Згорілий автомобіль водія програми «Схеми: корупція в деталях»
Фото:

Mykhailo Tkach/Facebook

Останні два тижні на журналістів та співробітників програми «Схеми: корупція в деталях» системно тиснуть. Спочатку в квартирі журналіста Михайла Ткача знайшли ознаки прослуховування, а нині водієві програми Борису Мазуру спалили авто. Саме на цій машині автори «Схем» регулярно виїжджали на зйомки.

Національна поліція порушила кримінальні справи щодо обох випадків, але редакція заявляє, що все це неефективно. Що відомо нині про прослуховування та підпал, та як реагує влада — в матеріалі hromadske.

Авто Бориса Мазура зайнялося під вікнами його будинку в Броварах уночі 17 серпня. Відновити машину неможливо. 

Чоловік не перший рік працює водієм програми розслідувань «Схеми». Саме це авто — одне з тих, на яких журналісти знімали свої найрезонансніші матеріали, зокрема розслідування Михайла Ткача про порушення високопосадовцями правил дорожнього руху «Королі доріг», цикл матеріалів журналіста про недотримання народними депутатами та олігархами карантинних вимог, розслідування про автопарки МВС, СБУ та Генеральної прокуратури, таємні відпустки президентів України та ще низку інших.

Редакція «Схем» підозрює, що автівку водія спалили зумисне. Та й поліція відкрила кримінальну справу за статтею «умисне знищення або пошкодження майна шляхом підпалу». На місці пожежі взяли матеріали для експертизи щодо причин загоряння авто.

«З очевидних думок — десь рік тому Андрій Портнов опублікував усі персональні дані наших водіїв — їхні паспорти, номери авто, адреси проживання та погрожував редакції. У Нацполіції є навіть кримінальна справа з цього приводу, яка, втім, не рушить з місця. А минулої п’ятниці Портнов вкотре опублікував ось таке: «маргинальное Радио Свобода — продолжаю комплекс учебно-воспитательных мер». Але навряд чи доводиться обмежуватись лише цією версією. Цю машину дуже добре знають у широкому колі фігурантів наших матеріалів», написала головна редакторка програми Наталя Седлецька. 

У відповідь на це, Андрій Портнов написав, що у нього та редакції «Схем» публічні відносини та відкриті судові та кримінальні процеси. «Я продовжу стосовно вас запланований комплекс законних учбово-виховних заходів. А за сьогодні чекаю публічних вибачень». — написав Портнов.

Один із фігурантів розслідувань «Схем» — нинішній президент України Володимир Зеленський — відреагував на підпал авто співробітника програми. Він заявив, що не допустить, щоб за його президентства критика влади тягнула за собою переслідування або залякування. «Сподіваюся, що й цього разу правоохоронні органи максимально швидко знайдуть та притягнуть до відповідальності зловмисників, які підпалили авто програми "Схеми"», — написав Зеленський.

Народні депутати фракції «Слуга Народу» у парламенті підготували та надіслали звернення до міністра МВС Арсена Авакова та генеральної прокурорки Ірини Венедіктової з проханням контролювати перебіг розслідування. 

За тиждень до підпалу авто, журналіст-розслідувач програми «Схеми: корупція в деталях» Михайло Ткач написав, що знайшов у своїй квартирі ознаки прослуховувального пристрою. На фото, які він опублікував, видно отвір у стелі на кухні квартири. Оскільки Ткач живе на останньому поверсі будинку, то отвір із кухні веде на горище, вийти на яке можна з кількох під'їздів. 

На виклик журналіста приїхав спершу патруль, а потім і слідчо-оперативна група. 

На відео, яке опублікували журналісти, видно, що слідчі оглядали місце ймовірного злочину з допомогою гілок та залізних прутів із сушки журналіста. Під будівельним пилом на горищі вони знайшли три круглі отвори, один із яких веде у квартиру Михайла Ткача. 

Того ж дня головна редакторка «Схем» Наталя Седлецька заявляла, що редакція просила поліцію охороняти горище, щоби зберегти речові докази. У відповідь поліцейські порадили журналістам звернутися у райвідділок. 

Зрештою, було зареєстровано кримінальну справу за «порушення недоторканності приватного життя». У повідомленні Національної поліції йдеться про те, що правоохоронці оглянули квартиру та дах будинку, але жодних технічних засобів там не знайшли.

«Протягом кількох тижнів я декілька разів отримував попередження про те, що моя журналістська діяльність дратує високопосадовців і по мені почали активно працювати. Від одного джерела була інформація про те, що планують «свердлитись». Сьогодні зрозумів, що це означає», — написав Михайло Ткач у день, коли знайшов отвір у стелі квартири. 

Через три дні журналіст офіційно поскаржився у прокуратуру на бездіяльність слідчих, які розпочали кримінальне провадження. 

«Стеж за ними, пали машини, прослуховуй телефони, погрожуй, і тобі нічого за це не буде. У мене питання до президента Зеленського — яких кроків буде вживати влада, щоб припинити безкарність за напади на журналістів? Безкарність залишається на старому рівні — і це відповідальність влади», — коментує події виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк. Вона називає це «практикою безкарного тиску на незалежні медіа» і зауважує, що останнім часом їхні експерти фіксують зростання кількості нападів на журналістів.

Поділитись: