Шевченківська премія-2024 визначила переможців

Комітет з національної премії України імені Тараса Шевченка через таємне голосування визначив переможців конкурсу в пʼяти номінаціях.

Про це вказано на офіційному сайті комітету відзнаки.

Так, переможці визначені у категоріях «Література», «Публіцистика, журналістика», «Музичне мистецтво», «Театральне мистецтво» та «Візуальні мистецтва».

Водночас члени комітету розглядали літературно-мистецькі твори в семи номінаціях. Отже, премію не вручатимуть у категоріях «Кіно» й «Літературо- та мистецтвознавство», хоча претенденти були.

Найближчим часом внесуть подання про присудження Національної премії та проєкт відповідного указу президента. Після оприлюднення останнього опублікують перелік літературно-мистецьких творів та їхніх авторів, відзначених нагородою.

Новообраним лауреатам нададуть дипломи й почесні знаки під час урочистих заходів з нагоди 210-річниці з Дня народження Великого Кобзаря. А ще — виплатять грошову частину, розмір якої щороку визначає президент за пропозицією комітету.

Що потрібно знати про Шевченківську премію?

Це державна нагорода, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури й мистецтва. Традиційно лавреатів Національної премії імені Тараса Шевченка оголошують 9 березня, у день народження Кобзаря.

Премія 2023 року потрапила у скандал. Оприлюднення лавреатів затримали (й оголосили 11 березня) через ідею провести додатковий конкурс «За внесок у перемогу». З огляду на це переможців збиралися оголосити разом 22 травня.

Юрій Макаров, який був головою комітету, заявляв, що саме він виступив з ініціативою доповнити список номінацій додатковими преміями «За внесок у перемогу». Після критики він подав у відставку.

Макаров пояснював, що торік виникла проблема: за офіційним положенням, у змаганні мають право брати участь твори, оприлюднені не пізніше ніж за пів року до подання. Тож у конкурсі були представлені роботи, створені до початку повномасштабної війни.

На думку Макарова, в такому разі головна премія країни не повною мірою виконує своє основне призначення. За його словами, Зеленський підтримав пропозицію додати номінацію «За внесок у перемогу» на час війни. Імена переможців планували оприлюднити 22 травня, у день перепоховання Тараса Шевченка.

Члени комітету заявили, що вони проти того, щоби вводити нові номінації чи будь-які інші зміни у прискореному порядку, тому склали повноваження.