Колишній прем'єр-міністр Швеції Улоф Пальме позує для камер після перемоги його Соціал-демократичної партії на виборах, 19 вересня 1982 року. 10 червня 2020 року шведські правоохоронці оголосили про завершення розслідування його вбивства, яке тривало 34 роки
Фото:

EPA-EFE/Bertil Ericson

Шведські правоохоронці в середу, 10 червня, назвали ім’я вбивці колишнього прем’єр-міністра країни Улофа Пальме, який загинув ще в 1986 році. Ним виявився графічний дизайнер Стіґ Енґстрьом, який фігурував у справі як свідок і помер ще в 2000 році. Саме через смерть Енґстрьома прокуратура оголосила про завершення розслідування справи.

Улоф Пальме став прем’єр-міністром Швеції в 1969 році від Соціал-демократичної партії. Його називають одним із архітекторів шведської соціальної моделі: саме за його каденції країна впровадила високі податки й посилила права профспілок.

Відомий він і своїми зовнішньополітичними поглядами: засуджував війну США у В’єтнамі та військову інтервенцію СРСР у Чехословаччину («празьку весну» 1968 року), критикував комуністичні режими східноєвропейських країн і був одним із головних критиків апартеїду — офіційної політики расової дискримінації у Південній Африці.

Удруге Пальме обрали прем’єром у 1982 році. На своїй посаді він перебував до самої смерті.

Прем'єр-міністр Швеції Улоф Пальме (в центрі) на марші проти війни США у В'єтнамі, Стокгольм, Швеція, 1968 рік
Фото:

Wikipedia

Вбивство сталося в ніч на 28 лютого 1986 року. Пальме застрелили в голову зі спини під час прогулянки з дружиною Лізбет у центрі Стокгольма. Куля вбила чоловіка на місці. Йому було 59 років. Ще одна куля влучила в Лізбет, але жінці вдалося вижити.

Нападник утік, забравши із собою знаряддя вбивства. За словами свідків, він був одягнений у темну куртку чи пальто й швидко зник.

Менш ніж через три тижні поліція затримала першого підозрюваного, який був причетний до діяльності праворадикальних шведських угруповань, але його пізніше відпустили. Пізніше вбивство пов’язали з діяльністю Робітничої партії Курдистану — курдської організації (її деякі країни визнають терористичною), але обшук в її приміщенні не виявив жодних доказів.

У 1989 році винним у вбивстві Улафа Пальме визнали шведа Крістера Петерсона, який до цього вже був засуджений за вбивство. Саме на нього під час упізнання вказала дружина Улафа Лізбет. Утім пізніше апеляційний суд скасував вирок. Після цього жодних суттєвих поступок у розслідуванні не було.

Пам'ятний знак на честь експрем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме у Стокгольмі, Швеція, 8 червня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/Fredrik Sandberg

За цей час виникли численні теорії щодо того, хто ж насправді міг скоїти вбивство шведського експрем’єра в 1986 році. Висувалося навіть припущення, що його замовили спецслужби Південно-Африканської Республіки (Пальме різко критикував політику апартеїду, яку впроваджував президент ПАР Пітер Віллем Бота). Цю теорію розслідував і відомий шведський письменник і журналіст Стіґ Ларссон аж до своєї смерті в 2004 році.

Загалом же за цей час розслідувачі допитали тисячі свідків у справі. А понад 130 людей «зізнавалися» в убивстві Пальме — просто щоб покласти край багаторічному розслідуванню, яке збурило шведське суспільство.

Зрештою, лише 10 червня 2020 року генеральний прокурор Швеції Крістер Петерссон оголосив про завершення розслідування вбивства експрем’єра Улафа Пальме на пресконференції. Винним у злочині назвали графічного дизайнера Стіґа Енґстрьома, який працював неподалік від місця вбивства в компанії Skandia (звідси — і його прізвисько «Skandia Man»).

Енґстрьома допитували як свідка ще в перші дні розслідування, але статус підозрюваного йому надали лише в останні роки. Утім чоловік наклав на себе руки ще у 2000 році — а це означає, що притягти до відповідальності його неможливо. Тому розслідування закрили.

Син Улафа Пальме Мартен заявив, що вважає висновки слідства правильними — як і його рішення закрити справу. Водночас він (і, до речі, не лише він) був розчарований тим, що за 34 роки слідство так і не змогло знайти жодних переконливих доказів — ані слідів ДНК, ані навіть знаряддя вбивства.

Схожий настрій висловили й деякі провідні шведські ЗМІ. «Замість ясності у справі щодо того, хто ж був винен, ми побачили свідчення поліцейського фіаско», — написало щоденне видання Dagens Nyheter.

Могила Стіґа Енґстрьома, якого шведські правоохоронці визнали винним в убивстві експрем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме в лютому 1986 року, 10 червня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/Claudio Bresciani

Поділитись: