31 березня у день першого туру президентських виборів у штабі Володимира Зеленського ми звернули увагу на огрядного чоловіка з бейджем «Зе команда» і вирішили познайомитись з ним. Це був Руслан Стефанчук, який називає себе «головним по ідеології» у штабі Зеленського. У січні кандидат у президенти повідомив, що Стефанчук працює у його команді та є його помічником. Стефанчук юрист, викладач з багаторічним стажем, у 2016 році був радником першого віце-прем’єр-міністра Степана Кубіва. У бліц-інтерв’ю Громадському він розказав, яку ідеологію сповідує Зеленський, як він бачить завершення війни на Донбасі та чому він вважає, що питання вступу України до ЄС та НАТО треба вирішити на референдумі.

Де ви раніше працювали і як потрапили до команди Зеленського?

Я доктор юридичних наук, професор. Я був обраний свого часу наймолодшим членом-кореспондентом національної академії правових наук. Я працював багато де. На посадах проректорів з наукових робіт і так далі. Я був радником дуже багатьох людей. Маю багато саме наукових заслуг. З Володимиром Олександровичем ми познайомилися дуже давно, коли я був студентом і він був студентом. Ми грали в КВН за різні команди — він за Кривий Ріг, я за Хмельницький. Після цього, десь в 2000-х роках, наші дороги розійшлися, я пішов у науку, він пішов в шоу-бізнес. Буквально рік тому ми з ним зідзвонилися. Він сказав: я слідкую за твоїми досягненнями, мені потрібна твоя допомога. Я хочу, щоб ти мені допоміг фахово зрозуміти, як розбудовувати країну. Ми зустрілися і все обговорили. Це був березень минулого року.

Березень 2018? І тоді вже Володимир Зеленський почав готуватися до виборів?

Почав чи ні, це треба спитати у нього. Він почав спілкуватися з людьми, які розуміються на тому, що таке держава, що таке суспільство, як вибудовувати відносини.

Я думаю, що той період якраз був період для розуміння його, розуміння, які процеси треба налаштувати, що для цього потрібно. Багато хто говорить: він комік. Ви ж зрозумійте, що він дуже потужний менеджер. І станом на сьогодні я скажу, що такої кількості реальних професіоналів, людей, які розуміються на тих чи інших питаннях, я думаю, далеко не кожен кандидат має.

Скільки людей в команді Зеленського? І хто вони?

Ключових людей по тому напрямку, в якому співпрацюю я, це законопроекти, ідеологія — близько 50 людей. Це серйозні практики, доктори наук, професори, це рівень людей, які займаються законопроектними роботами, рівень дуже потужних економістів, які мають освіту, в тому числі Гарвардського університету, це багато розумних хороших людей.

Хто ці люди?

Я можу назвати тільки деяких. Чому не можу назвати всіх? Тому що коли Володимир Олександрович першим засвітив мене, у мене почалися такі проблеми, що ви собі не уявляєте. Я йшов на конкурс до Верховного Суду… Було зроблено все, щоб до того конкурсу ніхто не вийшов.

Другий приклад — коли перед нами стало питання пошуку людини, яка могла би розглядатися на деякі військові посади, і Володимир Олександрович про це говорив, зустрівся з паном Кривоносом, і вони переговорили, були досягнуті всі домовленості. Через два дні ця людина підтримала Петра Порошенка.

Тільки з однією метою — щоб не розточити цих людей, особливо в тих напрямках, в яких жорстка субординація, це питання військове, це питання дипломатії, наша команда буде представлена, але трошки згодом.

Ми підписуємо багато договорів про те, що в тих сферах, в яких потрібні серйозні експертні знання, ми співпрацюємо не з однією людиною, ми співпрацюємо з потужними інституціями. Тому у нас все буде сплановано, у нас все буде системно, ми будемо планувати, щоб не було просто рішення в програмі, про яке ми говоримо, тому що програма — це 12 тисяч друкованих знаків. А у нас логіка інша — що робити, як зробити.

Юрист, помічник кандидата у президенти України Володимира Зеленського Руслан Стефанчук у штабі «Зе команди» в день першого туру виборів, Київ, 31 березня 2019 року
Фото:

Громадське

Ви кажете, що ви відповідаєте в програмі Зеленського за ідеологію. Яка вона?

Ідеологія не може бути виражена одним словом. Є ідеологія по кожному напрямку. У взаєминах держави і людини — це ідеологія народовладдя, про яку я сказав.

Я кажу про класичну ідеологію. Ліберальна чи якась інша?

Залежно від сфери є свої види ідеології. Взагалі, з точки зору економіки, про яку ви мене питаєте, звичайно, це економіка ліберального типу. Тому що ми хочемо запровадити вільну свободу підприємництва, рівні правила для всіх.

Основне — зменшення функцій держави і збільшення саме сервісної функції держави. Держава — це те, що утримується нами задля того, щоб нам надали сервіс. Це така ідеологія з точки зору саме ліберальної економіки. З точки зору відносин людини і держави — безперечно, це народовладдя. Ми хочемо врешті-решт відродити статтю 5 Конституції, яка говорить, що основним джерелом влади в Україні є народ.

Кум Путіна Віктор Медведчук також закликає до цього.

Ми не можемо говорити, що якщо хтось щось сказав чи заявив — це його ідея чи його погляди. Є світовий підхід. І ми повинні будувати Україну на трендах світового підходу. Інші справа, що ми повинні поставити запобіжники, щоб не було зловживань. Ми розуміємо, що буде ціла низка зловживань, якщо ми скажемо: це все вільно. Ні, ми повинні проаналізувати ситуацію, проаналізувати світовий досвід. Ми повинні поставити ті запобіжники, які враховують ментальність українську, ситуацію, сучасний стан.

Щодо народовладдя — яка країна має слугувати прикладом?

Швейцарія, Швеція, Ліхтенштейн, Німеччина, Канада, США. З кожної з них ми будемо намагатися брати найкраще, але ми будемо дивитися, тому що попри намагання маргіналізувати виборця Володимира Олександровича, це далеко не правильно.

Яку національну ідею пропонує Зеленський, аби об’єднати Україну?

Національна ідея, якби я її озвучив в декількох словах — це заможній і гідний українець.

Чому я не знайшов у програмі Зеленського пункту про вступ до ЄС?

Він є там, значить, ви погано шукали.

Ні. Там є тільки референдум про НАТО.

Там є питання вступу до ЄС, і питання НАТО. Оскільки ми сповідуємо підхід до народовладдя, там сказано, що ми ці питання підтримуємо і віримо в них, але такі доленосні речі повинні отримати підтримку народу на референдумі.

Щодо ЄС буде референдум, правильно? 

Наша позиція однозначна і ми її заявляємо всюди. Ми за ЄС, за НАТО, але ми вважаємо, що просто бажання НАТО недостатньо. Всі країни, щоб провести вступ до таких утворень, повинні відповідати критеріям, тому що для ЄС є свої критерії, для НАТО є свої критерії, і треба отримати волю народу з цього питання.

І коли в кінці грудня 1991 року Леонід Кравчук їхав підписувати Біловезьку угоду, він сказав: «Я їхав туди легко, бо за мною стояла воля народу». І ми дуже хочемо, щоб ті, хто буде підписувати асоціацію з ЄС і НАТО, почувалися легко, щоб за ними стояла воля народу.

Як завершити війну на Донбасі і повернути Крим?

Якби це був такий легкий рецепт, щоб я вам в двох словах сказав, то це б вже давно було зроблено. Ми глибоко переконані, що, по-перше, тут ми маємо отримати 4 основних перемоги. Інформаційну, економічну, дипломатичну і військову.

От коли ми будемо мати ці 4 перемоги, коли ми будемо мати розвинути економіку, коли будемо мати в інформаційному просторі, коли ми будемо мати перемогу на дипломатичному рівні і зможемо долучити до діалогу не тільки тих, хто в межах Мінського договору, але й всіх тих, хто розуміє, що сьогодні Україна, а завтра ми, а ми хочемо розширювати цей формат, ми дуже багато в чому схожі з планом Волкера, Володимир зустрічався з ним, ми багато що підтримуємо. Ми будемо намагатися все це втілювати в життя.

Чи готові ви зустрічатися з ватажками «ЛНР», «ДНР» за столом перемовин?

Я не можу цього вам сказати, я не є великим компетентним, треба говорити з людьми, які формують політику, пов'язану з цим всім. Виключно з власного досвіду я вважаю, що ці люди не є суб'єктами переговорів. Мені здається, що вирішувати треба між агресором, який веде війну в Україні та Україною за допомогою наших друзів, які хочуть допомогти нам вирішити це питання.

Який перший законопроект Зеленський внесе до парламенту?

Не один, а цілу низку законопроектів, зараз ми їх розробляємо. Насамперед, це закон про народовладдя і закон про референдум, загальноукраїнський і місцевий. Це ганьба, що найбільша держава в Європі досі не має легітимного закону.

Один з блоків буде стосуватися так званих «відкликань»: посадових осіб, починаючи з президента і закінчуючи місцевими депутатами, суддями першого рівня. Для чого це важливо? Система народного вето. Якщо Верховна Рада приймає такі закони, як закони 16 січня (так звані «диктаторські закони» 16 січня 2014-го року — ред.), і народ має таке право — ніхто не може рухатися далі. Це б мало запобігти цілій низці смертей, які сталися в Україні.

Другий блок — ряд законопроектів, які стосуються питання рівності всіх перед законом: імпічменту президента, зняття недоторканності з президента, з народних обранців, суддів. Аби не призводити до зловживань.

Великий блок питань пов'язані з реформою податкового законодавства: запровадженням нульової декларації, податкової амністії. Це буде стосуватися тільки податкової амністії, не амністії корупційної чи антикорупційної. Ми дамо можливість усім бізнесменам, які вели в цей період свою діяльність і діяли по тих злочинних правилах, які були створені в Україні й не давали можливість фактично нікому діяти правильно і законно, за певний відсоток відновити свої капітали за умови заведення їх в Україну.

Який це має бути відсоток?

5%. Тому що ми вивчали той досвід, ті декларації, які сьогодні були в країнах Латинської Америки. Це той відсоток, який реально завести в Україну. Але знову ж таки, це буде система не така, що я заявив, що в мене буде 15 мільярдів. Треба заявити і завести їх в Україну. Ми повинні побачити, що ці гроші є, з них знімається податок, після цього вони очищені.

Хто виборець Володимира Зеленського?

Це люди, яким набридло 28 років прокидатися…

Конкретніше. Чи це пенсіонери, чи це креативний клас?

Ми не сепаруємо людей ні за віком, ні за статтю, ні за чимось іншим.

Ми сповідуємо трохи іншу ідеологію — молоді і старі. Ми не сповідуємо ідеологію — розумні і дурні. Це сповідують ті, хто проти нас. Наша задача — зшити націю, тому що головна проблема українців, що 28 років їх ділили за різними ознаками. Це неправильний підхід. У нас є україномовні, я весь час спілкуюсь українською мовою, в радянські часи моя сім'я була однією з тих, де всі говорили українською мовою. У нас є російськомовні. У нас є люди православні, є католики. Хто виборець Володимира Олександровича? Це люди, які мають віру до змін і хочуть їх.

Хто ваші потенційні союзники у парламентській коаліції?

Давайте доживемо і подивимося. Але ми глибоко переконані, що вибори восени вас здивують.

Ми будемо співпрацювати з усіма ззовні, хто поважає Україну як гідного партнера, це дуже важливо. Всередині ми будемо співпрацювати з усіма, хто сповідує наші ідеали і хто готовий докластися своїми справами, щоб збудувати ту країну, яку собі бачимо ми і яку підтримує народ.

Ви казали, що Володимир — сильний менеджер. Як ви охарактеризуєте стиль менеджмента Зеленського?

Він намагається підібрати в команду реально талановитих людей, людей, яких він об’єднує навколо ідеології, навколо ідеї змін в державі. Я вже співпрацюю рік, але моєю головною умовою співпраці з ним було, що я не буду отримувати тут жодної копійки, тому що це я роблю не для себе. Зараз тут сидять двоє моїх дітей, я хочу, щоб вони жили в цій країні, щоб вона була для них справжнім острівком можливості реалізації навичок, знань і вмінь.

Ну це не конкретно. Наприклад, стиль керівництва Петра Порошенка — мікроменеджмент, всі знають, він дуже любить залучатися і слідкувати за найрізноманітнішими темами, любить особисто контролювати виконання того чи іншого рішення.

На щастя чи на жаль, у мене немає можливості на собі відчути менеджмент Петра Олексійовича, я маю важливість відчувати результати цього менеджмента.

Так, ми говоримо про Зеленського. Який в нього менеджмент?

Я не можу проаналізувати з наукової точки зору, це менеджмент, який мене влаштує і який дасть результати.

Поділитись: