Розкішні спальні й приватний стриптиз-клуб: команда Навального показала фото «палацу Путіна»

«Палац Путіна» в Краснодарському краї, під Геленжиком, на знімках із супутників
«Палац Путіна» в Краснодарському краї, під Геленжиком, на знімках із супутниківpalace.navalny.com

Команда російського опозиціонера Олексія Навального показала другу частину розслідування про «палац Путіна» під Геленджиком. Цього разу з фотографіями: кажуть, що це реальні інтер'єри цієї будівлі.

Відео під назвою «Золоте безумство. Реальні фотографії палацу Путіна» оприлюднили на YouTube-каналі Навального.

У першій частині розслідування про палац інтер’єри будівлі показали у вигляді 3D-візуалізацій. Це викликало сумніви в частини глядачів, чи справді інтер’єри такі, як стверджували розслідувачі. У новому відео команда Навального пообіцяла «розставити всі крапки над “i”».

Більшість фотографій інтер’єрів схожі на опубліковані раніше візуалізації. Розслідувачі зазначають, що позолоти та прикрас, наприклад, стилізованих російських гербів, насправді було навіть більше, ніж передбачалося.

На знімках і розкішні спальні, і потаємна кімната відпочинку, і спальня Путіна з видом на море, і навіть кімната з жердиною, яку розслідувачі називають «приватним стриптиз-клубом» президента.

Команда Навального пояснила, що фотографії їм «надіслали з будівництва» і уточнила, що вони старі. За словами розслідувачів, одразу після оприлюднення першого відео рік тому в «палаці Путіна» почали ремонт.

Зазначимо, що нове відео вийшло в річницю публікації першої частини розслідування 2021 року — «Палац для Путіна. Історія найбільшого хабаря», — яка набрала понад 120 мільйонів переглядів.

Що це за перша частина розслідування?

Фільм опублікували 19 січня 2021 року — наступного дня після затримання Олексія Навального у Москві. Тоді він щойно повернувся з Німеччини, де лікувався після отруєння «Новічком», у якому звинувачує особисто Путіна.

У фільмі розповідають про облаштування будівлі площею 17,7 тисячі квадратних метрів на узбережжі Чорного моря неподалік від міста Геленджик, яка, як стверджують розслідувачі, належить Путіну. Загальну вартість «палацу» вони оцінюють у 100 мільярдів рублів.

Затримання Навального та сам фільм спровокували масові мітинги, які відбулися 23 січня в усій Росії та за її межами. У РФ їх жорстоко розігнали силовики.

Сам Путін заявляв, що палац ні йому, ні його родичам ніколи не належав. За його словами, відеорозслідування — це просто компіляція і монтаж.

Що саме такого в розслідуванні про «палац» Путіна?

Як стверджує команда Навального у фільмі, для президента Росії Володимира Путіна на узбережжі Чорного моря під Геленджиком звели палац площею 17,7 тисячі квадратних метрів.

Вперше про його зведення стало відомо ще у 2010 році, але тоді після скандалу у ЗМІ бізнесмен, який займався проєктом в інтересах Путіна, нібито продав палац іншому бізнесменові. Той сказав, що добудує комплекс як готель. Але у Навального стверджують, що продаж був фіктивним.

Резиденція розташована на території в 68 гектарів. На момент розслідування 2021 року на ділянці був вертолітний майданчик, повноцінний льодовий палац, церква, амфітеатр, оранжерея і чайний будиночок площею 2 500 квадратних метрів, а також 80-метровий міст. Для спуску до пляжу побудували спеціальний тунель всередині гори, посередині якого є дегустаційна кімната, з якої «відкривався найкращий із можливих краєвидів на море».

Прилегла до території ділянка площею 7 тисяч гектарів належить ФСБ, але до 2068 року його передали фірмі, якій належить палац. У Навального вважають, що «єдина мета оренди — створення чогось на кшталт буфера навколо палацу Путіна». Розслідувачі також з'ясували, що ФСБ не дає дозволу на риболовлю біля мису, де побудований палац, а над територією діє офіційна безпольотна зона.

Автори розслідування також опублікували докладний план палацу. У Навального стверджують, що отримали його від одного з підрядників, який «був приголомшений і розлючений розкішшю оздоблення».

Як підкреслюється в розслідуванні, весь палац був укомплектований ексклюзивними меблями, які виготовляли поштучно на замовлення. Так, наприклад, дивани в резиденції коштували півтора-два мільйони рублів, а найдорожчий стіл — 4,1 мільйона рублів.

Всього в палаці три поверхи. Там також були басейн, сауни, хамами, «склад бруду», СПА, читальня, музична вітальня, кальянна, кінотеатр, дегустаційна кімната, винний льох, казино, близько півтора десятка гостьових спалень.

Команда Навального також з'ясувала, що неподалік від території палацу були розташовані майже 300 гектарів виноградників, шато, винні заводи й устричні ферми.

У Навального кажуть, що будівництво комплексу фінансували компанії, які пов'язані з друзями Володимира Путіна — зокрема державні «Роснефть» і «Транснефть» — за допомогою фіктивних орендних платежів та інших корупційних схем. Автори розслідування називають цю схему «найбільшим у світі хабарем» і оцінюють загальну суму грошей, витрачених на палац і виноградники, щонайменше в 100 мільярдів рублів.