«Схеми»: на ТЕС Ахметова сталася аварія, але екологічну інспекцію на перевірку не пустили

Журналісти програми «Схеми» та Центру протидії корупції виявили, що на Бурштинській ТЕС в Івано—Франківській області, яка належить Рінату Ахметову, сталася масштабна аварія. На ТЕС казали, що шкоди довкіллю це не завдало, але Державну екологічну інспекцію на місце аварії не пустили.

Про це йдеться в розслідуванні, яке опублікувало «Радіо Свобода».

За даними розслідувачів, 1 листопада на Бурштинській ТЕС територію до 10 гектарів станції та поза нею залило рідиною темного кольору.

Журналістів на територію Бурштинської ТЕС не пустили, але вони змогли зняти місце аварії з дрона. На думку фахівців, яким показали відео, ймовірно, там стався розрив золошлакопроводу, яким під тиском води з ТЕС мають відкачувати небезпечні відходи на спеціальні відвали.

На самій ТЕС спочатку повідомляли про проблеми з котлами, через що по черзі вимикали енергоблоки. А вже через тиждень, 7 листопада, на станції повідомили про «прорив колектора промислових стічних вод на території колишньої пожежної частини».

Журналісти заявляють, що темну рідину відкачували у водосховище, поєднане з місцевою річкою, яка впадає у Дністер. Вони взяли з місця розливу та самої водойми дві проби рідини.

Незалежна хімічна експертиза, на яку посилаються розслідувачі, виявила у рідині з місця затоплення перевищення допустимої норми миш'яку. У пробах води з Бурштинського водосховища перевищення концентрації миш’яку не було.

Водночас, як зазначають розслідувачі, 11 листопада на ТЕС не пустили державних екологів, які прибули з перевіркою. Тимчасовий очільник Державної екологічної інспекції України Дмитро Заруба розповів журналістам, що працівники цілий день пробули біля прохідної Бурштинської ТЕС, а наприкінці дня їм повідомили, що керівництво вирішило не допускати їх до проведення перевірки.

За це, за словами Заруби, станцію можуть оштрафувати приблизно на 800 гривень.

Відповідь ДТЕК

Після публікації матеріалу розслідувачів на ДТЕК «Бурштинська ТЕС» відповіли, що розповідали про причини та зусилля з ліквідації наслідків прориву колектора. Там наполягають, що негативного пливу на довкілля внаслідок прориву не виявили.

«У своїх відповідях ми неодноразово наголошували на тому, що прорив колектора промивних вод немає нічого спільного із золошлакопроводами, які не розташовані на цій ділянці. Відповідно, забруднення підтопленої води відходами апріорі не могли мати місце», ㅡ йдеться у заяві.

Там також заявили, що сертифікована хімлабораторія ТЕС провела аналізи води з підтопленої території, які підтвердила, що вона відповідала нормам якості.