УКРАЇНА

За нову консерваторію: чому протестують студенти й випускники Національної музичної академії

23 серпня, 2018 18:21
УКРАЇНА/За нову консерваторію: чому протестують студенти й випускники Національної музичної академії
Зберегти
Вигляд
lead
Міністр культури Євген Нищук назвав ситуацію навколо Музичної академії врегульованою і гарантував демократичні вибори ректора у вересні. Цього під стінами міністерства вимагали студенти й випускники навчального закладу, влаштувавши мистецьку акцію.

Головна їхня вимога — повернути Максима Тимошенка на посаду виконувача обов'язків ректора до виборів. 

«Наразі студентів у Києві дуже мало, тому в нас такий імпровізований оркестрик. Ми зіграємо гімн Євросоюзу, Оду радості Бетховена, бо ми хочемо, щоб у консерваторії все було по-європейськи», — каже  організаторка акції, музикантка Олександра Морозова.

Громадське пояснює, в чому полягав конфлікт навколо консерваторії та як його врегульовують.

Максима Тимошенка призначили в.о. ректора Академії 11 червня, після того, як Мінкульт змушений був перенести вибори ректора на вересень через відсутність заяв від кандидатів на посаду. Ректор НМАУ обирається викладачами і студентами вишу строком на 5 років.

Та вже 1 серпня Міністерство культури звільнило Тимошенка з посади без пояснення причини, обуривши деяких студентів і викладачів Академії. Утім, Тимошенко відмовився допустити нового в.о. ректора Анатолія Бровія в кабінет.

У приміщенні Академії стався конфлікт, який Анатолій Бровій назвав «спробою рейдерського захоплення влади в Академії за участі сторонніх осіб спортивної статури» і викликав поліцію.

Анатолій Бровій працює в Академії з 2006 року, а у 2016-му став першим проректором при колишньому ректорові вишу Володимирі Рожку. Він асоціюється в студентів Академії з «минулою владою», до того ж, не має спеціальної освіти — він юрист.

Протестувальники неодноразово зверталися до Мінкульту з проханням пояснити, чому звільнили Максима Тимошенка, який пообіцяв вирішити низку побутових проблем Академії, зокрема, зробити в приміщенні ремонт, що не проводився від 2006 року. Державний секретар Мінкульту Ростислав Карандєєв пояснив у медіа, що Тимошенка звільнили «через неефективне управління».

Але такі пояснення не влаштували протестувальників. Вони не розуміють, як можна назвати неефективним керівника, що перебував на посаді лише кілька місяців, до того ж, під час вступної кампанії, що відбулася успішно. Учасники акції протесту побоюються, що вибори в Академії знову скасують. Кандидати подають заяви на участь у виборах до 5 вересня, результати мають оголосити 20 вересня.

Чинний в.о. ректора Анатолій Бровій вважає такі побоювання безпідставними: «Я на цій посаді мушу зробити лише дві речі: підготувати приміщення до нового навчального року, і провести вибори нового ректора, які все вирішать. Ніяких владних амбіцій у мене немає».
 
Студенти занепокоєні ще й іншим: «Ми не хочемо, щоб нами керували люди з російським громадянством, на кшталт Марії Максакової!»

Марія Максакова — колишня солістка російського Маріїнського театру, депутатка Держдуми РФ, вдова вбитого в березні 2017 року в центрі Києва депутата Держдуми Дениса Вороненкова. Вона прийшла в НМАУ імені Чайковського на позаштатну посаду радника ректора з міжнародного співробітництва на запрошення в.о. ректора Тимошенка. Це призначення він пізніше назвав помилкою: «Я довірився цій людині, хотів їй допомогти, а почалися інтриги і гра в політику. Я дуже розчарувався в Марії, наразі ми не спілкуємося».

Пізніше до акції приєднався й Максим Тимошенко. Він вийшов з Міністерства культури, де був на нараді з врегулювання конфлікту навколо Музичної академії. Тимошенко заявив, що робоча група розробляє дорожню карту виходу з суперечливої ситуації: «Міністр втрутився, звільнив радника Олександра Сусленського, адже кажуть, що це він стояв за цією ситуацією. Міністр гарантує, що вибори ректора будуть проведені чесно й прозоро, і я буду до них допущений, а документи від колишнього ректора Рожка — не приймуть. Наразі в.о. ректора призначать третю особу, що 44 роки працювала в Консерваторії. Наскільки я знаю, Марія Максакова звільнилася».

До активістів вийшов і сам Міністр культури Євген Нищук: «Я вийшов з відпустки і втрутився в ситуацію. Буде робоче розслідування щодо мого позаштатного радника Сусленського й державного секретаря Карандєєва. Виконувачем обов'язків  призначимо нейтральну та авторитетну особу — Тетяну Гуменюк. Моя мета — заспокоїти ситуацію. Є рішення, що задовільняє всі сторони, і дозволить чесно провести вибори». 

Тетяна Гуменюк обіймає посаду проректора НМАУ з навчальної роботи.

Пов`язані новини