США надають Україні кредит на купівлю 40 локомотивів, які виготовить американська компанія

Зліва направо: пані посол США в Україні Бріджит Брінк, Пенні Пріцкер, глава Мінінфраструктури Олександр Кубраков, очільниця US EXIM Bank Рета Джо Льюїс, Київ, 10 квітня 2024 року
Зліва направо: пані посол США в Україні Бріджит Брінк, Пенні Пріцкер, глава Мінінфраструктури Олександр Кубраков, очільниця US EXIM Bank Рета Джо Льюїс, Київ, 10 квітня 2024 рокуВікторія Коломієць / hromadske

Американський банк надасть Україні кредит на суму 156 мільйонів доларів, що дозволить придбати 40 локомотивів для «Укрзалізниці».

Про це стало відомо на брифінгу в Києві за участю представників США, українського уряду та «Укрзалізниці», повідомила кореспондентка hromadske.

Спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер зазначила, що залізниця відіграла велику роль у захисті України та українського народу.

«Залізниця — це те, що зʼєднує всю Україну, це те, що зʼєднує Україну з Європою і зʼєднає з усім світом… Ми створили "локомотивний dream team" — команду мрії у сфері виготовлення локомотивів. Я маю на увазі американську компанію та український уряд. Ми всі згуртувалися і змогли у такий спосіб досягти необхідного результату», — сказала вона.

Кредит на придбання 40 локомотивів в американської корпорації Wabtec надав Експортно-імпортний банк США (US EXIM Bank). Міністр інфраструктури Олександр Кубраков зауважив, що кредит надається «на умовах мирного часу».

«Під час війни це важливе досягнення і важливий крок… Сподіваюсь, це відкриє шлях для нових угод», — додав він.

За словами голови правління «Укрзалізниці» Євгена Лященка, компанія вже має успішний досвід використання локомотивів виробництва Wabtec, які закупили ще у 2018 році.

«Вони дійсно є одним із важливих елементів "Укрзалізниці", тому що ви всі бачите, що ворог зараз постійно руйнує енергетичну інфраструктуру. Загальна стратегія України не змінилась — ми рухаємось у напрямі декарбонізації, але в наш час дуже важливо бути повністю захищеними, тому багато років ми використовуємо також дизельні локомотиви», — пояснив він.

Наразі «Укрзалізниця» має 29 локомотивів, які використовує щоденно. Один локомотив був знищений у тимчасово окупованому Мелітополі. Тому 40 локомотивів від Wabtec стануть «подвоєнням потенціалу», додав Лященко. Він зазначив, що після підписання угоди можна перейти до завершення перемовин із виробником.

Як повідомила пані посол США в Україні Бріджит Брінк, співпраця у межах цього проєкту тривала понад рік. Для його реалізації сформували цілу команду.

«Зараз ми вже наблизились до фіналу. Ця угода буде мати гарний вплив і для економіки України, і для економіки США. Вона відкриває двері для додаткової співпраці між нашими країнами й особливо у сфері приватного бізнесу, тому що приватний бізнес буде відігравати ключову роль у відбудові України після перемоги», — сказала пані посол.

Президентка і голова правління банку Рета Джо Льюїс US EXIM Bank наголосила, що угода є символом того, що процеси відновлення в Україні «реально стартують», попри реалії часу.

«Бувши з вами тут, я хочу щиро зізнатися, що наш уряд абсолютно переконаний у тому, що Україна — це те місце, де інвестиції обов’язково мають бути», — запевнила вона.

Посадовиця також зауважила, що угода стала результатом багатьох колективних зусиль, зокрема й адміністрації президента Джо Байдена та урядових структур в Україні.

За словами Пріцкер, у США хочуть і надалі комбінувати зусилля приватного сектору, урядових структур, міжнародних донорів та інших зацікавлених сторін.

«Цю модель, у який спосіб можна долати критичні ризики для економіки, ми можемо спустити й на інші економічні сфери: сільського господарства, технологій, оборонного виробництва тощо», — сказала вона.