Шмигаль про ситуацію на кордоні з Польщею: Україна готова до дзеркальних заходів

Українська урядова делегація на кордоні з Польщею, 23 лютого 2024 року
Українська урядова делегація на кордоні з Польщею, 23 лютого 2024 рокуFacebook / Кабінет Міністрів України

Прем’єр—міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску з Польщею, якщо блокада не припиниться.

Про це Шмигаль заявив після візиту на українсько-польський кордон 23 лютого, цитує прем’єра Урядовий портал.

Очільник українського уряду підкреслив, що Україна та Польща залишаються добрими партнерами і стратегічними союзниками, проте блокада завдає шкоди українській економіці та можливостям краще захищатися від російської агресії.

Шмигаль також наголосив, що останні 5 місяців Україна не продає зерно, кукурудзу, насіння соняшника та ріпак на польський ринок. За його словами, через Польщу українське зерно їде тільки транзитом. До того ж через польський кордон проходить лише 5% аграрного експорту.

План деблокади

Шмигаль оголосив план, згідно з яким Україна пропонує Польщі розблокувати спільний кордон. Він складається з п'яти кроків і має назву «План взаємопорозуміння».

Україна готова експортувати до ЄС товари без квот і мит в обсягах, не більших за ті, що були в середньому у 2022 та 2023 роках. Якщо експортуватиме більше, то повернуться обмеження.

Також Україна не відмовляється продовжити механізм верифікації експорту зерна, кукурудзи, соняшнику та ріпаку.

Україна надішле звернення до Єврокомісії з пропозицією провести невідкладний скринінг, тобто аналіз кластерів 4 і 5, до яких входить аграрна політика і транспорт. Це необхідно, щоб відкинути маніпуляції стосовно якості української аграрної продукції.

Водночас принципова позиція України — це повна лібералізація торгівлі з ЄС. Це продовження «економічного безвізу» — скасування ввізних мит та інших обмежень у двосторонній торгівлі між Україною та Євросоюзом, підкреслив Денис Шмигаль. За його словами, питання торгівлі України та ЄС повинно вирішуватися саме з ЄС, а не на рівні окремих країн.