Стефанішина: ЄС однозначно ухвалить фінансову допомогу для України. Це рішення має 3-4 сценарії

Україна точно отримає фінансову допомогу від Європейського Союзу, проте її можуть ухвалити за різними сценаріями. У ЄС «на столі» — 3—4 варіанти такого рішення.

Про це заявила віцепрем’єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина в етері телемаратону.

За її словами, ЄС має однозначну позицію, що це фінансове рішення ухвалять, але це може статися не на рівні усіх країн-членів, а лише 26 із них.

«Це достатньо ризикована історія, і вона не вносить жодної фінансової передбачуваності для України», — сказала про це Стефанішина.

Вона також заявила, що попри те, що «на столі» є щонайменше 3-4 сценарії ухвалення рішення про фінансування, Україна «бореться» за найкращий і найпередбачуваніший із них — це 50 мільярдів євро на 4 роки, які схвалять усі держави ЄС.

Стефанішина пояснила, що лише так Єврокомісія матиме суверенне право щодо реалізації фінансування для України.

Що це за гроші?

У жовтні Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Ukraine Facility — нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 до 2027 року.

На минулому саміті ЄС, який відбувся у грудні 2023 року, Угорщина заблокувала ці 50 мільярдів євро за кілька годин після того, як Європейська рада ухвалила рішення про початок переговорів щодо вступу України та Молдови в ЄС.

Згодом угорський прем'єр Віктор Орбан висунув умову для зняття вето: переглядати це фінансування щороку. На практиці це дало б йому повноваження щороку блокувати фінансування ЄС для України або домагатися поступок від Брюсселя за відмову від його права вето.

Також про підтримку блокування €50 млрд допомоги для України заявляв прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. А втім, після переговорів з Денисом Шмигалем Фіцо погодився не блокувати €50 млрд.