Розрив дипломатичних стосунків Саудівської Аравії та Ірану поставив хрест на перемир’ї у Сирії та Ємені – СNN
Ситуація з розривом дипломатичних зв'язків між Саудівською Аравією та Іраном може легко вийти з-під контролю. Про це в коментарі американському СNN заявив Фаваз Джерджес з Лондонської школи економіки та політології. Американський ресурс розглянув основні питання, які виникають у зв'язку з останніми подіями.
Чи може дипломатична словесна суперечка перерости у війну?
За словами Джерджеса, це вже сталося - ще до того, як Саудівська Аравія оголосила про рішення розірвати відносини з Іраном. «Їх конфлікт розгортається на арабських вулицях вже давно», - додав він. Ці дві держави опинилися на протилежних сторонах конфлікту в Сирії, Іраку, Ємені, Бахрейні та Лівані. Тепер, за словами експерта, питання полягає лише в тому, наскільки ситуація може погіршитися. «У відносинах між найсильнішими державами Перської затоки, між сунітською Саудівської Аравією і шиїтським Іраном, склалася вибухонебезпечна ситуація. Між ними вже розгорілася словесна війна. Вони вже ведуть опосередковану війну. І ситуація може стати надзвичайно небезпечною в найближчі кілька тижнів або місяців », - вважає Джерджес. Військовий аналітик CNN, генерал-лейтенант у відставці Марк Хертлінг вважає, що між Саудівською Аравією та Іраном цілком може початися безпосередній військовий конфлікт.
У чому причина напруженості у відносинах між Саудівською Аравією та Іраном?
«Іран і Саудівська Аравія є ворогами, які довгий час конкурували, будучи провідними виробниками нафти і самопроголошеними захисниками шиїтського і сунітського ісламу відповідно », - написав професор університету Південної Флориди Мохсен Мілані у своїй статті за 2011 рік. За словами Джерджеса, і Саудівська Аравія, і Іран намагаються виставити себе жертвами, тоді як напруженість між ними продовжує зростати. «Тут ми маємо справу не тільки із зіткненням інтерпретацій, а і з гігантським розривом, опосередкованою війною, холодною війною, яка розгортається між Саудівською Аравією та Іраном. Ця війна має відношення до геополітики. Вона має відношення до влади і впливу», - зазначив професор.
Чому ситуація різко погіршилася саме зараз?
Поштовхом до нового спалаху обурення стала страта впливового шиїтського проповідника Німра аль-Німра і десятків інших засуджених, яка відбулася на минулих вихідних у Саудівській Аравії. Незабаром після цього, протестуючі напали на посольство Саудівської Аравії в Тегерані, закидавши його коктейлями Молотова, внаслідок чого будівля загорілася. Верховний лідер Ірану Аятола Алі Хаменеї закликав до «священної відплати». «Розрив дипломатичних зв'язків був практично неминучий, особливо враховуючи надзвичайно бурхливу реакцію Ірану і заяви верховного лідера Ірану, що Саудівській Аравії не уникнути божого гніву», - заявив аналітик CNN і редактор ресурсу Quartz Боббі Гош. Однак, за словами аналітиків, якщо розглянути детальніше відносини Ірану та Саудівської Аравії – то стане зрозуміло, чому ці країни зацікавлені в розпалюванні суперечки. «Існують певні внутрішньополітичні причини, які зараз не дозволяють цим країнам відмовитися від взаємних демонстративних нападів», - вважає Ян Бреммер, президент консалтингової фірми Eurasia Group. За його словами, Саудівська Аравія зараз намагається впоратися з падінням цін на нафту і внутрішніми суперечками, пов'язаними з питанням: хто стане наступним королем. Теологічний Іран, між тим, шукає способи заблокувати перспективу «вестернізації» в країні, в світлі нещодавно підписаної угоди щодо ядерної програми.
За словами Бреммера, уряди обох країн розуміють, що розпалювання націоналістичних настроїв дозволить їм зміцнити свій авторитет всередині їх держав. «Це робить нинішній конфлікт надзвичайно небезпечним», - додав Бреммер.
Чого нам варто очікувати в найближчі дні?
На думку аналітиків, гнівна риторика не вщухатиме найближчим часом. Джерджес вважає, що це може вплинути на ситуацію у всьому регіоні. «Ми сподівалися, що в найближчі кілька місяців нам вдасться знайти дипломатичне вирішення сирійського конфлікту. Забудьте про це. Ми сподівалися на дипломатичне вирішення в Ємені – забудьте і про це. Тепер дві найпотужніші ісламські держави в самому серці Близького Сходу фактично починають безпосередню конфронтацію замість опосередкованої війни. Тому ми повинні вкрай серйозно поставитися до ескалації цього конфлікту».
/фото cbc.ca
- Поділитися: