В харківському аеропорту була затримана 26-річна громадянка Росії, яка прилетіла рейсом зі Стамбула. Про це повідомили у прес-службі СБУ.

Її вважали причетною до діяльності міжнародної терористичної організації «Ісламська держава» і примусово відправили на батьківщину в Росію.

У повідомленні не називається ім'я затриманої, але за словами правозахисника Анвара Деркача та адвоката затриманої Олега Максименко, це уродженка Дагестану Амінат Бабаєва.

«Під час проходження прикордонного контролю вона не змогла пояснити мету свого візиту в Україну, крім того, що її депортували з Туреччини за причетність до діяльності ІДІЛ», — йдеться в повідомленні прес-служби.

Як заявляють у СБУ, росіянка постійно плуталася в своїх біографічних даних і не змогла розповісти, чим вона займалася на території Туреччини.

«Для забезпечення інтересів національної безпеки СБУ 12 вересня прийняла рішення про примусове повернення росіянки з України. В той же день вона добровільно виїхала в напрямку Росії», — повідомляють в СБУ .

У адвоката Бабаєвої інша версія події. За його словами, Амінат прилетіла до Харкова 9 вересня, а не 10, як про це повідомляє СБУ, і співробітники Прикордонної служби України зупинили її ще до проходження митниці, біля трапа літака, і запропонували пройти «на розмову», оскільки їй відмовляють у пропуску на територію України.

В кімнату, де з нею велася бесіда, адвоката не пустили.

«У Бабаєвої відняли паспорт, він лежав у сейфі до тих пір, поки до неї не приїхав уповноважений з прав людини в Харківській області», — сказав адвокат.

Після візиту представника омбудсмена Амінат відпустили і вона поїхала до готелю, а наступного дня, 12 вересня, звернулась до міграційної служби Харкова з проханням про надання притулку.

Але їй відмовили. 

 «Останній раз їй вдалося зв'язатися зі мною близько 20-00 12 вересня, вона сказала, що її везуть в невідомому напрямку співробітники СБУ, кричала «Допоможіть». Вважаю, до неї застосовувалися фізичні заходи», — сказав адвокат.

За словами правозахисника Деркача, її викрали з приміщення міграційної служби люди в цивільному одязі, посадили до авто і викинули з вікна її телефон.

Після цього зв'язок з нею зник.

За його словами, він подав заяву про викрадення людини в Дзержинський районний відділ поліції Харкова.

«Я бачу тенденцію в тому, що прокуратура, в основному обласні відділення, і СБУ активно розкручують пропагандистську кампанію про появу в Україні терористів-мусульман, яким оголосили війну, - вважає Деркач. - Насправді більшість цих людей не мають відношення до будь-якої активності. Це люди в основному з пострадянських країн, які шукають притулку в Україні, вони повірили, що в країні після революції гідності відбулися зміни і вони зможуть тут спокійно жити, оскільки їм тут легше адаптуватися та інтегруватися. Але українська влада намагається зробити з них терористів і заробити на цьому «зірочки». А вони — зручна мішень для українських спецслужб, які готові навіть на співпрацю з ФСБ».

Про Амінат Бабаєву відомо те, що вона виїхала з Росії в 2012 році в Єгипет, щоб вивчати Коран і арабську мову, разом зі своїм чоловіком, уродженцем Дагестану, якого зараз називають одним з проповідників «Ісламської держави».

У 2014 році, за словами Деркача, вона з ним розлучилася і поїхала в Туреччину.

«Зі слів Амінат я знаю, що вона не підтримувала зв'язків з чоловіком, у них не було ніякого контакту», — говорить Деркач.

У прес-службі СБУ Харкова відмовилися коментувати ситуацію, посилаючись на те, що такі питання може коментувати тільки столична прес-служба, але керівник прес-служби Центрального управління СБУ зараз у відпустці.

Інформація оновлюється…

Поділитись: