СБУ оголосила підозру двом українцям, які допомогли депортувати до росії 15 дітей з окупації
Правоохоронці розповіли, що зібрали доказову базу на двох українців — псевдопосадовців з тимчасово окупованих територій. За даними слідства, вони причетні до депортації 15 українських дітей до росії.
Про це повідомили Служба безпеки України та Офіс генпрокурора.
Слідчі встановили, що серед виконавців депортації дітей двоє підозрюваних — так званий заступник очільника окупаційного «департаменту молоді та спорту Херсонської області» й «ректорка Херсонського аграрного університету».
Як кажуть правоохоронці, вони відповідали за встановлення українських дітей, які не мають батьків чи перебувають у складних життєвих обставинах, а також за організацію та координацію насильницького переміщення неповнолітніх на окупованих територіях.
Так, у липні 2022 року 15 вихованців захопленої Новопетрівської спеціальної школи Миколаївської області разом з директоркою установи та її чоловіком примусово вивезли до окупованого в той період селища Степанівка на Херсонщині. Щоб викрасти дітей із навчального закладу, до нього прибули 20 озброєних військових рф, кажуть спецслужбовці.
За даними слідства, у жовтні 2022-го підозрювані псевдопосадовці спільно з військовими збройних сил рф доставили дітей до річкового вокзалу в Херсоні, а звідти на судні перемістили до окупованого міста Олешки, що на Херсонщині. Вже потім їх автобусом незаконно вивезли до Криму, того ж дня дітей депортували в Анапу Краснодарського краю рф.
В СБУ зазначили, що під час перебування депортованих дітей в рф представники росії заборонили їм використовувати українську мову та змушували співати російський гімн.
Згодом за підтримки міжнародних волонтерських організацій дітей вдалося вивезти до третьої країни, щоб надалі повернути в Україну.
В Офісі генпрокурора зʼясували, що з 15 вихованців закладу 10 дітей були позбавлені батьківського піклування, двоє — діти-сироти, одну дитину на момент депортації вже всиновили громадяни США, а двоє дітей перебували у закладі через складні життєві обставини.
Яке покарання?
Слідчі заочно повідомили обом фігурантам з окупаційних «органів» про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України — порушення законів та звичаїв війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Їм загрожує до 12 років ув'язнення.
Спецслужбовці наголосили, що підозрювані перебувають на тимчасово окупованій території України, тому тривають комплексні заходи, щоб їх знайти.
- Поділитися: