Світ

Розслідування, якого не було: чому у Молдові показали фільм від імені українських журналістів?

16 лютого, 2018 21:26
Світ/Розслідування, якого не було: чому у Молдові показали фільм від імені українських журналістів?
Зберегти
Вигляд
У Молдові збираються представити фільм про крадіжку мільярда доларів, нібито знятий українськими журналістами. Для цього створили сайт-клон українського видання, а справжню сторінку медіа в Молдові заблокували.

Про що йшлося в розслідуванні і чому молдовські журналісти скористалися ім'ям українського видання — з'ясовувало Громадське. 

Що трапилося?

Молдовський телеканал TVC21 анонсував показ документального фільму про «крадіжку століття». Розслідування нібито провели українські журналісти видання «Європейська правда». Однак там від стрічки відхрестилися — з'ясувалося, що українське видання не має до фільму жодного стосунку. Його опублікували на сайті-клоні «Європравди», та ще й заднім числом.

Що за «крадіжка століття»?

У 2014 році з банківської системи Молдови зник мільярд доларів. Гроші вивели з трьох молдовських банків — Banca de Economii, Banca Sociala і Unibank через офшорні компанії. Розслідування цієї справи наразі триває, однак процеси йдуть у закритому режимі — без доступу громадськості.

У 2016 році у цій справі затримали тодішнього  главу адміністративної ради Banca de Economii, мера міста Оргіїв і чоловіка російської співачки Жасмін Ілана Шора.

Ілан Шор, Фото: facebook.com/pg/ilanshorofficial

Його засудили до 7,5 років в'язниці напівзакритого типу за заподіяння матеріальних збитків і відмивання коштів в особливо великих розмірах. Однак захист подав апеляцію і бізнесмена відпустили під судовий контроль до оголошення кінцевого рішення.

Про що фільм?

У стрічці стверджується, що звинувачення проти Ілана Шора сфабріковані. Учасниками і бенефіціарами крадіжки автори називають екс-прем'єра Молдови Володимира Філата, бізнесменів В'ячеслава Платона і Віорела Цопу (він у фільмі названий «людиною Філата»). 

Фільм уже показували на закритих заходах у різних регіонах Молдови. «На превеликий жаль, у зв'язку з банківським скандалом, здебільшого згадується ім'я нашого лідера Ілана Мироновича Шора. Ми хочемо дати вам ту інформацію, яка однозначно зможе довести, що він — невинуватий», — заявила перед одним з таких показів заступниця голови «Партії Шора» Марина Таубер.

«У мене викликає підозри вже той факт, що від глядачів приховують, що фільм знятий на замовлення Шора, — каже кореспондентка NewsMaker.md Олександра Батанова, —Ми не маємо уявлення, хто проводив це розслідування. Поки можу сказати, що у фільмі є реальні факти, але дуже багато оціночних суджень, висновків, притягнутих за вуха, багато недомовленостей. Нічого не розповідають про кримінальну справу проти Ілана Шора, його керування Banca de Economii називають «спробою порятунку». Але крадіжка мільярда без Ілана Шора не була б можливою».

Як це стосується «Європейської правди»?

Ніяк. Українське видання дізналося про «своє розслідування» від колег, розповів Громадському головний редактор «Європейської правди» Юрій Панченко:

«Наша адреса — eurointegration, домен europravda викупили кіберсквоттери. Там публікувалися новини в автоматичному режимі. Ми зв'язалися з телеканалом TVC21, вони щось змінили в анонсі, але скасовувати показ фільму не планують. Найцікавіше, що від сьогодні сайт справжньої «Української правди» в Молдові заблокований. А фейковий, виходить, працює».

Що за канал TVC21?

Телеканал TVC 21 працює в Молдові багато років і вирізняється постійною зміною працівників, там є проблеми з регулярною виплатою зарплат, розповіла Громадському Олександра Батанова.

«Не можна говорити про те, що канал очевидно підтримує якусь конкретну політичну партію і відображає її політичний порядок. Гостями на ток-шоу TVC 21 запрошують представників усіх партій, експертів тощо», — пояснює журналістка.

Навіщо все це було потрібно?

«У 2018 році в Молдові мають відбутися парламентські вибори, — зазначає Батанова, — Шору для участі в них необхідна довідка про непідкупність, мені цікаво, хто йому її видасть».

Свідчення Шора лягли в основу вироків екс-прем'єру Володимиру Філату, бізнесменові В'ячеславу Платону і кримінальної справи проти екс-депутата Кирила Лучинського. 

«З огляду на це, Шор — доволі впливова фігура, адже якщо завтра ключовий свідок обвинувачення заявить, що усі свідчення давав під тиском, ці судові процеси виявляться недійсними», — каже Олександра Батанова.

Пов`язані новини