Лусваргі — перший іноземець не з Росії, якого в Україні засудили за участь у війні на Донбасі. Проте вирок — 13 років ув’язнення — скасували і тепер справу розглядають знову.

Бразилець Рафаель Лусваргі приїхав до України у вересні 2014 і до жовтня 2015-го брав участь у бойових діях на боці бойовиків. Згідно з обвинуваченнями прокуратури, за цей час він устиг побувати у складі таких незаконних формувань: батальйон «Призрак» бойовика Олексія Мозгового, козацький полк «Всевеликого війська донського», батальйон бойовиків «Вікінг», а також «регулярна армія» самоназваної «ДНР».

Лусваргі — перший іноземець не з Росії, якого в Україні засудили за участь у війні на Донбасі. Проте вирок — 13 років ув’язнення — скасували і тепер справу розглядають знову.

Громадське пояснює, що відбувається зі справою Рафаеля Лусваргі та в чому його обвинувачують.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Із «ДНР» до Голосіївського монастиря: що відомо про бразильця Рафаеля Лусваргі

Чому справа розглядається знову

За 3 місяці після того, як СБУ в жовтні 2016 року затримала Рафаеля Лусваргі в аеропорту «Бориспіль», Печерський райсуд Києва визнав його винним в участі у терористичній організації та незаконних збройних формуваннях. Відтак бразильця засудили до 13 років ув’язнення з конфіскацією майна. Проте через порушення територіальної підсудності Апеляційний суд Києва скасував вирок у серпні 2017 року.

Суд новий, обвинувачення старі

У лютому цього року Верховний суд визначив підсудність провадження за Павлоградським міськрайонним судом Дніпропетровської області. Тож тепер «правильний» суд розглядатиме справу Лусваргі спочатку, а згодом буде й новий вирок. Обвинувачення все ті ж — участь у терористичній організації та незаконних збройних формуваннях.

«Захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об’єктів на території Донецької та Луганської областей… Участь у бойових діях на території населених пунктів Вергулівка, Первомайське, Горлівка, Старобешево, Дебальцеве та в боях під Донецьким аеропортом», — ідеться в тексті обвинувального акту щодо бразильця.

Тож чи достатньо доказів злочинів Лусваргі має прокуратура та на яке покарання він заслуговує, тепер вирішуватиме колегія Павлоградського суду. Вона знову дослідить матеріали справи та повторно допитає свідків і самого обвинуваченого.

Що зі справою

На засіданні 21 серпня колегія суддів втретє продовжила на 2 місяці запобіжний захід для Лусваргі. Цього просив прокурор Ігор Вовк, мовляв через «відсутність постійного місця проживання та реєстрації і постійного доходу в Україні», а також через бразильське громадянство, відтак ризик втечі й переховування від українського суду.

У грудні 2017 року, коли Лусваргі чекав нового розгляду своєї справи в Лук’янівському СІЗО, Вовк домігся зміни запобіжного заходу для бразильця з тримання під вартою на особисте зобов”язання. Тоді бразильське громадянство обвинуваченого було аргументом на користь пом’якшення запобіжного заходу. На запитання Громадського про те, чому так змінилася позиція обвинувачення, прокурор відповісти не зміг.  

З травня цього року — відколи справа розглядається у Павлограді, суд не спромігся почати розгляд по суті — з дослідженням доказів обвинувачення та допитом свідків. Засідання 15 травня, 12 та 26 червня переносили, оскільки захисник Валентин Рибін мав засідання в інших справах. На останньому засіданні 21 серпня, коли міг початися розгляд справи по суті, сторона обвинувачення не підготувала матеріали справи.

«Ми не могли передбачити, який саме перелік та обсяг дослідження доказів визначить суд. Можливо першим етапом став би допит свідків», — пояснив після засідання прокурор Ігор Вовк.

Адвокат бразильця Валентин Рибін скептично оцінює зібрані прокуратурою доказів та має питання до законності їх отримання:

«Обвинувачення фактично будується на відеоматеріалах з мережі Інтернет, оскільки мій підзахисний прибув до Києва з Бразилії і на момент затримання не брав участі в незаконних збройних формуваннях і терористичних організаціях будь-яких, я вважаю, що після вивчення письмових документів потрібно вивчити, як один з підпунктів цих документів, і відеозаписи. Також там є матеріали особистого листування мого підзахисного з комерційними структурами, а також протоколи за результатами проведення негласних слідчо-розшукових дій, які мають бути в комплексі з відповідними клопотаннями та ухвалами, щоб зрозуміти законність отримання відповідних доказів».

Почати розгляд справи по суті суд спробує 9 жовтня. До цього часу в засіданні оголошена перерва. Спочатку суд досліджуватиме письмові докази, потім відео, речові докази, і лише після цього допитає свідків та самого обвинуваченого.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile