Сім фактів про облогу Алеппо: розслідування Atlantic Council
Головні факти про подію, яку називають сучасною Сребреницею
Облога Алеппо, як масштабна трагедія, що супроводжувалася масовою загибеллю людей і воєнними злочинами, потребує ретельного розслідування. Поки що правозахисні організації та аналітичні центри виявляють значно більше спроможності до цього, ніж національні уряди, міжнародні організації та суди.
Амеркианський сінк-тенк «Атлантична рада» (Atlantic Council) за участі засновника порталу Bellingcat Еліота Гіґінса зібрала головні факти про подію, яку називають сучасною Сребреницею. Громадське.Світ визначає ключові моменти звіту американського аналітичного центру.
1. Понад 90% жителів східного Алеппо під час облоги – цивільні
Згідно зі звітом «Атлантичної ради», видається проблематичним встановити точну кількість жителів, що залишалася в Алеппо до повернення контролю над містом урядовими військами Башара Асада.
ООН приблизно оцінювала кількість жителів східної частини міста в грудні 2016-го у 200 тисяч осіб. Після евакуації зареєструвалися як тимчасово переміщені особи 111 тисяч людей.
Напевно звіт стверджує одне: щонайменше 90% усіх жителів Східного Алеппо до моменту падіння міста були некомбатантами.
2. Сили Асада періодично застосовували хімічну зброю
Газові циліндри як свідчення застосування хімічної зброї в серпні 2016 року.
Фото Atlantic Council
Сирія приєдналася до Конвенції про хімічну зброю у 2013 році. Згідно з договором, забороняються розробка, виробництво, накопичення і застосування хімічної зброї. Та оприлюднені у звіті дані свідчать – уряд Сирії періодично порушував ці норми.
У документі зазначається, що хімічна зброя (зокрема, хлорин, зарин, іприт тощо) активно застосовувалася протягом усієї Сирійської війни від самого її початку в 2011 році. Звіти Організації із заборони хімічної зброї підтверджують десятки випадків використання заборонених речовин, як-от: розпилювання зарину у Дамаску 21 серпня 2013 року та бомбардування бочковими бомбами з хлорином із квітня 2014 по вересень 2015 року.
Лише в Алеппо у другій половині 2016-го зафіксували десять порушень Конвенції про хімічну зброю. Від застосування хлорину у вересні 2016-го постраждало близько 150 людей, ще двоє жителів Алеппо загинули – включно з 13-річною дитиною. Ще щонайменше десять порушень було зафіксовано з жовтня по грудень.
3. Сирійський режим використовував інші заборонені види зброї
Крім хімічної зброї, під час облоги Алеппо сирійський режим застосовував й інші засоби. Зокрема – касетні бомби та запалювальну зброю. Ці види озброєнь заборонені частково: перші – 116 країнами світу, другі – Конвенцією ООН про окремі види неядерної зброї.
Касетні бомби застосовують на відкритому просторі. Вони «накривають» велику площу, себто не можуть використовуватися для прицільного вогню. Подібний ефект мають і запалювальні види зброї – найчастіше це білий фосфор і так звані «терміти», здатні пробивати метал.
У жодній іншій точці світу в 2016 році запалювальна зброя не використовувалася так часто, як у Сирії. У другій половині 2016 в Алеппо задокументували 22 такі випадки. Це спричинило загибель 19 дорослих осіб і трьох дітей, ще 80 отримали поранення.
Запалювальні види зброї в Алеппо за останні чотири місяці 2016-го застосовувалися щонайменше 13 разів, стверджують джерела порталу Syrian Archive, які цитує Atlantic Council.
4. Лікарні регулярно піддавалися бомбардуванням
Репортаж британського телеканалу Channel 4 про напади на шпиталі
Усього за час сирійського конфлікту зафіксували 400 атак на медустанови і 768 смертей медиків. Це дозволяє назвати напади на медичні заклади систематичними і здійсненими свідомо. Згідно з Женевською конвенцією, цивільні заклади надання медичної допомоги за жодних обставин не можуть бути об’єктами атак.
Звіт підтвердив 172 атаки на медичні заклади у період із червня по грудень 2016 року. 42% усіх нападів у цей період – в Алеппо.
Асад та російське Міністерство оборони неодноразово заперечували факти свідомих атак на медустанови. Та звіт надає докази, що підтверджують – урядові війська і російські військові здійснювали напади на лікарні невипадково.
По-перше, йдеться про понад 70 інцидентів, зафіксованих в Алеппо за короткий час. «Маловірогідно, що настільки велика кількість нападів на установи під захистом Женевської конвенції була випадковою», – зазначається у звіті. По-друге, сирійська влада надто добре знайома з місцевим ландшафтом, щоб допускати таку кількість випадкових ударів по шпиталях. По-третє, урядові війська систематично перешкоджали доставці гуманітарної допомоги.
Врешті-решт, у випадку з нападами на лікарні йшлося про стратегічний аспект. До прикладу, бомбардування шпиталю в місті Дарайя стало ключовим фактором, через який озброєна опозиція погодилася на угоду про евакуацію.
5. Мешканці Алеппо гинули як від авіаударів урядових військ та Росії, так і внаслідок дій опозиції
У 2016 році Алеппо постраждало від вибухів 4045 бочкових бомб – саморобних вибухових пристроїв із низьким рівнем точності. З них 225 - в грудні 2016-го. Усього за минулий рік від бочкових бомб загинуло щонайменше 506 осіб, зокрема – 140 дітей. Ідеться лише про задокументовані смерті. Реальна цифра загиблих може бути вищою.
Водночас, повідомляється, що жертви серед цивільних спричиняли не лише авіаудари сирійської армії, а й бойові дії озброєної опозиції. У квітні 2016 року через дії саме сирійських повстанців загинули 64 жителя західної частини Алеппо. Ще 74 цивільних загинули внаслідок спроб опозиції у жовтні 2016 прорвати блокаду.
6. В Алеппо Сирія і Росія активно поширювали пропаганду
«Протягом тривалої облоги міста сирійська і російська влада оголосила війну фактам, заперечуючи і спотворюючи докази», – стверджує звіт.
За визначенням організації, інформаційні атаки стали настільки поширеними, що врешті набули форми окремої кампанії з дезінформації. Її метою було відвернути увагу міжнародної спільноти і дискредитувати очевидців.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Це мій шанс жити далі»: чи є справжнім твіттер 7-річної дитини з Алеппо?
У документі описується кілька інструментів дезінформації: суперечливі інтерв’ю Асада західним ЗМІ, заперечення військових злочинів Міністерством РФ та спроби дискредитувати родину семирічної дівчинки з Алеппо Бани Алабед, що привернула увагу до жахіть облоги Алеппо у твіттері.
7. Криза в Алеппо не закінчилася після евакуації
Червоний Хрест зазначає, що в процесі евакуації Алеппо залишили близько 34 тисяч осіб.
Процес евакуації закінчився 23 грудня 2016-го. Попри це протистояння в Алеппо та найближчих районах не припинилося. Так, у районах, куди доправляли евакуйованих, тривалий час фіксували авіаудари.
Після захоплення міста сирійськими урядовими військами почалися репресії і переслідування. У січні 2017 року без вісти зникло близько двох тисяч осіб. Частина цих людей була арештована. Та фіксувалися й страти.
- Поділитися: