ENRU

Що буде з російською управлінською програмою «1С» в Україні?

17 травня набув чинності Указ Президента про санкції щодо російських компаній та приватних осіб. Серед іншого, під заборону потрапили ІТ-підприємства, що виробляють програмні продукти для бізнесу. Зокрема, найпопулярнішу програму для управлінського обліку - 1С. Нею користується 80% українських підприємств. Що зміниться для них - з’ясовувало Громадське.

Що таке 1С?

«1С» в Україні — це дві компанії ДП «Еврософтпром» і «Скайлайн Софтвер». Перша володіє авторськими правами на «1С» в нашій країні, друга координує обслуговування, доопрацювання та розповсюдження програми. Обидві потрапили під санкції. Ці компанії керують мережею з 500 місцевих партнерів, які розповсюджують програмне забезпечення «1С». Програмою для ведення управлінського та бухгалтерського обліку користується близько 300 тис підприємств, зокрема малий та середній бізнес і держава.

Заборона стосується компанії, але не програмного продукту

У Службі безпеки України повідомили, що нові правила щодо перевірки дотримання умов заборони на продукт російської компанії «1С» зараз у стадії розробки, тож наразі ніхто не шукатиме порушників. Про це розповіла представниця СБУ Юлія Лапутіна під час круглого столу щодо запроваджених Радою нацбезпеки і оборони санкцій.

«Ніхто від завтра не буде ходити і шукати «1С». Нові правила зараз в стадії розробки. Указ президента тільки розпочинає процес, а ми чекаємо пропозицій від бізнесу. Ми дамо офіційне роз'яснення», — сказала вона, відповідаючи на запитання аудитора Дмитра Сушка. Він пояснює:

«Поки немає офіційної відповіді від правоохоронних органів, незрозуміло, як себе поводити бізнесу. Звісно, добре, що представники СБУ і РНБО вийшли на діалог з підприємцями та юристами, але потрібно закріпити все документально».

Зауважимо, поки на офіційному сайті СБУ такого роз’яснення не опубліковано.

Представниця Служби безпеки також заявила, що держава не може змусити приватний сектор відмовитись від продукту російської компанії «1С». Але закликає бути пильними та відповідальними.

«Стосовно «1С» — вони монополіст ринку. Бізнесу буде незручно переходити, але всі оновлення йдуть через російські сервери, всі зібрані дані можуть бути використані для підриву української економіки. Для державних компаній її використання неприпустиме. Але ми не можемо змусити приватний сектор відмовитись», — повідомили вона.

Програмою «1С» для ведення управлінського та бухгалтерського обліку користується близько 300 тис українських підприємств, зокрема малий та середній бізнес і держава Фото: Chicago Bookkeeping Service

В самій компанії кажуть, що продовжать роботу і заспокоюють користувачів: 

«Програма «1С:Підприємство» повністю працездатна, технічна підтримка працює у штатному режимі, всі інформаційно-методологічні ресурси доступні для користування», — йдеться в офіційній заяві компанії.

Ще один важливий момент — у Державної фіскальної служби немає повноважень перевіряти, яким програмним забезпеченням користується фірма для ведення обліку і звітності. У компетенції податківців лише перевіряти, чи правильно віднесені витрати на купівлю і обслуговування цього ПЗ.

Держпідприємства мають попрощатись з «1С»

Юлія Лапутіна із СБУ також розповіла, що наразі усі державні підприємства користуються системою «1С». Однак вже з наступного року вони мають знайти альтернативу цьому програмному забезпеченню. Така вимога, а точніше її часові рамки, дивують екс-заступницю міністра фінансів Олену Макеєву: 

«Якщо в СБУ є докази загрози для національної безпеки, то я не розумію, чому із цією забороною для державних компаній зволікають. Навіщо чекати до кінця року?», — каже вона.

В РНБО та СБУ говорять про перехідний період, за який не тільки державні, а й приватні компанії мають перейти на програмне забезпечення інших, не російських виробників. Утім, деталей, як саме це має відбуватися, наразі немає.

Програми-аналоги та вікно можливостей для ІТ

Сьогодні швидко замінити продукти «1С» немає чим. Серед аналогів є більш дорогі промислові системи (наприклад SAP або Oracle), недоступні середньому і малому бізнесу, а також українські програми, що значно поступаються за функціоналом. Аудитор Дмитро Сушко пояснює:

«Великий бізнес працює на більш дорогих західних продуктах, а «1С» призначена скоріше для невеликих компаній. Ті українські аналоги, які є, передусім страждають, бо у користувачів нема досвіду роботи з ними. Крім того, сервісна підтримка у них бажає кращого. Але є імовірність, що існуючі продукти отримають нові інвестиції і зможуть вдосконалитись. Зроблять навчальні програми, надаватимуть на певний період софт безкоштовно, поліпшать сервіс. І тому, ймовірно, що вже за рік ми побачимо зовсім інший ринок. Є певна опція для українського розробника, який зараз має підхопити цю хвилю, яка його «винесе» на більші обсяги та кращі економічні показники».

Як альтернативу можна також розглянути аутсорсинг бухгалтерських послуг. Це дорожче, ніж мати в штаті бухгалтера. Але в умовах збільшення попиту, прогнозує Олена Макеєва, такий сервіс має подешевшати.

Великий бізнес в Україні працює на більш дорогих західних продуктах, а «1С» призначена скоріше для невеликих компаній Фото: Chicago Bookkeeping Service

Працівникам потрібне перенавчання

Важливий аспект, про який треба пам’ятати, говорячи про альтернативи «1С», — кадровий. Українські виші не навчають студентів користуватися іншими програмами, бухгалтери не знають альтернатив «1С», тож доведеться витратити час і кошти на перенавчання.

«Студенти, у яких я викладаю, вчаться працювати в «1С». Чи є у нас університети, де навчають працювати з іншими програмами? Жодного!» — каже експперт РПР Ілля Несходовський. На думку Дмитра Сушка, українські ІТ-розробники вже зараз мають готуватися і продумати, як навчати користувачів.

Олена Макеєва закликає вітчизняних ІТ-шників йти ще далі: працювати у напрямку використання для управлінського обліку можливостей штучного інтелекту: «1С» — це минуле, а майбутнє за високими технологіями, які зроблять облік простим і автоматичним».