Громадське поцікавилося думкою медіаексперти й фахівці з медіа права щодо цієї ситуації.

Головного редактора Інтернет-порталу Strana.ua Ігоря Гужву підозрюють у вимаганні хабаря 20 тисяч доларів за нерозголошення інформації. Вночі в офісі видання правоохоронці провели обшук та вилучили докази, стверджують у Генпрокуратурі та обіцяють, що вже завтра суд обере запобіжний захід. Натомість сам Гужва та колектив Strana.ua відкидають звинувачення та заявляють про політичні переслідування.

Громадське поцікавилося думкою медіаекспертів й фахівців з медіа права щодо цієї ситуації.

 СЕРГІЙ ТОМІЛЕНКО, голова Національної спілки журналістів України

«Ми не готові виступати адвокатами чи виправдовувати Ігоря Гужву і редакцію Strana.ua. Так само ми не готові ані підтвердити, ані спростувати ті серйозні звинувачення, які офіційно транслюються прокуратурою.

Безумовно, ми в Національній спілці журналістів України вважаємо надзвичайною ту ситуацію, коли вночі десятки силовиків проводять обшук в центрі столиці і затримують головного редактора видання, яке має велику аудиторію. Зміст  Strana.ua – це тема, яку треба обговорювати, щодо якої можна дискутувати, як і щодо редакційної політики будь-якого медіа. Але в цій ситуації ми говоримо по суті – про звинувачення у зловживанні журналістськими повноваженнями з метою отримання хабаря або неправомірної вигоди. Це все.

І, відповідно, не треба шукати і розводити у Facebook або деінде розмови про те, яка погана Strana.ua. Яка вона патріотична, мало патріотична, проросійська або інша. Нас турбує те, що Ігор Гужва був позбавлений можливості нормального юридичного захисту, адвокати доєдналися вже в процесі і ми маємо інформацію про певне недотримання правових процедур».

 МАКСИМ РАТУШНИЙ, юрист Інституту масової інформації

«Оцінювати ситуацію можна з кількох сторін. По-перше, чи була необхідність у тих процесуальних діях, які були вчинені протягом затримання і обшуку в офісі Strana.ua? Тобто, саму пов’язаність цих обшуків зі злочином, в якому підозрюють пана Гужву. Це також стосується доказової бази, яку представлять правоохоронці. Вкрай важливо, щоб слідчий суддя легітимізував проведений обшук, адже в іншому разі зібрані під час нього докази не можна буде долучити до справи».

 ІГОР РОЗКЛАДАЙ, юрист Інституту медіа права

«Журналіст, медіа або медіа власник, який вчинив злочин, не може прикриватися тим що «я преса, я священна корова – не чіпайте мене». Якщо вчинений злочин – за нього має бути покарання. Незалежно від того, ЗМІ є провладним чи опозиційним – це вже другорядна історія. І тут, звісно, від Генпрокуратури очікується, що ці докази таки будуть.

Але якщо доказів не буде і знову ця справа провалиться – навіть якщо злочин де-факто був, але це не буде доведено юридично – ця справа користі не принесе нікому: ані ринку, ані прокуратурі, ані державі як такій. А це, на жаль, дасть можливість говорити й українським, і закордонним фахівцям, що справа політично вмотивована і є своєрідною зачисткою простору під вибори, як це було за часів Януковича, коли інформаційний простір достатньо жорстко зачищався, навіть в Інтернеті.

 МЕТЬЮ ШААФ,  директор Freedom House Ukraine

«За даними, які в мене є, обшук проводився дуже агресивно, і я не розумію, чому силові структури обрали такий агресивний підхід у цьому випадку. Останнім часом (від влади – ред.) лунають заяви, що зусилля всіх, зокрема журналістів, мають бути спрямовані на підтримку України, і що слід щось робити стосовно людей, яких вважають недостатньо проукраїнськими.

Так, ми можемо не погоджуватися з думкою цих людей, але вони мають на неї право. До того ж, кожна людина має право на отримання інформації зі ЗМІ та інших каналів. І ця державна політика може зашкодити реалізації таких прав».    

Наразі відомо, що суд визнав обшук в офісі Strana.ua правомірними. Це означає, що вилучені докази будуть долучені до справи. Ігорю Гужві оголошено підозру і вже у суботу, 24 червня, Шевченківський районний суд міста Києва має обрати для підозрюваного запобіжний захід.   

Поділитись: