ENRU

Кава з «чебуреками»: Що відбулося у київському кафе Linas

C6d7dd64fdf4e41c9
Linas Cafe на Бесарабській площі screenshot з відео Громадське

21 травня між активістами націоналістичних угрупувань та адміністрацією київського кафе ліванської кухні Linas стався конфлікт. Після ксенофобських образ на адресу власників і персоналу активісти заявили, що досягли з ними порозуміння — відтепер, за їхніми словами, заклад стане «більш патріотичним». Керівництво кафе відмовчується, натомість працівники пов’язують події із тиском на бізнес.

Сьогодні, 24 травня кияни збираються біля кафе на «Антипогромний концерт-мітинг».

Громадське розбиралося у подіях довкола Linas.

Книга скарг «на виніс»

Конфлікт між одним із керівників громадської організації «Націонал-патріотичний рух України» Михайлом Ковальчуком і працівниками Linas Cafe на Бесарабській площі у Києві виник в ніч на неділю 21 травня начебто через дрібницю. За словами Ковальчука, він зі знайомим намагався купити в кафе каву «на виніс», чекав за столиком, поки її приготують. Офіціант приніс активісту рахунок на більшу суму, ніж він очікував.

«…Я запитав, на якому інформаційному стенді є інфа, з якою на цей рахунок може ознайомитися клієнт. Відповіді на це запитання від нього не отримав, попросив його розмовляти зі мною рідною мовою і принести книгу скарг», – напише пізніше Ковальчук на своїй сторінці у facebook (допис наразі видалений).

Ковальчук начебто спершу намагався сфотографувати книгу відгуків, побачивши в ній негативні коментарі, а потім пішов із кафе, забравши її з собою. За кілька хвилин, за його словами, на нього зі знайомим напали пов’язані із закладом чоловіки, один із яких мав ніж.

«Ми зробимо все можливе, щоб цього генделю не було в центрі міста», – написав Ковальчук (допис наразі видалений). Наступного дня він закликав «усіх свідомих українців» допомогти йому реалізувати свої погрози, називаючи зокрема власників закладу «чурками» і «чебуреками»

«Ви провокуєте нас на погром»

У неділю о 14:00 група з близько 50 молодих людей вирушила від парку Тараса Шевченка в бік Бесарабської площі, вигукуючи «Україна понад усе!», «Смерть ворогам!», «Пам'ятай, чужинець: тут господар — українець».

Фото: сторінка Тетяна Близнюк у facebook

Вже на місці вони увійшли в приміщення Linas Cafe, зупинивши роботу, і почали вимагати від персоналу викликати власників, яких називали «чурбанами». Від офіціантів та адміністраторки вимагали розмовляти українською мовою, обурюючись також російськомовним меню. Адміністраторка пояснила, що заклад орієнтований на іноземних, переважно арабських відвідувачів.

Sergiy Vakula

«Ми прийшли сюди цивілізованою акцією, а ви своїми діями провокуєте нас на погром», — зазначив один з активістів.

Врешті під тиском праворадикалів персонал був змушений закрити заклад

Напад на грунті ненависті?

Наступного дня Linas на Бесарабській площі знову запрацювало. Проте вже в обід, праворадикальні активісти повернулися до закладу. Як зазначив помічник народного депутата Ігоря Мосійчука (фракція РПЛ) Станіслав Коломієць, щоб «проконтролювати вчорашню славнозвісну ригальню». Врешті, після виклику поліції кафе знову змушене було закритися.

Праворадикальні активісти знову повернулися до закладу наступного дня Фото: сторінка Станіслав Коломієць у facebook

Як повідомила Громадському прес-секретарка поліції Києва Оксана Блищик, правоохоронці наразі проводять перевірки щодо інциденту навколо Linas Cafe. Однак, за чиєю саме заявою, уточнити не змогла. Поліцію під час конфлікту викликали обидві сторони.

На думку співкоординатора проекту «Без кордонів» Максима Буткевича (організація займається захистом прав людини, зокрема й меншин), акція праворадикалів під Linas Cafe має всі ознаки нападу на ґрунті ненависті.

«Те, що насильство не було застосоване, не може не радувати, але мав місце так званий буллінг, залякування», —  пояснює правозахисник.

Буткевич зазначає, що Михайло Ковальчук ще у 2013 року був помічений у нападах за етнічною ознакою. Тоді, разом з іншими активістами ВО «Свобода», до якого він на той час був причетний, Ковальчук влаштовував провокативні напади на чоловіків неслов’янської зовнішності.

Однак сам Ковальчук відкидає расистський характер акції під Linas Cafe, стверджуючи, що мав на меті лише звернути увагу на неякісне обслуговування в закладі.

«Так, я спочатку назвав їх (власників і персонал у своєму дописі —  ред.) «хачами». Але потім люди у коментарях мені пояснили, що «хачі» — це радше про кавказців, багато з яких борються за незалежність нашої країни. Тому я виправив це слово на «чебуреки», адже справді хотів підкреслити, що іноземці поводяться зухвало».

Після виклику поліції кафе знову змушене було закритися screenshot з відео Громадське

Компроміс: безкоштовна кава і прапор

Попри численні спроби, Громадському не вдалося поспілкуватися з власниками Linas Cafe. На запити, передані через адміністраторів кількох ресторанів мережі вони не відповіли. Водночас, персонал закладів почувається стурбованим через напад на Бессарабці.

«До мене сюди вже в ці дні приходили якісь люди, [один] розмахував ксивою, начебто з СБУ, погрожував притягнути мене за сепаратизм, тому що я з ним російською розмовляв, — розповів Громадському адміністратор одного з ресторанів Linas, Артем, — Навіщо весь цей наїзд, мені не зрозуміло. Власникам, наскільки я знаю, теж».

За словами Михайла Ковальчука та Станіслава Коломійця, у вівторок 23 травня вони збиралися подати до головного управління поліції в Києві депутатське звернення від Ігоря Мосійчука з метою закрити мережу Linas начебто за порушення прав споживачів. Однак вранці активісти скасували свої плани.

«Звернення ще не готове», — пояснив Громадському Ковальчук. Ігор Мосійчук відмовився коментувати свою участь і участь свого помічника у конфлікті довколо кафе.

Вже ближче до вечора Михайло Ковальчук заявив Громадському, що активісти і власники мережі «досягли порозуміння і залагодили конфлікт».

«Вони обіцяють виконати наші вимоги: звільнять цих людей, які провокували нас на конфлікт, будуть спілкуватись українською, перекладуть меню. Може навіть прапор державний повісять. І акцію якусь з безкоштовною кавою для добровольців обіцяли зробити».

У вівторок  Linas Cafe на Бесарабці відновило свою роботу. Власники та керівники мережі ніяк не прокоментували інцидент.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram