Що насправді сказав Рютте про членство України в ЄС?
Українські медіа та соціальні мережі емоційно відреагували на твердження Марка Рютте, прем'єра Нідерландів, у якому він негативно висловлюється щодо перспектив членства України в ЄС.
Твердження прем'єра прозвучало за кілька днів до референдуму в Нідерландах щодо ратифікації Угоди про асоціацію з Україною. Референдум, нагадаємо, відбудеться вже 6 квітня. Утім, як і завжди, істина ховається в деталях та точному розумінні фраз та контекстів. У цьому разі зміщення сенсу та перекручування присутні як в українських, так і в західних ЗМІ. Російські ж медіа, традиційно, активно використовують їх у своїй пропагандистській машині.
Що ж насправді сказав Рютте? Який контекст його висловлювань? І як співвідноситься Угода про асоціацію з перспективами членства України в ЄС? Громадське спробувало розібратися.
Точна цитата
Фраза, яка спричинила стільки реакцій, міститься в інтерв'ю Рютте сайту NU.nl — найпопулярнішому новинному сайту Нідерландів. Звучить фраза так:
«Tegenstanders van het verdrag zeggen dat het een stap is naar toetreding tot de Europese Unie. Daar gaat het verdrag niet over. Nederland is daar zelfs tegen, omdat wij vinden dat Oekraïne zowel een goede relatie moet hebben met Europa als met Rusland. Dat kan niet als ze in de Europese Unie zouden zitten.»
Ось дослівний переклад:
«Противники угоди [про асоціацію] говорять, що вона є кроком до членства у Європейському Союзі. Але це не так. Нідерланди навіть проти цього, бо ми вважаємо, що Україна мусить мати добрі стосунки як з Європою, так і з Росією. Цього не може статися, якщо Україна буде в Європейському Союзі».
Тут є кілька нюансів:
Перший: багато медіа приписують Рютте слова, що Україна «не має», «не повинна» бути членом ЄС чи «ніколи не буде» членом ЄС. Особливо характерні заголовки російських медіа: «Україна ніколи не має бути членом ЄС» (RT), «Забудьте про 20 — 25 років: голландський прем'єр говорить, що Україна ніколи не зможе приєднатися до ЄС» (Спутнік).
Цього імперативного твердження у Рютте немає. Він лише висловлює думку, що Україна не зможе мати добрі стосунки із Європою, і з Росією, якщо буде членом ЄС. Думка радше особиста і неімперативна. Вона описує оцінку окремого політика, радше ніж накладає категоричну та імперативну заборону. До того ж, політика, що скоро може втратити владу: вибори в Нідерландах уже наступного року.
Другий: деякі коментатори говорять про те, що Рютте спонукає Україну до примирення з агресором. Але це далеко не так. Далі в інтерв'ю голландський прем'єр чітко говорить, що налагодження стосунків між Україною та Росією можливе тільки в довгостроковій перспективі. Чому? — Бо Росія окупувала Крим та роздмухує конфлікт на сході України. Ці речі чітко звучать — а тому навряд чи в словах Рютте можна почути якийсь заклик до негайного «примирення».
До речі, тема Криму звучить кілька разів в інтерв'ю із однозначним засудженням незаконної анексії. Це теж позитив, з огляду на те, що кримську тему поступово забувають у Європі.
Третій: заголовок оригіналу інтерв'ю є дуже критичним щодо Росії: «We moeten de wens van Rusland niet belonen»: «Ми не маємо задовольняти бажань Росії». Якщо голландці голосуватимуть проти Угоди про асоціацію, це і буде таким «задоволенням» або «заохоченням» бажань Росії, вважає Рютте. Він також різко критикує прагнення Росії тримати Україну виключно в межах свого впливу. Фактично, теза Рютте, що Україна не є зоною «виключних» інтересів Росії. Ця теза є дуже прогресивною для такої країни як Нідерланди, в якій переважна частина суспільства досі асоціює Україну з Росію, попри події останніх років.
Четвертий: фактично інтерв'ю є агітацією прем'єра голосувати за Угоду про асоціацію. «Цією заявою прем'єр міністр Нідерландів офіційно розпочав свою кампанію «За» угоду про асоціацію», — говорить у коментарі Громадському Олександр Снідалов, український активіст у Нідерландах. Справді, протягом тривалого часу Рютте від цього утримувався, мовляв, як проголосуєте, так і буде, прем'єр не є стороною кампанії. І багато аргументів інтерв'ю якраз націлені на те, щоб переконати голландців голосувати за Угоду, бо це поліпшить бізнесовий клімат в Україні, бо це дасть більше змоги захищати права меншин, бо це допоможе краще боротися з корупцією, бо це поліпшить торгівлю між Нідерландами та Україною тощо.
П'ятий: парадоксально, але в цьому контексті фраза про те, що членство України в ЄС не дозволить мати добрі стосунки і з Росією, і з Європою спрямована на зменшення страхів тих, хто вважає, що Угода є кроком до членства в ЄС. Річ у тім, що багато голландців, які збираються голосувати проти Угоди, вважають, що насправді референдум стосується членства України в ЄС. Тобто вони живуть у повному міфологізованому страху, який можуть розвіяти тільки однозначні твердження — навіть попри те, що вони сумнівні з точки зору майбутнього розвитку.
«Опоненти ратифікації Угоди про асоціацію в Нідерландах активно спекулюють, що Угода є першим кроком до членства», — говорить у коментарі Громадському Дмитро Кулеба, посол з особливих доручень МЗС України. «Рютте активно включився в кампанію з чітким сигналом: Угода не приведе Україну в ЄС, членство України не є на порядку денному, і Нідерланди не будуть нести на собі додатковий фінансовий вантаж, тому асоціацію треба підтримати».
«Це позиція для внутрішнього вжитку», — додав український дипломат.
У цьому сенсі твердження Рютте можна порівняти з нещодавньою заявою Жана-Клода Юнкера, президента Єврокомісії, яку ми аналізували раніше. На поверхні здається, що обидві заяви занижують шанси України приєднатися до ЄС. Але, парадоксально, в даний політичний момент вони несуть позитивний зміст. Бо утихомирюють страхи тих, хто збирався голосувати проти Угоди про асоціацію.
Крім того, варто пам'ятати, що європейська політика плинна, і лідери держав часто змінюються. «Незрозуміло, де буде сам Рютте, коли питання членства України з'явиться на порядку денному. Наступного року в Нідерландах пройдуть парламентські вибори в результаті яких прізвище прем'єр міністра цілком може змінитися», — говорить Олександр Снідалов.
Крім того, дуже важливо розуміти співвідношення між Угодою про асоціацію та перспективою членства України в ЄС.
«Угода про асоціацію з Україною побудована не за логікою Угод про асоціацію з країнами, що пізніше стали членами ЄС (Польща, Хорватія тощо), а скоріше за зразками угод з європейськими державами, які не прагнуть членства в ЄС (Норвегія, країни Європейської економічної зони, Швейцарія)», — говорить у коментарі Громадському Тарас Качка, експерт з права ЄС та заступник виконавчого директора Міжнародного фонду «Відродження». «Саме через це в Угоді так багато додатків і внутрішніх процедур», — додає він.
«Україна завжди буде боротися за перспективу вступу в ЄС, але якщо цього не станеться за 10 чи 20 років, ми зможемо розвивати свої відносини з ЄС в рамках Угоди про асоціацію без жодних обмежень. Тому не так важливо те, що зараз говорять політики про перспективу вступу України в ЄС, як те, що вони говорять про угоду», — вважає експерт.
А щодо Угоди, як ми бачили, і Рютте, і Юнкер висловлювалися дуже позитивно, агітуючи громадян Нідерландів голосувати за неї.
/Володимир Єрмоленко «Громадське.Світ»
/фото з Flickr Minister-president Rutte
- Поділитися: