Екологи кажуть, що у київському повітрі немає масштабного перевищення концентрації шкідливих речовин — маски не потрібні
Фото:

EPA/SERGEY DOLZHENKO

Днями інфопростір України заполонили страшні прогнози екологічної катастрофи від спалювання листя та смогу в повітрі. Люди бідкаються, купують маски та зачиняють вікна. Але насправді в країні зараз осінь, а це завжди призводить до певних погодних змін.
1

Що насправді відбувається в повітрі?

Певні атмосферні явища, які можуть нас налякати, відбуваються завжди. Наприклад, температурна інверсія, яка закономірна для осені це явище ускладнює вертикальну циркуляцію повітря.

Олександр Савченко, заступник начальника управління екології та природних ресурсів КМДА, пояснив, що інверсія температури в містах часто призводить до застою повітря біля поверхні землі. Там накопичуються і вихлопні гази, і промислові викиди.

А коли вдень температура значно вища, ніж вночі, коли в повітрі висока вологість, то утворюється туман.

Але чому ж тоді туман має такий неприємний запах?

Влада Києва запевнила, що у повітрі столиці немає жодного масштабного перевищення концентрації шкідливих речовин.

Екологиня Світлана Берзіна в етері «Нині вже» пояснила причини погіршення повітря останніми днями, зокрема, тим, що зараз сезон, коли люди палять листя. В повітрі виникає такий собі коктейль з туману, вихлопних газів та небезпечних речовин, які виникають через спалене листя.

Автівки (які теж забруднюють повітря) продовжують їздити, заводи працювати, літаки літати, а люди ще й вирішують поприбирати на своїх територіях і розвести традиційні вогнища з опалого листя та сухої трави. Оскільки останніми днями рух повітря уповільнений (все ок, в погоді це нормальне явище), шкідливі гази затримуються та не йдуть високо в атмосферу, тому ми і відчуваємо це.

«За даними спостережень гідрометслужби, в останні дні високих рівнів забруднення оксидом вуглецю не зафіксовано», — заспокоїли метеорологи.

Оскільки туман ми скасувати не можемо, врегулювати температуру повітря теж, залишається одне: перестати, нарешті, палити листя.

Екологиня Світлана Берзіна в етері «Нині вже» повідомила, що викиди у повітря, які утворюються під час спалення листя, у 350 разів шкідливіші за дим від паління сигарети.

А також додала, що загалом під час спалення листя утворюються понад 30 речовин, що забруднюють повітря.

«І вони нікуди не діваються, якщо немає відповідних погодних умов, тобто вони не йдуть у верхні шари атмосфери, а опадають на ґрунт і забруднюють землю і воду», — зазначила Берзіна.

2

Як врятуватися від смогу?

Респіратор із фільтрами, а не звичайна маска, і ніякого куріння! Уляна Супрун підготувала список актуальних рекомендацій. То що робити, аби зменшити ризики?

Перш за все, за словами Супрун, не палити листя, а також стерню та сухостій — це руйнує ґрунти і вбиває у вогні живих істот, що їх населяють. Крім того, негативно впливає на здоров’я.

Медичні маски та красиві пов’язки замініть дієвим способом захисту: використовуйте респіратор із фільтрами. Робіть вдома вологе прибирання, а перед виходом на вулицю використовуйте креми із ретиноїдами і токоферолом. Вони захищають шкіру від пошкодження агресивним середовищем.

Ну і, звісно ж, варто скоротити викиди СО власними силами. Треба обмежити спалення пального вдома, в електрогенераторах, не палити листя, торфяники і сухостій, не курити і обмежити користування автотранспортом.

3

Листя спалювати не можна. Що ж із ним робити?

Якщо у вас — приватний будинок, а разом із ним — земельна ділянка з рослинами, то обов'язково скидайте опале листя на компост. Компостом може бути звичайна яма, де листя перегниватиме. Компостування не лише зніме з вас відповідальність за якість повітря, а й подарує хороші добрива для землі.

Якщо ж ви проживаєте у багатоповерхівці і у вас немає подвір'я — листя не ваша проблема. Комунальники збирають його у пакети та відвозять на сміттєзвалище.

4

Що ж робити, коли хтось інший спалює листя?

Не панікувати, ні на кого не кричати, а дзвонити в поліцію.

І робити це щоразу, коли бачите, як хтось палить листя. Бо вони порушують Закон і їх чекатиме штраф від 340 до 1700 гривень. Якщо поліція не приїхала — не впадайте у відчай і поскаржіться на урядову гарячу лінію 1545.


//Авторка Аліна Шеремета

Поділитись: