Сім’я знайшла у стіні маєтку сотні золотих монет часів дореволюційної Франції. Їх продали на аукціоні за €830 тисяч

Рідкісний луїдор 1646 року випуску продали на аукціоні за 46 тисяч євро
Рідкісний луїдор 1646 року випуску продали на аукціоні за 46 тисяч євроIvoire/Deloys

На аукціоні у французькому місті Анже 29 вересня за 830 тисяч євро продали 235 золотих монет, виготовлених у 1638—1692 роках. Їх випадково знайшла сім’я у стінах свого маєтку, придбаного у 2012 році в муніципалітеті Плозеве.

Про це повідомляє Ouest-France.

За словами аукціонного дому Ivoire/Deloys, у 2019 році власники маєтку в Плозеве вирішили зробити там ремонт: об’єднати дитячу кімнату й колишній хлів. Над ремонтом працювали троє будівельників.

Одного дня робітники виявили в стіні металеву скриньку, повну монет XVII століття. Ще через деякий час вони знайшли гаманець, у якому також було багато золотих монет. Серед них — і рідкісні луїдори 1646 року з портретом короля Франції Людовика XIV.

«Вона настільки рідкісна, що її взагалі немає в каталозі Gaudory, а в каталозі Droulers згадується, що було лише 120 таких монет», — зазначають в аукціонному домі. Її стартова ціна становила вісім тисяч євро, а фінальна — 46 тисяч євро.

Золоті монети часів дореволюційної Франції, знайдені в маєтку ПлозевеIvoire/Deloys

Як саме скарб опинився в маєтку, достеменно невідомо. Археологічне управління департаменту Фіністере, де розташований Плозеве, каже, що будівлю було зведено приблизно у XIII столітті, а її власниками були багаті фермери або торговці.

Припускається, що золоті монети власники маєтку тримали як збереження. Адже у XVIII-XIX століттях Фіністере, який процвітав завдяки торгівлі, зазнав економічного занепаду через відкриття порту в Нормандії.

Усього на аукціон виставляли 239 монет, але чотири з них власники маєтку вирішили залишити собі на пам’ять. Стартова ціна на всі лоти коливалася від 250 до 300 тисяч євро, але врешті-решт вийшла майже втричі вищою. Якщо врахувати, що аукціонний дім забирає 20% від вартості лота, загалом за монети заплатили понад мільйон євро.

Влада Плозеве вирішила не забирати скарб у власників, оскільки закон, який це регламентував, набув чинності у 2016 році — через чотири роки після того, як маєток перейшов у приватну власність. За домовленістю, прибуток від продажу монет сім’я порівну розділить із трьома будівельниками, які знайшли скарб.