Політика / Вибори

Що таке #ВибориБезБрехні, і як ми перевіряємо політиків

Політика/Вибори/Що таке #ВибориБезБрехні, і як ми перевіряємо політиків
Зберегти
Вигляд
У березні в Україні відбудуться вибори президента, також на 2019-й заплановані парламентські вибори. Виборча кампанія стартувала ще минулого року, і з кожним днем у гонитві за голосами політики роблять дедалі більше маніпулятивних, а інколи й відверто брехливих заяв.

#ВибориБезБрехні – це проект, який допоможе виборцю зрозуміти, хто з кандидатів говорить те, що не відповідає дійсності, а хто маніпулює фактами. 

Спільний фактчекінговий проект Громадського, «Української правди», VoxCheck, «Нового Времени», «KyivPost» та Радіо Свобода перевіряє на достовірність заяви претендентів на пост президента.

Результати публікуються щотижня і охоплюють десятьох політиків, які, відповідно до соцопитувань, мають найбільший рейтинг. Незалежні медіа можуть долучатися до ініціативи як учасники або за допомогою перепублікації матеріалів.

Де ми беремо заяви для перевірки?

#ВибориБезБрехні не ставить на меті перевірити абсолютно всі тези претендентів на пост президента, але концентрується на таких джерелах, як звернення політика до громадян, виступи на теле/радіо ефірах, стенограми засідань парламенту, конференції, дебати, інтерв'ю.

Що ми перевіряємо?

Твердження, що викликають сумнів. Критерії, яким відповідає твердження, щоб бути перевіреним: факти, статистика, закони, дані.

Водночас ми не перевіряємо заяви, для яких немає офіційної інформації для перевірки та/чи експертизи учасників. Також ми не перевіряємо обіцянки, програми кандидатів, а також звинувачення без фактів.

Як перевіряємо?

Під час перевірок ми використовуємо офіційні дані/статистику/цифри. Пріоритет — офіційні дані та статистика. Важлива деталь: у випадку, якщо офіційних даних не існує, але інші члени ініціативи мають достатню експертизу, дозволяється її використання після затвердження всіма учасниками проекту. Обов'язково аналізується контекст твердження, що перевіряється.

Де шукати результати перевірок?

Щотижня учасники проекту публікують останні результати перевірок заяв претендентів на пост президента на своїх сайтах. Також ви можете відслідковувати фактчеки у соціальних мережах за хештегом #ВибориБезБрехні.

Що ще потрібно знати про #ВибориБезБрехні?

Ми вказуємо джерело твердження та даємо на нього посилання. Крім того, для уникнення неоднозначності вердиктів ми чітко вказуємо в аналізі, чому не є правдою або є некоректною та чи інша заява політика. Правдиві твердження не публікуються.

Найважливіше — це те, що проект реалізується спільними зусиллями незалежних українських ЗМІ. Ми віримо, що великий досвід і експертиза кожного з учасників ініціативи допоможе зробити майбутні вибори більш чесними.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ усі випуски VoxCheck на Громадському

Пов`язані новини
Політика
13 лютого 2019
Найбільша проблема цих виборів – незаконна агітація, тіньові кошти та війна між штабами – КВУ
Найбільша проблема виборів президента України 2019 – незаконна агітація, тіньові кошти та війна між штабами. Про це в ефірі «Нині вже» на Громадському розповів голова Комітету виборців України Олексій Кошель. За його словами, традиційно в Україні, 50% і більше – це були тіньові кошти.«Цілі мережі груп людей оплачувались готівкою. Навіть на цих виборах ми можемо побачити близько мільйона громадян, чия робота буде оплачуватись готівкою. Тобто, 2 працівники на дільниці – це вже до 60 тисяч людей. Множимо на 5 кандидатів, які можуть забезпечити подібну роботу – ми вже отримаємо кількість громадян, які дорівнюють обласному центру. Незаконна агітація і тіньові кошти – це проблема номер один. Проблема номер 2 – війна між штабами. Я вже бачу, коли штаби один з одним змагаються у кількості фактів порушень про підкуп виборців». При цьому Кошель нагадав, що законодавство про вибори визначає порушення на парламентських та президентських виборах по-різному: «Закон передбачає, що будь-яка виплата, тобто немає нижньої межі, умовно кажучи, чашку із символікою партії, яку на парламентських виборах ми вважаємо сувеніром, на президентських виборах закон говорить, що це підкуп».Нагадаємо, Комітет виборців вимагає, щоб Зеленський оплатив трансляцію «Слуги народу 3» як агітацію.Нагадаємо, ЦВК зареєструвала 44 кандидати в президенти України.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Порошенко, Зеленський чи Тимошенко? Соціологи про вибори-201931 грудня в Україні розпочалася передвиборча кампанія виборів президента-2019. Голосування у першому турі виборів президента України відбудеться з 8:00 до 20:00 31 березня. Офіційні результати голосування українців мають оприлюднити не пізніше 10 квітня. 
ВажливоВажливо
Перевірено
Зберегти
Економіка
11 лютого 2019
Садовий збрехав про рівень ВВП, а Гриценко про Нафтогаз – #ВибориБезБрехні
Міський голова Львова, кандидат у президенти Андрій Садовий збрехав у своїй заяві про рівень ВВП України. Інший кандидат, лідер партії «Громадська позиція» Анатолій Гриценко сказав неправду щодо видобутку власного газу в Україні. Про це ідеться в новому випуску фактчекінгового проекту незалежних медіа #ВибориБезБрехні.  «Ми сьогодні за рівнем ВВП 130-ті у світі. І за рівнем бідності ми 130-ті у світі», заявив Садовий під час публічної зустрічі в Рівному. Але насправді, Україна посідає 60 місце за рівнем ВВП (дані Світового банку за 2017 рік). Для порівняння рівня життя країн коректно застосовувати ВВП за паритетом купівельної спроможності на душу населення. За ним Україна посідає 116 місце у світі, випереджаючи 73 країни.Гриценко ж в ефірі 1+1 заявив: «За останні роки щороку НАК «Нафтогаз» отримував десятки мільярдів гривень на завищених тарифах, але не наростив видобуток власного газу».   Однак, видобуток природного газу в Україні росте з 2016 року. У 2015 році він був на рівні 19,9 мільярди кубометрів. У 2016 році це число зросло на 200 мільйонів кубометрів, у 2017 році — на 450 мільйонів, а у 2018 – ще на 500 мільйонів.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: #ВибориБезБрехні: перевіряємо Гриценка, Тимошенко, Бойка, Садового та Порошенка#ВибориБезБрехні — спільний проект незалежних українських медіа, зокрема Громадського, «Нового времени», Української Правди, VoxCheck та Радіо Свобода. Він перевіряє на достовірність заяви претендентів на пост президента. Результати публікуються щопонеділка і охоплюють десятьох політиків, які, відповідно до соцопитувань, мають найбільший рейтинг. Незалежні медіа можуть долучатися до ініціативи в якості учасників або за допомогою перепублікації матеріалів.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ #ВибориБезБрехні: перевіряємо заяви Зеленського, Тимошенко, Порошенка та інших
Перевірено
Зберегти