росія покращила тактику ударів по енергетиці. Україну рятує тепла погода, імпорт та сонячна енергія — FT

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото ДТЕК

росія змінила тактику обстрілів енергетичної інфраструктури України: тепер вона використовує високоточні ракети для знищення електростанцій у менш захищених регіонах, ніж Київ. Нові збитки гірші, ніж були минулої зими, але їх пом'якшує тепла погода, великий імпорт електроенергії з ЄС та вітчизняні сонячні електростанції.

Про це пише Financial Times з посиланням на українських посадовців.

За даними видання, хоч березневі удари по енергетиці не були такими масштабними, вони завдали більшої шкоди, ніж обстріли взимку 2022-2023 років.

Тепер очевидною метою рф є «постійна, непоправна шкода» українській енергетиці, пише FT. Деякі з пошкоджених енергооб'єктів, можливо, не вдасться повністю відновити до наступної зими.

Видання зазначає, що з 22 по 29 березня росія обстріляла 7 теплоелектростанцій — усі далеко від Києва, який має одну з найкращих систем протиповітряної оборони в країні. Також російські ракети влучили у дві гідроелектростанції. Кілька енергооб'єктів, зокрема в Харківській області, були майже повністю зруйновані.

«Наша мета — максимально відновити [енергетику] до жовтня», — підкреслив виконавчий директор ДТЕК Максим Тимченко. За його словами, існують плани щодо відновлення деяких підстанцій і великих електростанцій, які не були повністю зруйновані.

Він також зазначив, що якби не тепла погода, імпорт електроенергії з ЄС і збільшення виробництва енергії з відновлюваних джерел, Україна пережила б масові відключення електроенергії, як це було взимку 2022-2023 років.

Що змінилося в російській тактиці?

Якщо минулої зими росія атакувала розподільчі станції та трансформатори по всій країні, то зараз російські ракети наводяться переважно на електростанції в окремих регіонах, щоб «повністю їх знищити».

В «Укренерго» переконані, що росіяни намагаються відключити від електропостачання великі промислові регіони та міста. Менші підстанції — якими керує «Укренерго» — можна захистити від атак захисними спорудами. Але «дуже важко, якщо взагалі можливо» охопити великі електростанції, для відновлення яких потрібно «кілька місяців або навіть років».

Друга важлива відмінність від зими 2022-2023 років — росія зараз використовує дорогі високоточні балістичні ракети, заявив голова комітету Верховної Ради з питань енергетики Андрій Герус. Україна має лише кілька американських систем ППО Patriot, здатних збити балістику.

За словами представника української розвідки Андрія Черняка, росія також досі масово використовує безпілотники, але як дешевший спосіб уразити інші частини енергетичної системи, наприклад трансформатори.

Допомогли й сонячні дні ранньої весни. Тепла погода означає, що опівдні сонячна енергія забезпечує 20-25% енергетичних потреб країни. Оскільки вітряні та сонячні електростанції широко розкидані, це захищає їх від великої шкоди внаслідок російських ударів.

За оцінками Черняка, росія має достатньо ракет для ще однієї чи двох великих атак у найближчі тижні.