уважно стежать сусіди. Країни Балтії, в яких Росія роками створювала альтернативний медіа-простір, нервують. Москва відверто втручається у передвиборну кампанію у Молдові. Казахстан, для якого скоро гостро постане питання передачі влади, переживає, чи не скористається Росія моментом, аби відхопити шматок території, на якому мешкають етнічні росіяни. Неспокійно і на Кавказі, де за непрямого втручання Росії Азербайджан та Вірменія опинилися на межі нової війни.

Австралійська газета Sydney Morning Herald пише про поведінку Росії та її лідера Володимира Путіна напередодні його візиту на саміт «Великої двадцятки». Журналісти цитують слова прем’єр-міністра Австралії Тоні Еббота, який закликав Путіна «зробити Росію супердержавою у сфері ідей та цінностей, а не намагатися відновити царистську імперію чи СРСР». Утім, Путін на слова західних лідерів мало зважає, а тим часом російські військові кораблі зайшли в австралійські води. Газета цитує аналітика з університету Кертін Муравйова, який говорить про те, що Росія перетворюється на великого забіяку, непередбачуваного партнера, з яким ніхто не може мати нормальні стосунки і не хоче вести бізнес.

Видання Foreign Policy докладно описує види військової техніки, помічені журналістами та спостерігачами на окупованих територіях Донбасу останнім часом. Зокрема, це системи радарів та інше устаткування, аналогів якого в української армії немає. Сумнівів у тому, що ця техніка та зброя надійшла до сепаратистів саме з Росії, в експертів немає, зазначають автори. А метою її введення в Україну може бути як укріплення існуючих позицій бойовиків, так і бліц-криг на контрольовані урядовими військами території. Путін зайшов далеко і не має наміру відступати, доки його імперський проект не буде реалізовано, пише видання. Захід заклопотаний ситуацією на Близькому Сході, Європейський Союз наполягає, що він не має наміру запроваджувати нові санкції проти Росії, а тим часом Путін дедалі утверджується у своєму переконанні, що програти в Україні він не може.