росія через соцмережі може вербувати шпигунів на півночі Норвегії — спецслужба країни

Служба безпеки поліції Норвегії (PST) вважає, що росія може використовувати соціальні мережі для вербування шпигунів на півночі країни.
Про це повідомляє суспільний мовник NRK.
Ще в жовтні телеканал «Настоящее Время» (проєкт «Радіо Свобода» і «Голосу Америки») повідомив про ймовірні спроби росіян завербувати жителів Норвегії для шпигунства за військовими об’єктами, особливо на півночі країни.
Журналісти з’ясували, що вербування відбувалося через соціальні мережі, насамперед через сервіс Messenger. Деякі з людей, які мали розмови з росіянами, стверджують, що ті виступали від імені «російського географічного товариства». За даними телеканалу, ця організація пов’язана з міністром оборони росії сергієм шойгу.
Одне з джерел стверджує, що йому нібито запропонували значну грошову компенсацію в обмін на інформацію. Плата мала становити близько 10 тисяч норвезьких крон на день (це близько 850 євро).
Голова PST у районі Фінмарк, що на півночі Норвегії, Йохан Роалдснес, припустив, що росіяни справді можуть знайомитися в соцмережах із людьми для вивідування розвідувальної інформації в скандинавській країні.
А втім, він сказав, що не буде ані підтверджувати, ані спростовувати інформацію в ЗМІ. Він також не став коментувати ймовірну кількість людей, яких, можливо, хотіли завербувати.
Так само відповіла начальниця поліції Фінмарка Еллен Катрін Хетта. Однак обидва правоохоронці дали розуміти, що російська загроза та активність на півночі зросли.
Роалдснес уточнив, що росіяни шукають нові способи отримати інформацію, яку раніше було легше роздобути.
«Ми знайомі з тим, яка інформація запитується. І я підтримую зв’язок із власниками такого типу інформації», — сказав представник спецслужби.
NRK зазначає, що ще у 2017 році тодішня керівниця PST Бенедикт Бйорнланд заявляла, що росія та інші іноземні держави намагаються отримати інформацію про оборону, політичні рішення та сектор електроенергетики й зв’язку Норвегії.
За даними норвезького мовника, поліція також стежить за розміщенням фотографій, серед іншого, на Google Maps.
Так, у 2013 році підозру викликала фотографія мосту через річку Каутокейно. Припускається, що її зробив користувач з України. У Норвегії вважають, що туристи зазвичай не цікавляться такою інфраструктурою.
- Поділитися: