Справа на 200 млрд грн — в чому саме ГПУ підозрює Януковича та його оточення
Віктор Янукович, Микола Азаров та десятки інших фігурантів справ були причетні до розкрадання 199,4 млрд грн. Жодназі справ не доведена до суду, а розслідування у кожній зупинено.
У 2014 — 2015 роках Генпрокуратура порушила кримінальні справи щодо екс-президента України і низки колишніх високопоставлених чиновників країни. Жодна з них досі не доведена до суду, а розслідування у кожній зупинено. На 25 листопада анонсований допит Віктора Януковича, який відбудеться в режимі відеоконференції. Напередодні цієї події Hromadske вивчило, як будується обвинувачення, і які конфлікти відбуваються невсередині Генпрокуратури.
На думку генпрокурора Юрія Луценка та очолюваного ним відомства, більшість злочинів, переважно економічних, підозрювані здійснювали колективно. «Створення злочинної організації», стаття 255 Кримінального кодексу України — вперше в історії країни її застосовують до високопоставлених чиновників.
За даними прес-служби Держслужби фінансового моніторингу, Віктор Янукович, Микола Азаров та десятки інших фігурантів справ були причетні до розкрадання 199,4 млрд грн. За час проведення розслідувань на рахунках фізичних і пов'язаних з ними юридичних осіб було заблоковано близько 1,52 млрд доларів.
Наразі всі розслідування зупинені. По-перше, добігли кінця терміни. По-друге, основні підозрювані ховаються від слідства. Місяць тому під час брифінгу Юрій Луценко повідомив, що до кінця 2016-го справи все ж передадуть до суду з вимогою заочного засудження фігурантів.
Фото прес-служби уряду Греції
Ловити по-новому
Саме з цією метою в ГПУ реорганізували департамент спеціальних розслідувань, яким керує Сергій Горбатюк. У жовтні в структурі відомства з'явилося Управління з розслідування злочинів, скоєних злочинними організаціями. Очолив його Дмитро Басов, підлеглий Горбатюка.
За словами генерального прокурора, реорганізація обумовлена «виключно небажанням пана Горбатюка передавати економічні справи щодо Арбузова, Клюєва, Азарова, Януковича-молодшого і т.д. за законом, передбаченим методом спеціального заочного засудження».
Сам Горбатюк вважає, що закон про заочний осуд не відповідає Конституції України і європейським конвенціям, і що в суді справи можуть розвалитися, а фігуранти розслідувань уникнуть відповідальності, подадуть позови до Європейського суду з прав людини, і ймовірно, виграють. Україні ж доведеться виплачувати компенсації.
Сергій Горбатюк вважає, що закон про заочний осуд не відповідає Конституції України і європейським конвенціям
Позиція Горбатюка спричинила його конфлікт з Луценком. Той оголосив керівнику департаменту спецрозслідувань догану. Горбатюк вважає, що зроблено це було з порушенням закону. «Конфлікт — виключно в моєму небажанні виконувати незаконні вказівки», — зізнався в інтерв'ю Hromadske прокурор.
Зараз частина справ передана новоствореному управлінню, а частина — потрапила до військової прокуратури. Так, справи щодо Миколи Азарова, Сергія Арбузова, Олександра Клименка і Сергія Курченка опинилися у відомстві військового прокурора Анатолія Матіоса.
Департамент Горбатюка, по-перше, продовжить займатися розслідуванням великої справи про вбивства на Майдані — саме щодо нього Віктора Януковича будуть 25 листопада допитувати як свідка захисту (всі подробиці цієї справи з'являться в нашій наступній публікації). По-друге, в роботі у Горбатюка залишаються кримінальні провадження стосовно Олени Лукаш, братів Андрія і Сергія Клюєвих, і кілька епізодів у справі про Межигір'я.
Почути про кожного
Центр схеми розслідувань ГПУ — Віктор Янукович. На початку жовтня Юрій Луценко заявив, що в питаннях національної безпеки екс-президент діяв в інтересах Росії, а значить, повинен бути притягнутий за статтею 111 — «Державна зрада». Щоправда, офіційно підозру у ній Януковичу ще не оголосили.
Поки ж стосовно колишнього президента ведуться досудові розслідування у семи епізодах:
— Створення злочинної організації і здійснення низки тяжких і особливо тяжких злочинів. У ГПУ вважають, що дії екс-президента в січні-лютому 2014-го призвели до загибелі на Майдані 78 осіб. Більше 180 людей в цей же період отримали вогнепальні поранення.
— Незаконне привласнення комплексу «Пуща-Водиця» в Межигір'ї. Загальна сума, яка за цим епізодом ставиться в провину Януковичу і його оточенню: 540 млн грн.
— Заволодіння земельною ділянкою лісового фонду Дніпровсько-Тетерівського лісомисливського господарства на території Сухолуччя Вишгородського району Київської області. Площа ділянки — 17,48 га. Її вартість — 22,5 млн грн.
— Створення і незаконне фінансування за рахунок бюджету відомчої телекомунікаційної мережі спеціального призначення на базі «Укртелекому», що належить Ринату Ахметову. Цей злочин, на думку ГПУ, Янукович здійснив разом з екс-прем'єром Миколою Азаровим.
— Отримання під виглядом гонорару хабара в 26,6 млн грн. Ці гроші в 2011 — 2012 роках донецька друкарня «Новий світ» виплатила Януковичу за передачу їм прав на вже написані книги «Рік в опозиції. У політиці не буває остаточних перемог і поразок»,« ...І рік при владі. Від кризи — до економічного зростання», «Як Україні далі жити». І на ті літературні твори, які екс-президент планував створити в майбутньому.
— Підпис під «антидемократичним пакетом законів» 16 сiчня 2014-го, ухвалених «шляхом фальсифікації результатів голосування депутатів».
— Незаконне позбавлення волі особистого помічника покійного предстоятеля УПЦ Митрополита Київського і всієї України Володимира — архієпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра. На думку слідчих, в організації викрадення помічника Митрополита був винен особисто Янукович. 16 листопада 2016-го прокуратура підготувала екс-президенту повідомлення про підозру.
Все в сім'ю
Віталій Захарченко, колишній міністр внутрішніх справ
Колишній міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко, як і Віктор Янукович, підозрюється в кількох злочинах. У створенні злочинної організації і причетності до масових вбивств на Майдані. В організації поставок зброї російського виробництва і є підозра на її [зброї] використання проти мітингувальників. У розтраті грошових коштів на суму 1177,2 тис. грн. В отриманні неправомірної вигоди і відмиванні коштів, здобутих злочинним шляхом.
Віктор Пшонка, колишній генеральний прокурор України
Віктора Пшонку ГПУ підозрює в заволодінні бюджетними грошима на суму 68,3 млн грн, які призначалися на ремонт будівель Генпрокуратури. Також на екс-генпрокурора заведено справу про сприяння спротиву мітингувальників на Майдані.
Андрій Клюєв, колишній глава Адміністрації президента
Андрія Клюєва прокуратура вважає причетним до організації протидії мітингуючим на Майдані 30 листопада 2013-го. Разом з братом, екс-депутатом Сергієм Клюєвим, колишнього главу адміністрації президента і секретаря РНБО також підозрюють у крадіжці і заволодінні держмайном і цінними паперами запорізького «Заводу напівпровідників» (Activ Solar) і допомозі в наданні державної підтримки цьому підприємству на суму понад 170 млн грн.
Олександр Янукович, колишній народний депутат
Екс-депутат Олександр Янукович, один з синів колишнього президента, підозрюється в організації та управлінні злочинною діяльністю службових осіб на підконтрольному йому підприємстві «Артемівськ Вайнері» (виробник шампанського «Krimart»). На думку ГПУ, таким чином колишній нардеп ухилявся від сплати податків.
Микола Азаров, колишній прем'єр-міністр України
Миколу Азарова підозрюють у розтраті бюджетних коштів на суму 220 млн грн. Ці гроші, за версією прокуратури, пішли на створення відомчої телекомунікаційної мережі спеціального призначення на базі «Укртелекому». Також, колишній прем'єр-міністр підозрюється в тяжких злочинах проти мітингувальників на Майдані. Генеральна прокуратура вважає, що Микола Азаров замішаний в організації незаконного перешкоджання мирним зібранням і в ухваленні постанов Кабміну про розширення списку спецзасобів і їхнього використання проти мітингувальників.
Едуард Ставицький, екс-міністр енергетики і вугільної промисловості
Екс-міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький, на думку ГПУ, у змові з Віктором Януковичем вивів з держвласності комплекс «Пуща-Водиця». У цьому епізоді йдеться про той період, коли Ставицький працював на посаді глави НАК «Надра України» (2007 — 2010), через яку і був виведений комплекс.
Сергій Курченко, бізнесмен
Власник медіахолдингу UMH Group Сергій Курченко, проходить підозрюваним за 12 статтями. Основні серед них: створення злочинної організації, привласнення і розтрата майна, придбання підприємств з метою прикриття незаконної діяльності та відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом.
Олександр Клименко, колишній міністр доходів і зборів України
До подібних злочинів ГПУ вважає причетним і Олександра Клименка. Крім цього, колишнього міністра податків і зборів підозрюють у скоєнні злочинів групою осіб за змовою, в службовому підробленні та зловживанні владою.
Сергій Арбузов, екс-глава НБУ і Раїса Богатирьова, екс-міністр охорони здоров'я
Екс-главу Нацбанку України Сергія Арбузова разом з віце-прем'єром і міністром охорони здоров'я Раїсою Богатирьовою підозрюють в придбанні підприємств з метою прикриття незаконної діяльності. При цьому Арбузов — єдиний з усіх фігурантів, за даними ГПУ, який перебуває у міжнародному розшуку Інтерполу.
Олена Лукаш і Олександр Лавринович, колишні міністри юстиції України
Колишня міністр юстиції Олена Лукаш підозрюється в заволодінні бюджетними коштами на суму 2,5 млн грн. Ці гроші виділялися на фінансування спецпрограми з аналізу європейського та українського законодавства. Програма завершилася в 2010 році, але з 2011-го по 2013-й міністерство, за словами глави департаменту спецрозслідування ГПУ Сергія Горбатюка, все одно оплачувало проведення аналізу. За фактом вони виявилися роздруківками законів і рефератами, завантаженими з інтернету. У цій справі проходять близько 60 співробітників Мін'юсту. Серед них — і екс-міністр юстиції Олександр Лавринович. На думку ГПУ, саме він незаконно заклав суму в 2,5 млн грн на оплату аналізу законодавства після завершення відповідної програми. Офіційної підозри за цим епізодом Лавриновичу ще не оголосили, пояснює Горбатюк, лише тому, що прокуратура все ще проводить перевірку діяльності колишнього міністра.
=
Також Лавриновичу інкримінується розтрата державних коштів у розмірі 8.5 млн грн, які були виплачені американській юридичній фірмі Skadden для підготовки юридичного висновку у справі Тимошенко проти України. Позиція ГПУ, — що на момент укладення договору зі Skadden термін подачі пояснень в ЄСПЛ закінчився, тому цей висновок ніяк не міг буди використаний в суді.
/Влад Азаров, Ангеліна Карякіна
- Поділитися: