Дональд Трамп завжди вихвалявся, що «зробив себе сам», а за все життя в батька позичив лише 1 мільйон доларів, які згодом віддав з відсотками.

Та New York Times вдалося з'ясувати інші факти. У три роки Трамп заробляв 200 тисяч доларів на рік. У вісім — був мільйонером. Після випуску з коледжу його річний дохід становив 1 мільйон доларів.

Журналісти стверджують, що загалом президент США отримав від батька щонайменше 413 мільйонів доларів США (в перерахунку на нинішні гроші). Більшість з них — через незаконні схеми. Громадське розповідає основні деталі з розслідування американських журналістів.

Батько імперії

Батько американського президента Фред Трамп — відомий забудовник і власник в імперії нерухомості. Син німецького мігранта Фрідріха Трампа, у 20-тих роках минулого століття він почав забудовувати Нью-Йорк і згодом став мільярдером.

Ще до того, як йому виповнилося 20, Фред Трамп уже побудував і продав перший будинок. У 35 зводив у Нью-Йорку сотні будинків на рік. До 45 років Трамп-старший устиг збудувати кілька найбільших житлових комплексів у США. Бізнесмен любив казати, що «сон — це даремна трата часу», а медіа називали його «Генрі Фордом будівельної індустрії».

Усе це не давалося легко. Фред Трамп доклав багато зусиль, щоб налагодити стосунки з бюрократичною машиною Нью-Йорка, завести друзів серед впливових чиновників та юристів і заробити великі статки. Утім, не завжди робив це чесно.

Дональд Трамп (ліворуч) із батьком Фредом Трампов, грудень 1987 року Фото: CNBC

Брудні гроші

Зі збільшенням статків Трампа-старшого росли й суми податків, які він повинен був сплатити державі. Та бізнесмен не збирався просто так віддавати гроші, вигадуючи різні схеми в обхід закону.

Здебільшого через перекази їх членам родини. Спершу Фред Трамп зробив cвоїх дітей (їх у нього було п'ятеро) бенефіціарами фонду, що отримував гроші від оренди землі. Потім передав дітям іще декілька житлових будівель, які здавалися в оренду, і ще. Загалом він переписав на дітей понад тисячу квартир. Водночас податок на дарування майна не заплатив. Яким чином йому вдалось ухилитися від сплати податків, New York Times з'ясувати не змогли.

Після закінчення коледжу Дональд Трамп став працювати в батька — менеджером, консультантом, власником землі й банкіром. Фред давав синові позику за позикою, багато з яких той не повернув. Дональд брав у батька гроші на машину, на зарплати співробітникам, на купівлю акцій і гроші для своїх перших офісів на Манхеттені.

Фред Трамп не просто підтримував свого сина — по суті, він його повністю утримував. Наприкінці 1980-тих Дональд Трамп опинився у скрутному становищі — не міг виплатити кредити, які взяв на будівлю нерухомості. Відтак Фред передав своєму бухгалтеру чек на 3,5 мільйони доларів, і той на всю суму накупив фішок у казино Дональда, так і не зробивши жодної ставки. За законом такі дії вважаються нелегальним кредитом і караються штрафом — 65 тисяч доларів.

Найбільшу схему для відмивання грошей Трампи вигадали на початку 90-тих. Вони заснували компанію All County Building Supply & Maintenance, яка мала займатись купівлею й постачанням технічних товарів для будинків Фреда Трампа. Утім, не робила цього. Натомість, компанія стала посередником — через неї проходили поставки вже здійснених закупівель. All County Building Supply & Maintenance робила націнку на чеки від 20 до 50%, у такий спосіб Фред Трамп поступово передавав своє майно дітям. Крім цього, штучно завищені чеки він використовував як аргумент для підвищення орендної плати для мешканців.

Журналістам не вдалося з'ясувати, скільки саме грошей відмили таким чином. Однак відомо, що в 1998 році компанія-посередник приносила кожному з дітей по 2,2 мільйонів доларів на рік. Як стверджує New York Times, основну роль в організації цієї схеми грав саме Дональд Трамп.

Після смерті Фреда його діти отримали 1 мільярд доларів, а відтак мали заплатити державі близько 550 мільйонів доларів (на той час спадщина обкладалася 55% податком). Натомість, завдяки різним нелегальним схемам Трампи заплатили лише 52,2 мільйонів, тобто 5% від суми.

Хмарочос Трамп-тауер у Нью-Йорку, США, 14 листопада 2016 року Фото: EPA/JUSTIN LANE

Що кажуть Трампи?

Журналісти зверталися до американського президента, однак протягом декількох тижнів так і не отримали відповіді. Після оприлюднення даних, відреагував його адвокат Чарльз Гардер:

«Звинувачення New York Times у шахрайстві та ухиленні від сплати податків є на 100% брехливими й вищою мірою дискредитують президента. Ніхто не вдавався до шахрайства або ухилення від сплати податків. Факти, на яких газета базує свої хибні твердження, є надзвичайно неточними».

Гардер додав, що Дональд Трамп не брав участі у створенні жодних прихованих схем, адже податкові питання доручав підлеглим та іншим фахівцям.

Від імені родини Трампів із заявою виступив молодший брат президента Роберт.

«Наш дорогий батько Фред Трамп помер у червні 1999 року. Наша улюблена мати, Мері Енн Трамп, померла в серпні 2000 року. Ми подали відповідну податкову декларацію, а також сплатили всі податки. Наша сім'я не має жодних інших коментарів щодо того, що сталося майже 20 років тому, і будемо вдячні вам за повагу до приватності наших усопших батьків, нехай спочивають їхні душі».

Своєю чергою Білий дім звинуватив журналістів у безпідставних атаках на президента. Прес-секретарка адміністрації Сара Хакабі-Сандерс заявила:

«Довіра до New York Times та інших медіа серед американців є найнижчою за всі часи, тому що вони атакують президента та його сім'ю 24 години 7 днів на тиждень, замість того, щоб повідомляти новини. Мабуть, New York Times не завадило б вибачитися».

Поділитись: