Світ

Стрілянина у Флориді: як зброя потрапляє до рук школярів

12 березня, 2018 18:36
Світ/Стрілянина у Флориді: як зброя потрапляє до рук школярів
Зберегти
Вигляд
lead
Як гвинтівка потрапила до рук школяра та як цей напад вплине на законодавство щодо зброї — в матеріалі Громадського.

«Зла дитина, яка завжди втрапляла в халепу», — так каже старшокласник про 19-річного Ніколаса Круза, що 14 лютого застрелив сімнадцятьох людей у навчальному закладі у Флориді. За даними СNN, стрілянина американських школах стається вже увосьме за 2018 рік.

Нападника заарештувала поліція. Його звинувачують у навмисному вбивстві.

Знайомі Круза розповіли місцевим ЗМІ, що той неодноразово приносив із собою зброю і навіть вихвалявся нею перед друзями. Крім того, у соцмережах хлопець позував на світлинах з ножами та пістолетами. А про минулорічну стрілянину в Нью-Йорку, коли загинуло восьмеро людей, Круз сказав: «Чуваче, я можу краще».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ​Теракт на Геловін: що відомо про атаку в Нью-Йорку

Як гвинтівка потрапила до рук школяра та як цей напад вплине на законодавство щодо зброї — в матеріалі Громадського.

Діти й зброя

Багато дітей можуть дістати зброю просто вдома. Результати опитування, проведеного Pew Research Center свідчать, що 30% власників зброї, які живуть з дітьми, не ховають її, а навпаки — тримають зарядженою під рукою.

У 2000-му дослідження RAND Corporation показало, що понад 22 мільйони дітей у США мешкають у будинках, де зберігається вогнепальна зброя.

«Я відчуваю, що ми повинні покладати відповідальність на людей, які купують зброю, вони мають бути впевнені, що зброя не опиниться в руках дітей-правопорушників чи людей із психічними хворобами», — розповів Громадському житель Техасу Рон Пінкертон.

Конституція Сполучених Штатів гарантує всім громадянам право володіння зброєю. Однак в одних штатах діють жорсткіші закони, в інших — лояльніші. У Флориді, приміром, гвинтівку AR-15 можна придбати, пройшовши кількахвилинну перевірку.

Ба більше, таку зброю закон дозволяє придбати 18-річному громадянинові США. А ось пиво — з 21-го.

США вже давно є чемпіоном за кількістю вогнепальної зброї на душу населення. Її не тільки легко придбати, а й використати. У багатьох штатах діють закони, які дозволяють застосовувати зброю у випадку, якщо хтось вторгається на приватну територію проти волі власника.

Поліція та служби порятунку на місці трагедії у старшій школі у Паркленді, штат Флорида, США, 14 лютого 2018 року. Внаслідок стрілянини загинуло 17 людей, п'ятеро поранених — у важкому стані. Затриманий за підозрою у вчиненні стрілянини в школі Флориди, Ніколас Круз визнав провину Фото: EPA-EFE/GIORGIO VIERAПоліція біля будівлі старшої школи у Паркленді, штат Флорида, США, 14 лютого 2018 року, де внаслідок стрілянини загинуло 17 людей Фото: EPA-EFE/GIORGIO VIERA

Чи спонукає це посилити закони про зброю?

Президент-республіканець Дональд Трамп, чия партія лобіює поступки в законодавстві для власників зброї, анонсував, що докладатиме більше зусиль, аби зупинити шкільне насильство. Однак, ідеться не про контроль носіння зброї, а радше про психічне здоров’я.

«Стільки ознак, що флоридський стрілок був психічно нестабільним, його навіть виключили зі школи за погану і непередбачувану поведінку. Сусіди й однокласники знали, що від нього можна чекати великих неприємностей. Про такі випадки потрібно повідомляти владі знову і знову!», — написав президент у Twitter.

Велика частина електорату Трампа підтримує Другу поправку до Конституції США (щодо володіння зброєю).

Губернатор штату Флорида Рік Скотт заявив, що зустрінеться із законодавцями, щоб напрацювати програми, які не дозволять «людям із психічними захворюваннями торкатися зброї».

«Я гадаю, що чинні закони щодо зброї є досить жорсткими. Єдине, чого я хотів би, — це відповідальності для безвідповідальних людей, що володіють зброєю», — сказав Громадському Рон Пінкертон.

Американці мають найбільш поляризовані думки саме щодо цієї теми. Другу поправку традиційно підтримують республіканці, демократи ж прагнуть до жорсткіших обмежень.

«17 загиблих. Мій син нині в безпеці, він у ліжку, я теж із ним, намагаюся зрозуміти, чому уряд переймається голосами виборців, а не жорсткішими законами щодо зброї. Якби ви пережили такий день, як сьогодні, ви б двічі про це не замислювалися», — написала мати одного зі школярів Аманда Самару.

Після стрілянини у Флориді в школах по всій країні встановили двері з електронною системою захисту і збільшили штат охорони, повідомляє «Голос Америки». Також проводиться підготовка до ситуації із застосуванням зброї. Однак на законодавчому рівні наразі нічого не змінилося.  ​

Пов`язані новини