Смерть, хвороба чи зимова сплячка? Що з монобільшістю Зеленського

Депутатів розпустили по домівках. Офіційна причина — представників монобільшості скосив коронавірус. Нібито через хворих «слуг» Рада не змогла ухвалити навіть порядку денного. «Важко визначити, де ковід, а де саботаж», — на правах анонімності каже представник президентської фракції. hromadske вирішило розібратися, на що захворіла монобільшість Зеленського.
Збої в голосуванні
«Більшість є, але її нема». Так ситуацію у Верховній Раді описує представник президентської команди.
Ситуація справді двозначна. Лише у фракції «Слуги Народу» — 241 нардеп. Дружні депутатські групи «Довіра» та «За майбутнє» мають 41 багнет. За певних умов допомагає в голосуваннях і Юлія Тимошенко, з якою ще 25 депутатських мандатів.
Усі разом — це не просто більшість, а конституційна більшість — понад 300 голосів. А втім, під час останнього голосування 1 лютого табло висвітило тільки 223 голоси «за», з яких 34 дали «Європейська Солідарність» та «Голос». Збої під час голосування були й попереднього пленарного тижня.
Усе це призвело до того, що влада вирішила не виносити в залу важливі законопроєкти, наприклад, про економічний паспорт за підписом Володимира Зеленського. Його анонсували на 27 січня. Однак 1 лютого парламентську залу для засідань закрили.
Коронавірус чи імпотенція?
Негаразди з голосуванням монобільшості почали яскраво проявлятися після новорічної перерви.
27 січня парламент не задовольнив заяву про відставку керівника Фонду держмайна Дмитра Сенниченка. Зелені кнопки натиснули 223 нардепи, з яких «слуг» лише 175 (загалом у фракції — 241).
Цей провал поспішили пояснити коронавірусом (23 депутати Зеленського хворіли на ковід) і закордонними відрядженнями — депутати перебували у складі офіційних делегацій у Брюсселі та Страсбурзі (24-28 січня відбувалася сесія ПАРЄ).

Якщо зазвичай у голосуванні у Верховній Раді беруть участь 80-90% «слуг», то 27 січня цей показник становив 79,5%, що не є критично низьким числом. А вже 1 лютого електронний протокол парламенту показав 72,8%. Тобто в середньому того дня голосували 175 «слуг». Не брали участь у голосуванні або були відсутні — 66. Останню цифру вже не можна пояснити винятково відрядженнями та хворобами.
«Це не референтно, бо багато хто не прийшов або пішов раніше», — пояснює голосування 1 лютого один із керівників фракції. На момент спілкування нардеп лікувався від коронавірусу. «Але ясно, якщо не можемо проголосувати за порядок денний, то це свідчить про фракційну неспроможність».
Скільки слуг залишилося?
hromadske поцікавилось у кількох представників владної команди, скільки залізних штиків залишилося у фракції «Слуга Народу»? Точної кількості не зміг назвати жоден. Оцінки коливаються в межах 180-200 депутатів.
«Якщо у залі 200 слуг, то у нас 180 голосів. Якщо буде 180, то в нас — 160. Проста математика — мінус 20. Це “разумковці” плюс кілька, які з різних причин можуть не бути в залі», — розповідає представник команди Зеленського.
Момент зі звільненням Разумкова співрозмовник називає часом, коли монобільшості не стало арифметично. Тож нині точну кількість вірних президентові депутатів можна простежити лише за голосуваннями щодо принципових законопроєктів. А втім, після новорічних свят таких у залі не було. І саме через загрозу відсутності підтримки більшості.
Натомість голова партії «Слуга Народу» переконує, що монобільшість існує, і вже невдовзі це можна буде побачити. «Усе ж таки два роки минуло, монобільшість ховали, але вона існує. Я сподіваюся, що зараз карантин закінчиться, всі прийдуть до парламенту здорові, і на табло ми все-таки зможемо показати 226 голосів за важливі ініціативи», — заявила Олена Шуляк в ефірі «Українського радіо».
«Хотєлки» груп підтримки
Сумніви у вірності виникають не лише стосовно самих «слуг», а й щодо партнерів — депутатських груп «За майбутнє» та «Довіра».
Торік у листопаді громадянська мережа «Опора» порахувала, що «Довіра» за ініціативи монобільшості голосувала у 81% випадків, а «За майбутнє» — у 47%.
Проте після відходу “разумковців” ціна голосів «Довіри» та «За майбутнє» зросла. «Зараз така ситуація, що вони можуть висувати достатньо серйозні умови подальшої співпраці», — каже один із депутатів-«слуг».
Ці «хотєлки» озвучують hromadske два інших представники команди Зеленського. Йдеться про посади на рівні областей і парламентських комітетів. Та ж «Довіра» свого часу на розподіл керівних посад у Раді не претендувала, бо утворилася на кілька місяців пізніше. За свої голоси вони хочуть повернення «мажоритарки» на наступні парламентські вибори. А ще вимагають доступу до бюджетних потоків.

Момент із проблемою монобільшості відчула і Юлія Тимошенко. І почала знову пропонувати себе у партнери.
На Погоджувальній раді 31 січня вона публічно закликала до об’єднання «всіх небайдужих політичних сил». «Уряд національної єдності — це єдине, що може зараз захистити від розхитування ситуації всередині країни», — заявила Тимошенко.
«Доводиться йти за допомогою до Юлії Володимирівни. Ми навіть проголосували за її погану (в оригіналі використаний лайливий вислів, — hromadske) тимчасову слідчу комісію щодо Нафтогазу, яку пів року тримали», — каже представник команди Зеленського.
Саме в межах домовленостей, як стверджує джерело hromadske у «Слузі Народу», Тимошенко публічно висловилася щодо кримінальної справи проти Петра Порошенка. І назвала постачання вугілля з окупованих територій фінансуванням тероризму.
Проте головна вимога Тимошенко — пост прем’єр-міністра. Але це для влади поки що неприйнятно.
Любов закінчилась, прийшла «беліберда»
Проте головна проблема у стосунках президента з власною фракцією — невдоволення депутатів-«слуг». І це може стати найбільшим головним болем Банкової.
З початку роботи парламенту «слуги» завели загальний чат. У ньому рядові нардепи «виливали душу». Нині ж цей чат став абсолютно токсичним.
«Є люди, які постійно пишуть про свої проблеми. Але більшість не взаємодіє в чаті фракції. Є люди, які можуть трішечки прибухнути ввечері. А може й не трішечки. І починають писати різну “беліберду”. Причому їм ніхто не відповідає, а вони все пишуть і пишуть», — ділиться враженнями одна з депутаток «Слуги Народу».
Не фракція, а ясельна група в дитсадку
Кількість невдоволених «слуг» зростає. Вони скаржаться на відсутність реакції на їхні запити з боку Офісу президента.
Натомість вірний Зеленському депутат його захищає: «Президент не має сидіти і щось пояснювати депутатам, наче дітям. До того ж ці депутати то в скандал вляпаються, то у відео НАБУ. Ходити на засідання фракції, щоб кожен там свої болі виплескував чи розповідав, що губернатор не кличе на відкриття якихось об’єктів? Президенту не треба цього робити».

Востаннє Зеленський зустрічався із фракцією ще в жовтні у Трускавці напередодні відставки Разумкова. Після цього на аудієнцію до президента ходять лише керівники парламенту, фракції та комітетів. На Банковій вважають, що вони й мають бути посередниками у комунікації з рядовими депутатами.
Водночас представник команди Зеленського визнає, що ставлення президента до фракції погіршувалося постійно. І це може остаточно розділити «Зе-команду» зразка 2019-го.
«Блок Зеленського»
Наприкінці січня «слуги» дізналися приголомшливу для них новину: похід на наступні парламентські вибори Банкова розглядає під іншим прапором і з іншими людьми. Йдеться про ребрендинг партії під умовною назвою «Блок Зеленського».
«У фракції через це “всі на вухах стоять”: усі дзвонять, щось з’ясовують, цікавляться. Натомість офіційної комунікації немає. Заступники нічого не говорять, а люди читають якісь чутки, телеграми, сайти», — каже один із впливових «слуг».
На брак інформації нарікають і рядові депутати. У розмові з hromadske скаржаться, що нічого з’ясувати не змогли навіть у голови партії. «Шуляк у приватних бесідах розповідає депутатам, що вона про ребрендинг не чула», — каже один із депутатів-мажоритарників.
Представник команди Зеленського пояснює, що ребрендинг як один із варіантів парламентської кампанії обговорювали вже давно. А падіння рейтингу «Слуги Народу» лише наближає перезапуск політсили.
Це ставить хрест на політичних перспективах багатьох нинішніх «слуг». Багато хто розуміє, що місця в наступній Раді не отримає.
Бажаним для Зеленського є результат у 25% його партії. Водночас для розрахунків у команді президента беруть стару, змішану пропорційно-мажоритарну систему з обмовкою «якщо ми її повернемо».
Похорони політичної кар’єри більшості «слуг народу»: сезон розпочався
У такому разі «Блок Зеленського» за списком може отримати приблизно 60 місць. З нинішніх мажоритарників лише 10-15 депутатів можуть сподіватися на перемогу наступного разу. Тобто загалом набереться 70-75 прохідних місць. А дві третини чинних депутатів залишаться поза Верховною Радою. Насправді — більше, бо спискова частина «Блоку Зеленського» може формуватися завдяки «новим обличчям».
Якщо ж вибори відбудуться за системою відкритих списків, то у президентської партії виникне інша проблема — внутрішньовидова боротьба. Щоб потрапити до парламенту, кандидат має не лише бути в списку президентської сили, а й отримати більше голосів, ніж інші висуванці Зеленського. І все це не в межах країни, а в окремій області. Для цього треба працювати на місцях. Тому може статися, що в окрузі буде боротьба між «новим обличчям» Зеленського зі списку та старим «слугою»-мажоритарником, який піде на вибори вже не під прапорами нинішнього президента.
Для тих, хто зараз присутній у списках, перспектива майбутніх виборів у разі відкритих списків буде визначена вже цього року. З тими, кого не відправлять працювати в округ і не дадуть грошей із бюджету, Офіс президента не планує подальшої співпраці.
«Дві третини вважають, що депутатами більше не стануть. І що в такій ситуації їм робити? Голосувати за все, що Офіс “пихає”? Включно з негативом? Не хочеться. Штрафують. Народ ображається», — розповідає представник парламентських «слуг». На уточнення hromadske, що означає «штрафують», він вдає перебої з телефонним зв’язком.
Один із керівників фракції ділиться спостереженням, що всі «слуги» розраховують, що з ними проведуть розмову про майбутнє, щось запропонують. Водночас він додає, що Офісу президента важливо не просто запустити ребрендинг політичної сили Зеленського, а й визначити критерії потрапляння у майбутній виборчий список. «Переназвати партію і взяти без певних критеріїв людей — умовно “тищенків” — буде тільки гірше», — підсумовує депутат.

Ви нам голоси — ми вам посади
Пообіцяти посади — один із варіантів заспокоєння чинних «слуг» і збереження більш-менш ефективної монобільшості. Представник команди президента озвучує таку схему: береться якомога більше посад у разі перемоги на парламентських та президентських виборах — 200-300-400: у виконавчій владі, в посольствах, ОДА та РДА. Їх пропонують «слугам», які у список «Блоку Зеленського» не потрапили. Так цих «слуг» зберігають для монобільшості.
Проте у цій схемі є один великий недолік — реалізація обіцянки після виборів. Далеко не всі можуть повірити. «Зараз люди будуть обережно ставитися до таких обіцянок. Бо попередні 5 разів багатьох “кинули”. Людей системно “кидають”, починаючи з 2019 року», — каже один із лідерів парламентських «слуг».
Водночас він згадує і формування списку та органів влади у 2019-му, списки на місцевих виборах у 2020-му і формування місцевих органів влади після цього, а також низку інших невиконаних обіцянок.
На запитання hromadske про те, хто саме «кидав», співрозмовник узагальнює: Офіс президента.
Інший керівник фракції запевняє, що депутати отримали все, що мали. І додає: «Якщо хтось чимось незадоволений, може нарікати лише на дзеркало».
Весна покаже
Команда президента розуміє проблеми з керованістю більшості. Серед варіантів розв’язання кризової ситуації озвучують можливість дистанційного голосування депутатів, а ще лякають розпуском парламенту.
Проте визнають, що ці варіанти — малоймовірні. Дистанційне голосування мають затвердити в парламенті. А депутати в цьому не зацікавлені.
Достроково розганяти парламент — уже не в інтересах Зеленського. Бо в наступному скликанні у нього буде ще менше вірних багнетів.
Тож єдиний вихід — домовлятися з усіма зацікавленими сторонами.
«Про щось можна домовитися з “разумковцями”, про щось — із “павлюками” (група “слуг”, яких вважають підконтрольними Іллі Павлюку — ред.), так само з “Майбахом” (депутатська група “За майбутнє” — ред.) та “Довірою”. Про щось — із Юлею. Наше керівництво до таких складних розрахунків на роботі не звикло. Вони вперше з таким зіткнулися», — каже один зі «слуг».
Чи вдасться домовитися, країна побачить уже весною. Наступний тиждень у Раді також мине в підвішеному стані. На момент написання цієї статті на коронавірус хворіли приблизно 30 нардепів.
«Ситуація поки що така, що нариває, але скоро може вибухнути. І це будуть використовувати опоненти», — каже представник команди Зеленського.
Це відчувають і в опозиції. Принаймні Юрій Луценко на з’їзді партії «УДАР» говорив про відчуття запахів 2004-го та 2013-го. «Якщо ми хочемо припинити вакханалію, зраду і розвал країни, треба забрати в Зеленського інструмент його згубної політики — монобільшість», — заявив Луценко з трибуни.
І тут уже питання до самого Зеленського: чи віддасть він свій інструмент? Чи вже зараз почне виправляти свою помилку 2019-го, коли список формувався «на коліні» з безліччю випадкових людей, а мажоритарні округи роздавалися на відкуп різним партнерам.
- Поділитися: