Що відбувається довкола коштів «Слідства.Інфо» та кандидата в президенти Дмитра Гнапа

Колишній журналіст-розслідувач, кандидат у президенти Дмитро Гнап, Київ, 23 січня 2019 року
Колишній журналіст-розслідувач, кандидат у президенти Дмитро Гнап, Київ, 23 січня 2019 рокуБогдан Кутєпов/Громадське

Колишній журналіст-розслідувач, а нині кандидат у президенти Дмитро Гнап опинився в центрі грошового скандалу. 7 лютого стало відомо, що у 2015 році Гнап не перерахував отриману редакцією «Слідство. Інфо» премію у 15 тисяч євро на потреби армії, попри публічно озвучену обіцянку. Про це повідомила чинна керівниця проекту Анна Бабінець. Сам Гнап це визнав і зазначив, що найближчим часом перерахує кошти на рахунок «Слідства. Інфо». Але чому він не зробив цього раніше і чому цього раніше не помітили його колеги?

Спільне рішення

У 2015 році редакція проекту журналістських розслідувань «Слідство. Інфо» отримала премію «Вільна преса Східної Європи—2015», яка включала грошовий приз у розмірі 15 тисяч євро. Тоді спільно команда вирішила віддати всі кошти на потреби армії, Дмитро Гнап написав у Facebook пост, в якому заявив про це.

«Хоча гроші не малі, але ми швидко прийняли рішення як їх витратимо. Віддамо все на потреби наших бійців на фронті», — написав Гнап.

На армію тоді віддали лише меншу частину коштів — 2 тисячі євро.

Куди поділися гроші?

7 лютого Гнап розповів про долю 15 тисяч преміальних євро таке:

«1) 2 тис. євро Олена Козаченко передала роті розвідників, які стояли під Артемівськом. Потім вони допомогли зняти круте розслідування про контрабанду на Донбасі.

2) 3 917 євро довелося витратити на поточні витрати проекту. Це сталося коли Роман Скрипін як голова Громадського в 2016-му році на кілька місяців заблокував нам рахунки з коштами проекту. Угу, довелося частину коштів проїсти. Щоб не вмерти з голоду. І щоб вихід програми не зупинився.

3) Залишок в 9 087 євро закину сьогодні чи завтра на рахунок Слідства. І хай вже команда сама вирішує, як ними розпорядитись. Платіжка буде тут. Так домовились з Anna Babinets».

Декларація

Кожен кандидат у президенти, згідно з чинним законодавством, при реєстрації повинен подати до НАЗК декларацію про майновий стан. У своїй декларації за 2017 рік, поданій у березні 2018-го, кандидат зазначив, що на його банківському рахунку були кошти в розмірі 23 685 грн, що не відповідає сумі, про яку йдеться. У своєму зверненні Гнап зазначив, що не вніс кошти в декларацію свідомо, адже «ці гроші були публічними» і люди про них знали, і «це гроші проекту, а не його особисті».

Версія колег

Чинна керівниця проекту Анна Бабінець заявила, що у той час, коли ці гроші були переведені, вона перебувала в декреті й була певна — кошти відправили за призначенням. До того ж, за словами Бабінець, коли Дмитро передавав справи організації перед походом у політику, жодної інформації про кошти не повідомив. Однак після того, як Гнап заявив, що йде в президенти і «всім світом» збирав кошти на заставу до ЦВК, почала отримувати дзвінки від колег з проханням уточнити долю грошей.

«Днями до мене звернулися колеги з іншого медіа з питанням про долю цих грошей. Весь цей час я була впевнена, що приз дійсно пішов на армію. Почали розбиратися. З’ясувалося, що премія була перерахована на банківський рахунок Дмитра (можливо, тому, що рахунки ГО «Слідство.Інфо» були відкриті лише у грудні 2015-го, а премія надійшла десь за півроку до цього)», — зазначила Бабінець в інтерв'ю Громадському.

«Я відчувала, що от-от буде якесь розслідування, якась історія. До мене звертався журналіст Володимир Торбіч, але я не розуміла, чи він це просто як журналіст, чи це також пов’язано з Діминою політичною діяльністю. Зараз, можливо, витягають якісь скелети з шафи, я не розуміла природу явища. І для того, щоб максимально відвести удар від нинішнього «Слідства.Інфо», я вирішила описати цю ситуацію першою».

Ордразу після того, як Гнап пообіцяв повернути гроші, «Слідство.Інфо» почало процедуру відкриття окремого рахунку. Щойно гроші прийдуть — про це повідомлять публічно.

Водночас, за словами Анни Бабінець, їй досі невідома доля майже 4 тисяч євро, які, як каже Гнап, пішли на поточні витрати організації:

«Я просила Діму дати мені список, куди пішли ці витрати, щоб я могла перевірити, кудись подзвонити. А якщо це давалося кешем, щось нагальне для відрядження, або це гроші на зарплати, то людина мала б це пам’ятати. Принаймні, частину цих розрахунків ми б могли підтвердити, навіть якщо не має рахунків і чеків. Але Діма мені такий список не надіслав. У нас немає ні підтверджень, що ці гроші були використані так, як каже Діма, ні якихось спростувань».

Колишній журналіст-розслідувач, кандидат у президенти Дмитро Гнап, Київ, 23 січня 2019 рокуБогдан Кутєпов/Громадське

Реакція партії

Однопартійці Гнапа Остап Єднак та Наталія Веселова назвали ситуацію навколо Дмитра Гнапа «неприйнятною».

«Ми закликаємо Дмитра Гнапа відкликати свою кандидатуру з посади кандидата в президенти від політичної партії «Сила людей». Ми хочемо вибачитися перед нашими виборцями та симпатиками за те, що сталося. Тому що ми розуміємо, що це кидає тінь і на політичну силу, і на нашого кандидата, і призводить до розчарування», — заявив Єднак.

Веселова заявила, що Гнап мав попередити однопартійців про ці кошти, коли подавав свою кандидатуру на праймеріз.

«І, можливо, це змінило б наше рішення. Ми, по-перше, звичайно, не зареєстрували б кандидатуру на праймеріз, він би просто не потрапив до наших списків», — додала Веселова.

Партія «Сила людей» оприлюднила відповідне рішення 8 лютого. У ньому Дмитра Гнапа офіційно закликають зняти свою кандидатуру з президентських виборів «задля демонстрації політичної зрілості та відповідальності», а також щоб повернути зібрані на заставу гроші:

«Після повернення грошей на рахунки партії забезпечити повернення грошей кожному за особистою заявою, а залишок грошей використати на проведення передвиборчої кампанії до Верховної ради України», — йдеться у рішенні.

Версія Гнапа

7 лютого Дмитро Гнап зробив заяву у Facebook. Пояснив, що гроші зберігав у себе на «чорний день проекту «Слідство.Інфо» і що колеги «прекрасно знали, що вони перебувають у нього як у керівника проекту, вони прекрасно знали, що він їх зберігає в банку».

«Рік тому чи півтора (я давно пішов) у нас була нарада, на якій знову піднімалося питання фінансування, продовження проекту, я нагадував, що в нас є залишок тієї премії, тих коштів, і ми його будемо витрачати на «чорний день», якщо нам знову буде погано. Дуже добре пам’ятаю, як я про це говорив. Тому, якщо про це хтось забув… можливо, хтось документував цю нараду, і є аудіозапис, його варто підняти», — заявив Гнап.

Також він зазначив, що у 2015 році 2 тисячі євро перерахували на потреби армії.

Ще майже 4 тисячі, за словами Гнапа, він змушений був витратити на поточну діяльність команди, нібито через тодішнього очільника ГО «Громадське телебачення», проектом якого було «Слідства. Інфо», Романа Скрипіна, який заблокував рахунки проекту. Решта грошей затрималися у нього.

«Те що я вчасно не передав ці гроші, це моя лажа. Колись не вистачало часу. Але як тільки перша людина мені подзвонила, я сказав, що вони лежать на депозиті і я готовий передати їх. І ми домовились. Зараз «Слідство.Інфо» відкриває рахунок. Сьогодні я ці гроші поклав на банківський рахунок, перевівши їх з готівки до безготівки. І чекаю, щоб перевести ці гроші», — сказав Гнап.

В ефірі програми «Нині вже» на Громадському Дмитро Гнап заявив, що не зніматиме своєї кандидатури з виборчих перегонів:

«Я хотів би нагадати політраді партії, тим колегами по партії, які наполягають на моєму зняттю з передвиборних перегонів, що якщо я знімусь з перегонів, то тоді партія не отримає назад заставу (2,5 млн грн)… Якщо я знімаю свою кандидатуру, то гроші партія не отримає. Відтак, я просто не бачу сенсу зніматись з виборів, тому що ми тоді підведемо багатьох людей, які хотіли щоб я брав участь у цих перегонах, які жертвували на це гроші», — сказав Гнап.

Але є одне «але»

На той час «Слідство. Інфо» було проектом Громадського, а не окремою організацією. Ми направили запит до бухгалтерії Громадського щодо затримки з виплатами за період, про який говорить Гнап, і отримали таку інформацію:

«Перерва була при виплаті гонорарів за квітень 2015 року: разом із травневими гонорарами вони виплачувалися 15 червня». Також у бухгалтерії Громадського зазначили, що на момент затримки рахунки орагнізації не були заблоковані, на них просто не було достатньо коштів для виплати гонорарів. Гроші надійшли 11 червня 2015, тоді заборгованість погасили.

Але гроші за премію «Слідство. Інфо», за словами Гнапа, отримало в червні 2015 року, коли затримок із виплатами вже не було. Тим не менш, Гнап запевняє, що саме через «блокування грошей Скрипіним» був змушений взяти частину коштів з премії.