Штучний інтелект прочитав проповідь для понад 300 людей у німецькій церкві
У Німеччині чат—бот зі штучним інтелектом ChatGPT прочитав свою проповідь у лютеранській церкві для понад 300 вірян.
Про це пише Associated Press.
Створена ChatGPT й теологом та філософом із Віденського університету Йонасом Зіммерляйном 40-хвилинна церковна служба містила проповідь, молитви та музику. За словами вченого, ШІ виконав 98% усієї роботи.
Експериментальна служба, яку відвідали понад 300 вірян, відбулася в лютеранській церкві святого Павла в баварському місті Фюрт.
Вона стала частиною щорічного з’їзду Конгресу євангелічної церкви Німеччини. Цьогоріч на конференції віряни шукали розв’язання ключових проблем, як-от глобальне потепління, війна в Україні та небезпеки штучного інтелекту.
Зіммерляйн попросив ШІ скласти богослужіння, включивши до нього проповідь, спів псалмів, молитви та благословення наприкінці.
«У підсумку ви отримуєте досить солідну церковну службу», — сказав Зіммерляйн, здивований успіхом свого експерименту.
ChatGPT в образі двох жінок і двох чоловіків проповідував про те, що варто зосередитися на викликах сьогодення, залишити минуле позаду, подолати страх смерті та ніколи не втрачати довіри до Ісуса Христа.
Враження про службу у вірян розділилися. 54-річна Гейдероз Шмідт, яка працює в ІТ, сказала, що була схвильована та зацікавлена, коли службу розпочали, але згодом вона її дедалі більше відлякувала.
«Не було ні серця, ні душі. Аватари взагалі не виявляли емоцій, не мали мови тіла і говорили так швидко й монотонно, що мені було дуже важко зосередитися на змісті», — пояснила Шмідт.
Натомість Марка Янсена, 31-річного лютеранського пастора із передмістя Кельна, який привіз на конференцію підлітків зі своєї парафії, експеримент більше вразив.
«Я насправді уявляв, що буде гірше. Але був приємно здивований, наскільки добре це спрацювало. Крім того, мова штучного інтелекту звучала добре, хоча іноді вона була дещо нерівною», — поділився враженнями Янсен.
28-річна Анна Пузіо, дослідниця етики технологій з Університету Твенте в Нідерландах, також відвідала службу. Вона розповіла, що бачить багато можливостей у використанні штучного інтелекту в релігії — наприклад, зробити релігійні служби більш доступними та інклюзивними для вірян, які з різних причин можуть не мати можливості особисто відвідувати зібрання.
Однак вона зазначила, що коли справа доходить до використання ШІ в релігії, існують також небезпеки.
«Проблема, яку я бачу, полягає в тому, що штучний інтелект дуже схожий на людину, і його легко ввести в оману», — наголосила вона.
Та Зіммерляйн запевняє, що не має наміру замінити пасторів штучним інтелектом. Він радше бачить використання штучного інтелекту як спосіб допомогти їм у повсякденному служінні.
Деякі пастори шукають натхнення в літературі, тож можуть попросити ШІ надати їм ідеї для майбутньої проповіді, пояснює вчений.
Водночас, як зазначає Associated Press, експериментальна церковна служба також показала межі впровадження штучного ШІ у церкві чи релігії. Наприклад, не було реальної взаємодії між вірянами та чат-ботом. ШІ не міг реагувати на сміх чи будь-яку іншу реакцію присутніх.
- Поділитися: