«Нульова толерантність» — політика, запроваджена адміністрацією президента Дональда Трампа. Вона зокрема стосується мігрантів з Мексики. Щойно її запровадили, в пресі зараз же вибухнув скандал. Адже згідно із новим законом, що набув чинності в травні 2018 року, неповнолітніх дітей примусово забирали в батьків, які намагалися нелегально перетнути кордон.

Аргументація була простою: за це порушення дорослих відправляли у в'язницю, та позаяк законодавство забороняє тримати в ув'язненні дітей, їх тимчасово забирали.

Через закон про «нульову толерантність» 17 штатів, а також округ Колумбія, подали до суду проти адміністрації президента Дональда Трампа. Під тиском громадськості Трамп підписав указ, який скасовує розділення сімей нелегальних мігрантів, а суд зобов'язав повернути всіх дітей батькам до 26 липня.  

Наразі очевидно, що повернули не всіх. Чому так сталося й на що очікувати далі — розбиралося Громадське.

Коли все почалося?

Інформація про примусове розлучення сімей на американському кордоні з’явилася на початку травня 2018-го, саме тоді розлучення дітей з батьками стали масовими. Але це відбувалося й у попередні місяці. Згідно з інформацією видання New York Times, від жовтня 2017-го до квітня 2018-го близько 700 дітей розлучили з батьками на кордоні.  

Уже на початку липня 2018 року уряд США заявляв про 3 тисячі дітей (серед них — близько 100 дітей віком до 5 років), яких розлучили з батьками. Загальна цифра сягала 11 800, але більшість із цих дітей намагалися перетнути кордон без дорослих.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чому у США розділяють сім'ї?

Центр для дітей нелегальних мігрантів у місті Мак-Аллен, штат Техас, на американо-мексиканському кордоні, 18 червня 2018 року Фото:  EPA-EFE/US CUSTOMS AND BORDER PATROLЦентр для дітей нелегальних мігрантів у місті Мак-Аллен, штат Техас, на американо-мексиканському кордоні, 18 червня 2018 року Фото:  EPA-EFE/US CUSTOMS AND BORDER PATROL

Коли припинили розділяти сім'ї?

Громадськість змусила Трампа припинивши політику «нульової толерантності», він підписав відповідний указ 20 червня 2018 року.

Наприкінці того ж місяця федеральна суддя із Сан Дієго Дана Себро винесла рішення: розділення сімей повинно припинитися, а всіх дітей необхідно повернути батькам.

Водночас для дітей до 5 років визначили дедлайн до 10 липня. Дітей старшого віку, від 5 до 17 років, повинні були повернути батькам у 30-денний термін — до 26 липня включно.

Утім, усе виявилося не так просто. По-перше, служби просто не встигали зробити потрібні процедури для возз'єднання родин до визначеного дедлайну. По-друге, не всі батьки мали право на повернення дітей. До 12 липня мігрантам повернули тільки близько половини дітей до 5 років: решта опинилася в ситуації, коли їхніх батьків або вже депортували, або вони не змогли довести родинний зв'язок з дітьми, або ж виявилося, що батьки мають судимості за кримінальні злочини. Тому близько 50 дітей віком до 5 років залишилися в спеціальних центрах.  

За інформацією Associated Press, станом на 27 липня возз'єдналися із сім'ями понад 1800 дітей.  Влада продовжує утримувати більш ніж 700 дітей. Водночас батьки 431 із них перебувають за межами США. Влада відзначає, щоб повернути дітей у Гватемалу, Сальвадор і Гондурас, знадобиться більше часу, ніж передбачив суд.

Учасники та учасниці акції протесту проти політики «нульової толерантності» — політики розділення сімей нелегальних мігрантів, запровадженої адміністрацією президента Трампа, Лос-Анджелес, штат Каліфорнія, США, 14 червня 2018 року. У багатьох американських містах відбулись подібні демонстрації проти ставлення до сімей мігрантів Фото: EPA-EFE/EUGENE GARCIA

Що відбувається після возз'єднання сімей?

Для тих, кому пощастило забрати дітей після примусового розлучення, не все ще закінчилося.

Адміністрація Трампа воліла б залишати їх у спеціалізованих центрах, але закон забороняє примусово утримувати неповнолітніх понад 20 діб. Тому в більшості випадків такі родини тимчасово впускають на американську територію зі спеціальними GPS пристроями (браслетами чи додатками на смартфонах), які дозволяють відслідковувати їхнє переміщення територією США.

Мігранти також повинні з'являтися у спеціальні служби, а ті, хто просить притулку — приходити в суд, який вирішить, чи є достатні підстави для його отримання.

Позаяк адміністрація Трампа нещодавно зробила правила надання притулку жорсткішими, варто очікувати, що більшості мігрантів не дозволять залишитися в США.

Що далі?

Очевидно, що американська влада не впоралася із визначеним судом дедлайном. 711 дітей залишаються під опікою американського уряду. Батьки 120 із них відмовилися від процедури возз'єднання. Батьків 430 дітей уже депортували зі США, тепер уряд зобов’язаний їх розшукувати. Є також батьки із судимостями, яким дітей не повертають, а також хворі на інфекційні хвороби.

Невиконання адміністрацією Трампа вироку суду навряд чи потягне за собою покарання. Найвірогідніше, адміністрацію зобов'яжуть звітувати про процес возз'єднання.

Поділитись: