росія в Радбезі ООН заблокувала моніторинг санкцій проти КНДР через її ядерну програму. Реакція МЗС України

росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка передбачала продовження мандата для групи експертів із моніторингу санкцій проти Північної Кореї ще на рік. Це сталося після того, як КНДР, як підозрюють, передала росії зброю для війни проти України.

Про це пишуть Associated Press та Reuters.

За 14 років існування Групи експертів з моніторингу санкцій, накладених на Північну Корею через розширення ядерної програми, росія ще ніколи не блокувала її дільність.

Проте під час голосування 28 березня вона проголосувала проти, Китай утримався, а решта 13 членів Радбезу ООН підтримали резолюцію.

Постійний представник росії в ООН василь небензя перед голосуванням заявив, що буцімто західні країни намагаються «задушити» КНДР і що санкції втрачають свою «актуальність» і є «відірваними від реальності» в запобіганні розповсюдженню ядерної зброї в країні.

Він також звинуватив Групу експертів ООН у тому, що вона «все більше грає на руку західним підходам, передруковує упереджену інформацію та аналізує газетні заголовки та фотографії низької якості». А отже, за його словами, експерти «по суті визнають свою неспроможність дати тверезі оцінки статусу режиму санкцій».

Водночас заступник представника США Роберт Вуд назвав роботу Групи «надзвичайно важливою» та звинуватив москву в спробах замовчати «незалежні об’єктивні розслідування», оскільки у 2023 році Група «почала повідомляти про кричущі порушення росією резолюцій Ради Безпеки ООН».

Представниця Великої Британії Барбара Вудворд зауважила, що вето дасть росії «свободу, щоб ухилятися від санкцій і порушувати їх для отримання зброї, яка буде використана проти України».

Що кажуть в МЗС України?

В українському Міністерстві закордонних справ наголосили, що протягом останніх 14 років Група експертів відігравала важливу роль у здійсненні незалежного та об’єктивного моніторингу і розслідування дотримання санкцій щодо КНДР. Зокрема, викривала незаконний розвиток Пхеньяном ядерної та ракетної програм, але з 30 квітня 2024 року через російське вето експерти припинять свою діяльність, зазначали у відомстві.

«Це серйозний підрив міжнародного режиму нерозповсюдження та серйозний удар по санкційному механізму проти КНДР в цілому, який тепер також опиняється під загрозою», — заявило МЗС України.

У зовнішньополітичному відомстві також зауважили, що росія застосувала вето саме у той час, коли Група експертів офіційно розпочала розслідування порушень москвою запровадженого проти КНДР режиму збройового ембарго внаслідок закупівлі у Пхеньяна озброєнь та боєприпасів, зокрема балістичних ракет, які росіяни використовують у війні проти України.

«Фактично, це явка з повинною, яка підтверджує отримання москвою озброєнь та боєприпасів у порушення санкцій та використання зброї північнокорейського походження у війні проти України», — кажуть у МЗС.

Там закликали всі держави-члени ООН засудити вето росії, а також вжити рішучих кроків для припинення постачання з КНДР до росії озброєнь та боєприпасів.