Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» відбудеться удев'яте. Він пройде з 22 по 26 травня у Мистецькому арсеналі в Києві. Цього року у фокусі тема співжиття, спільного буття на підставі цінностей і домовленостей.

Спеціальна програма «Сусідство: відкрите питання» охоплює прояви взаємин між культурами, історіями й політиками сусідніх країн.

Фокус-тему доповнить виставковий проект «РОЛІТ/СУСІДИ», присвячений кооперативному будинку «Робітників літератури» — відомому як київський «Роліт». Будівництво і заселення Роліту збіглося з початком репресій і докорінної зміни в організації літературного життя: ліквідацією творчих об’єднань і виникнення Спілки радянських письменників України (1934) - одночасно з перенесенням столиці з Харкова до Києва. Виставка покаже історії окремих мешканців, пов’язані з періодами життя в Роліті, стосунки з сусідами, особисте і громадське, побут і творчість видатних митців таких як, Остап Вишня, Максим Рильський, Олесь Гончар.

Акцентом фестивалю стане «Ветеранський намет» — спеціальний проект Мистецького арсеналу та письменників-ветеранів у партнерстві з Міністерством у справах ветеранів України. Це — література про теперішню російсько-українську війну, написана учасниками бойових дій і волонтерами.

Канада уперше представить на фестивалі спеціальну програму зустрічей із авторами та презентацій свіжовиданих перекладів. Важливими фокусами міжнародної складової стануть дискусії, присвячені темам сусідства у глобальному масштабі, історичній тематиці, розмови про права і свободи людини.

Традиційно відбудеться професійна програма, адресована видавцям і літературним менеджерам; і «перекладацькі сніданки» — зустрічі з провідними фахівцями галузі та розбір практичних кейсів та теоретичних аспектів сфери.

Крім літератури й книговидання, говоритимемо ще й про візуальне мистецтво та дизайн.

Серед іноземних учасників: Майк Вікінг (Данія), Дерек Бразелл (Великобританія), Джо Девіс

(Велика Британія), Мартина Бунда (Польща), Кріс Абані (США), Софі Оксанен (Фінляндія),

Барбара Кассен (Франція), Грейс Сімпсон (Великобританія), Грейс Кеннан (США), Адам

Поморський (Польща), Богдан Задура (Польща), Едвард Навотка (США), Андреас Каппелер

(Австрія), Александра Шульман (Великобританія), Аня Хромова (Ізраїль), Майкл Кіммел

(США), Ібен Акерлі (Норвегія), Абір Мухерджі (Великобританія), Станіслав Комарек (Чехія).

Дитяча програма фестивалю має назву «Ось, власне!». У фокусі — українські автори. Молодших відвідувачів чекатимуть «жива бібліотека», спаринги, батли, «акваріум», дискусії.

У спеціальному проекті агенції АртПоле — роздІловІ відбудеться перформанс «Поезія/музика/візуалізація — знаки взаємодії» є інтердисциплінарним твором, найбільша художня цінність якого — взаємодія між літературою, музикою, візуальним образом, — що резонує з фокус-темою цьогорічного фестивалю.

Авторка ідеї Оля Михайлюк, поет Сергій Жадан, композитор Олексій Ворсоба, Томаш Сікора, Сергій Пілявець та інші учасники проекту презентують перформанс на Книжковому Арсеналі.

«Неідеалізоване сусідство» є центральною темою цьогорічної музичної програми «Уявні танці», а переважна кількість танців спрямована на встановлення контакту, зорового й тактильного.

Однією із центральних подій перформативної програми стане осучаснена версія повісті «Кайдашева сім'я» Івана Нечуя-Левицького. Класичний сюжет переосмислено режисером Максимом Голенком і драматургинею Наталкою Ворожбит. Бо хто найближчі сусіди, друзі й кровні вороги, якщо не родичі, що живуть в одному обійсті?

Поет Андрій Бондар представить спеціальну кураторську програму «Хто я? В розмові з сусідами». Ким є сучасний український інтелектуал, чим він живиться, заробляє і з чого живе? Бондар розмовлятиме з гостями із різних країн — насамперед про них, але також і про себе. Митець за визначенням є нарцисом, але це не перешкоджає йому захоплюватись іншими митцями.

«Говорить Київ» — кураторська програма Ірини Славінської, присвячена 95-річчю Українського радіо. На сцені «Радіоточка» відбуватиметься доволі рідкісна зв'язка подій: не лише заплановані програмні дискусії, але й ефіри наживо в лінійних передачах на Радіо Культура та інших каналах Суспільного мовлення, які можна буде почути і на Книжковому Арсеналі в Києві, і в усьому світі на хвилях ефіру, тобто без кордонів.

Поділитись: