УКРАЇНА

Дійшов до Києва: що буде з екс-бойовиком так званої «ДНР» Лусваргі

2 липня, 2018 13:06
УКРАЇНА/Дійшов до Києва: що буде з екс-бойовиком так званої «ДНР» Лусваргі
Зберегти
Вигляд
lead
У п'ятницю 4 травня представники націонал-екстремістських угруповань С14 та «Національний корпус» схопили біля посольства Бразилії Рафаеля Маркуса Лусваргі. Він був бойовиком і воював на боці так званої «ДНР», а пізніше — «ЛНР».

Печерський районний суд засудив його до 13 років ув'язнення, однак апеляційний суд вирок скасував, відправивши справу на новий розгляд у Павлоградський районний суд Дніпропетровщини. Там справу повинні були розглядати спочатку. Суд призначили на 6 червня. Але через те, що Лусваргі знайшли, схопили й привели в СБУ радикали, судове засідання перенесли на 7 травня. Де його і заарештували.

Як Лусваргі потрапив у Павлоград і де він був від 4 по 7 травня

С14 та «Нацкорпус» перестріли Лусваргі біля посольства Бразилії на Андріївському узвозі 4 травня, його схопили й потягли до СБУ. До цього часу бразилець був вільною людиною і спокійно пересувався містом — 15 грудня 2017 року прокурор київської прокуратури Вовк просив Печерський районний суд змінити Лусваргі запобіжний захід з тримання під вартою на особисте зобов'язання. Мовляв, подальше тримання обвинуваченого під вартою є порушенням Європейської конвенції з прав людини, а ризики, які були враховані під час обрання запобіжного заходу, зменшилися. Враховуючи, що Лусваргі раніше не судимий, має постійне місце проживання та двох малолітніх дітей, суд його відпустив.

Водночас увесь рік, коли Лусваргі утримували під вартою, той самий прокурор і той самий суд вважали, що ризики втечі таки були. Утім, напередодні великого обміну багатьом із тих, хто утримувалися в Україні і були включені до списку на обмін, змінили в такий самий спосіб запобіжні заходи. Лусваргі теж був у списку на обмін від самоназваної «ЛНР», але його так і не обміняли.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Повернення додому: як зустрічали звільнених з полону українців в аеропорту Бориспіль (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Представники праворадикальних організацій схопили бразильця Рафаеля Лусваргі, який воював на Донбасі на боці самоназваної «ДНР», і ведуть його до будівлі СБУ, Київ, 4 травня 2018 року Фото: Гонтар Володимир/УНІАН

Отже, від 18 грудня 2017 бразилець-бойовик, що обвинувачувався в участі і створенні терористичної організації (численні відеодокази того, як Лусваргі стріляє з різних видів зброї разом із бойовиками «ДНР» та обіцяє «дійти до Києва») вийшов на волю, Київ він залишати не міг. На обмін не поїхав.

У січні апеляційний суд Києва скасував вирок — 13 років ув'язнення — і відправив справу на новий розгляд за місцем скоєння злочину — в Павлоград Дніпропетровської області. Новий суд відтоді ще жодного разу не збирався, щоб продовжувати Лусваргі запобіжний захід, попри те, що це треба робити що два місяці. Отож, бразилець став вільною людиною й оселився в монастирі УПЦ МП — чи то прислужувати, чи просто переховуватися, позаяк документи СБУ йому так і не повернула і в Бразилію він повернутися не міг. У монастирі його знайшли журналісти «Радіо Свобода», саме після виходу їхнього матеріалу до монастиря й завітали С14 та «Нацкорпус».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Із «ДНР» до Голосіївського монастиря: що відомо про бразильця Рафаеля Лусваргі

Не знайшовши там Лусваргі, вони пішли в посольство Бразилії, де він намагався отримати нові документи, щоб повернутись на батьківщину. Звідти праворадикали й привели його до будівлі СБУ.

У службі безпеки за «громадянську позицію активістам», як назвала С14 і «Нацкорпус» речниця СБУ Олена Гітлянська, — подякували. Лусваргі завели всередину.

На яких підставах, якщо бразилець на цей час був повністю вільною людиною — незрозуміло.

Від тої миті до 7 травня, коли Лусваргі з'явився на суді в Павлограді, його ніхто не бачив.

У СБУ пояснили, що Лусваргі перебував у них добровільно.

Сам обвинувачений це прокоментував інакше:

«4 травня 2018 року мене, Рафаеля Маркуса Лусваргі, схопили представники націоналістичних організацій на території посольства Бразилії в Києві в присутності консула Рафаеля Сантоса. Після цього представники застосували до мене насильницькі дії, били, зв’язали руки та пояс, поставили на коліна на вулиці, били ногами, обшукали незаконно речі та знімали на камеру все, що відбувається. Від посольства Бразилії протягом кількох кілометрів мене тягнули до будівлі СБУ зі зв’язаними руками та поясом. А потім здали офіцерам СБУ. З 17 години я протягом 3 діб перебував у будівлі навпроти СБУ без будь-яких документів про затримання і фактично був позбавлений волі. 07.05.2018 о 6 ранку офіцери СБУ посадили мене в машину та відвезли з Києва до Павлограда в суд».

Лусваргі попросив павлоградський суд зобов'язати прокуратуру розслідувати ці фати й відкрити кримінальне провадження.

Представники праворадикальних організацій схопили бразильця Рафаеля Лусваргі, який воював на Донбасі на боці самоназваної «ДНР», і привели його до будівлі СБУ, Київ, 4 травня 2018 року Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Чому Лусваргі не поміняли в так звану «ЛНР»?

Лусваргі справді майже рік воював спершу в «ДНР», а відтак — у «ЛНР». Свої мотиви він пояснював ідейними поглядами, називав себе комуністом. Пізніше, вже перебуваючи в лук'янівському СІЗО, він казав, що розчарувався у ватажках бойовиків і зрозумів, що вони нещирі в цій боротьбі. Лусваргі не лише воював сам, він створив підрозділ, до якого входили інші бразильців. Російські ЗМІ часто розповідали про нього як про бійця за Донецький аеропорт та Дебальцеве з боку так званої «ДНР».

У 2015 році Лусаргі через Росію виїхав до Бразилії. У 2016 представники СБУ виманили його в Київ, пропонуючи хорошу роботу, пов'язану з міжнародними перевезеннями. Лусваргі затримали одразу по прильоту в аеропорту Бориспіль. Рік він просидів у СІЗО. У цей час представники самоназваної «ЛНР» включали його в списки на обмін. Адвокат Лусваргі Валентин Рибін сказав Громадському, що саме через це його підзахисному й змінили запобіжний захід на особисте зобов'язання. Також за словами адвоката, сторони домовились, що Лусваргі замість «ЛНР» одразу полетить в Бразилію.

Рибін стверджує, що його клієнта українська сторона просто обманула, адже паспорт СБУ йому так і не повернула.

Джерела Громадського в СБУ повідомили, що в списки на обмін Лусваргі не включався. Чому прокурор клопотав напередодні обміну про зміну запобіжного заходу, могло б пояснити МЗС, адже йдеться про міжнародні домовленості. Можливо, для того, щоб він поїхав у Бразилію.

Але у МЗС нам відповіли, що не володіють інформацією про міжнародні перемовини щодо Лусваргі, і що цим міг опікуватися Мін'юст. У Мін'юсті ж заявили, що не може бути домовленостей, доки немає вироку. Але вирок скасували, а новий суд ще не почався.

У ГПУ жодних звернень від Бразилії теж не отримували.

Представниця президента з мирного врегулювання конфлікту Ірина Геращенко сказала, що нічого не коментуватиме, мовляв, «ще треба звільняти наших полонених».

Ще одна сторона, близька до процесу обміну, пояснила Громадському, що Лусваргі, як і росіян, у списки на передачу до так званих «ДНР/ЛНР», де з ними навіть не зміг би зустрітися консул, не внесли. Тобто їх вносили представники самопроголошених республік, але українська сторона їх виключала.

Також відомо, що представник бразильського посольства 4 травня телефонував у Павлоградський суд із запитанням, чи може він видати Лусваргі новий паспорт, адже той каже, що втратив документи. У суді відповіли, що документи Лусваргі — в СБУ і долучені до матеріалів справи.

Судове засідання у справі бразильця Рафаеля Лусваргі (ліворуч) у Павлограді, Дніпропетровська область, 7 травня 2018 року. На фото в центрі — адвокат Рафаеля Лусваргі Валентин Рибін Фото: Юлія Рацибарська/RadioSvoboda.Org (RFE/RL)

Небезпечно бути на свободі

Чому Лусваргі не обрали запобіжний захід швидше? У Павлоградському суді кажуть, що не знали про його місцеперебування, а отже не знали, куди висилати повістки. Перше засідання призначили на 4 квітня 2018 року, але перенесли на 6 червня — адвокат Рибін не міг на нього з'явитися. У суді також запевняють, що перенесли засідання на більш ранній термін, щойно дізналися зі ЗМІ, де перебуває Лусваргі.

Зрештою суд таки ухвалив рішення знову взяти Лусваргі під варту. Той самий прокурор, який у грудні 2017-го запевняв, що жодних ризиків немає, тепер заявляв, що Лусваргі може втекти або виїхати в Бразилію.

За словами адвоката бразильця Валентина Рибіна, підзахисному краще залишатися за ґратами, бо «на свободі йому небезпечно через можливі напади радикальних груп».

Відтак Рафаеля Лусваргі повезли в СІЗО Дніпра. У київському слідчому ізоляторі, де він просидів рік, за твердженнями його адвоката, над ним жорстоко знущалися співкамерники і погрожували вбити.

Процедурно Лусваргі найпевніше чекає ще один судовий процес, до кінця якого він сидітиме в СІЗО. А після вироку його екстрадують до Бразилії, де він відбуватиме покарання. Один раз він уже розкаявся в усіх злочинах, скоєних в «ДНР» та «ЛНР» і отримав 13 років в’язниці. Більше представники ані «ДНР», ані «ЛНР» його в обмінні списки не вносять.

Пов`язані новини