УКРАЇНА

«Судний день»: Як арештовували податківців режиму Януковича

29 травня, 2017 16:43
УКРАЇНА/«Судний день»: Як арештовували податківців режиму Януковича
Зберегти
Вигляд
lead
Підозрюваним інкримінують розкрадання майже 96 мільярдів гривень з держбюджету.

24 травня українські силовики провели масштабну спецоперацію із затримання колишніх керівників податкових адміністрацій та чиновників Міністерства доходів часів Олександра Клименка. Правоохоронці стверджують, що було задіяно близько 2 тисяч поліцейських, 500 прокурорів, проводилися 450 обшуків. За результатами спецоперації затримали 23 особи, яких на гелікоптерах привезли до столиці у супроводі спецпризначенців.

Підозрюваним інкримінують розкрадання майже 96 мільярдів гривень з держбюджету.

Громадське слідкувало за «судним днем» у Печерському суді.

Генпрокурор і пожежники

Ранок 25 травня починається з допису генерального прокурора Юрія Луценка у Facebook: «Ще одне милосердне рішення і я почну переживати за пожежний стан на Печерську». 

Так очільник ГПУ реагує на рішення суддів Печерського суду, які напередодні ввечері відпустили під заставу колишніх керівників податкової – екс-начальника ДПС в Луганській області Олександра Антіпова та екс-очільника Полтавської ДПС Володимира Задорожного. Під час обшуків у Антіпова вилучили 3,8 мільйонів доларів та 3 мільйони гривень готівкою. 

Не минуло й години, як допис генпрокурора матеріалізується  - під суд приїжджають дві пожежні машини і паркувалися в сусідньому дворі.

Пожежна машина недалеко від будівлі Печерскього суду на вулиці Московській Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Керівництво рятувальників, як прочитало Луценка, перехвилювалося і прислало сюди пожежні підрозділи. Стоять тут, нудьгують», — коментує один з працівників суду. 

Затриманих екс-податківців судять одразу в двох будівлях Печерського суду: одна знаходиться на Хрещатику, інша – на Хрестовому провулку. 

Перше засідання починається близько 12 години ранку - обирають запобіжний захід екс-керівникові податкової адміністрації в Харківській області Станіславу Денисюку.

Напередодні голова військової прокуратури Анатолій Матіос охрестив його «смотрящим» за бізнесом українського олігарха Сергія Курченка, який втік з України у 2014-му. Денисюку інкримінують розкрадання близько 308 мільйонів гривень через податкові схеми та участь у злочинній організації. Сам підозрюваний звинувачення відкидає та називає процес «політичним шоу»:

«А як це сприймати? Привезли мене вчора з Харкова літаком до Борисполя. Там пересадили у військовий вертоліт і, у супроводі спецназу з автоматами, ми полетіли в Жуляни», — каже Денисюк.

Екс-керівник податкової адміністрації у Харківській області Станіслав Денисюк відкидає звинувачення та називає процес «політичним шоу» Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

На суді присутні його родичі, зокрема, донька - суддя Харківського господарського суду Тетяна Денисюк.

Натомість суддя вже Печерського суду Володимир Карабань заслухавши позиції сторін, оголошує рішення взяти Денисюка під варту строком на два місяці з можливістю внесення 100 мільйонів гривень застави. Таку ж «серйозну» суму застави призначили кілька місяців тому відстороненому голові Державної фіскальної служби Роману Насірову, справу щодо якого розслідує Національне антикорупційне бюро. До слова, Матіос в день спецоперації розхвалив Насірова за «неймовірну допомогу слідству в даній справі». Але не відповів, чи може ця «допомога» стати пом’якшувальною обставиною при оголошенні вироку вже самому Насірову.

Не минуло й 15 хвилин після оголошення рішення щодо Денисюка, як суддя Карабань починає слухати наступну справу. Тепер на лаві затриманих - екс-керівник Полтавської податкової інспекції Богдан Лизун. Йому інкримінують ті ж злочини, що й попередньому затриманому, лише сума збитків трохи менша – 307 мільйонів гривень. Суддя оголошує аналогічне попередньому рішення: два місяці під вартою.

Екс-керівник Полтавської податкової інспекції Богдан Лизун так само, як і попередній на лаві підсудних отримує два місяці під вартою Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеВійськові прокурори під час засідання Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Судовий конвеєр

 На годиннику 17:00. Ті самі прокурори, той самий суддя, та сама зала засідань. Змінилися лише адвокати і підозрюваний – одразу три захисники сидять перед «кліткою», а по той бік скла чекає на рішення затриманий екс-керівник управління Міністерства доходів у Харківській області Андрій Роздайбеда.

Затриманого екс-керівника управління Міністерства доходів у Харківській області Андря Роздайбеду заводять до зали суду Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Військовий прокурор Максим Крим питає в адвокатів:

— Вас троє, довго будете виступати?

— А ви кудись квапитесь? У нас час є.

— Та ви у нас вже четверті за сьогоднішній день.

— Я бачу, що у вас тут, ніби на конвеєрі. Але ми постараємося бути лаконічними.

На розгляді справи екс-керівника управління Міністерства доходів у Харківській області Андрія Роздайбеда адвокатів вже троє Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

День у прокурорів дійсно насичений. Вони навіть створили спеціальний закритий чат, щоб обмінюватися новинами про рішення судів. Так його і назвали: «судний день».

Однак одразу після початку засідання адвокати заявляють, що Роздайбеді зле і просять викликати швидку. Не минає й 5 хвилин, як у двері Печерського суду заходять медики.

Медики, яких викликали до Печерського суду Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

У цей час прокурори і адвокати на вулиці палять цигарки. Військовий прокурор Руслан Кравченко, який представляє також обвинувачення у справі про держзраду Януковича, купує енергетичний напій.

Прокурори відпочивають у перерві між судовими засіданнями Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Стає відомо, що в суді на Хрещатику відпустили з-під варти під заставу в 1 млн гривень екс-керівника Дніпропетровської податкової інспекції Андрія Липинського.

Після короткої перерви усі знову підіймаються на четвертий поверх суду. Наступна підозрювана — екс-начальниця податкової в Кіровському районі Дніпра Ольга Корсун.

Адвокати екс-начальниці податкової в Кіровському районі Дніпра Ольги Корсун оголошують відвід судді Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеУ цьому засіданні призначається перерва, Ольгу Корсун (праворуч) виводять з залу суду Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Судове засідання оголошується продовжен… ой! Оголошується відкритим, вибачте», — обмовляється суддя Карабань. Він намагається приховати від телекамер, як позіхає і бореться зі втомою.

Суддя Володимир Карабань помітно втомився Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Адвокати оголошують відвід судді. У цьому засіданні призначається перерва, і охоронці заводять до суду чергового підозрюваного – екс-начальника Ленінської податкової Луганська Володимира Дубеля. Після короткого слухання, суддя ухвалює взяти Дубеля під варту з можливістю застави в розмірі 4 мільйонів гривень.

Застава для екс-начальника Ленінської податкової Луганська Володимира Дубеля ухвалена у розмірі 4 мільйонів гривень Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

До суду в супроводі медиків повертається підозрюваний Роздайбеда. Адвокати, попри обіцянку бути лаконічними, не стримують себе і виступають майже півтори години. Після цього слово бере сам Роздайбеда:

«Я нікуди не збираюся тікати, ви подивіться на мене і все зрозумієте. Я обіцяю співпрацювати зі слідством, все розкажу, доведу свою невинуватість. Але не «закривайте» мене».

Підозрюваний Андрій Роздайбеда, який повернувся до зали суду у супроводі медиків, обіцяє співпрацювати зі слідством і просить не брати його під варту Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЙого адвокати перед цим виступають майже півтори години попри обіцянку бути лаконічними Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Утім суддя Карабань призначає йому два місяці тримання під вартою з альтернативою застави в 11 мільйонів гривень. 

Десята година вечора. Прибиральниця просить телеоператорів посунути штативи з камерами, аби помити підлогу.

Прибиральниця просить телеоператорів посунути штативи з камерами, аби помити підлогу Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Після розгляду відводу повертається підозрювана Ольга Корсун разом зі своїми адвокатами. Ті просять чергову перерву – тепер для ознайомлення з матеріалами слідства. Карабань оголошує перерву спочатку на 40 хвилин, потім - до 9 години ранку 26 травня.

Підозрювана Ольга Корсун разом зі своїми адвокатами повертається до зали суду, шоб почути, що розгляд її справи переноситься на ранок Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Втомлені прокурори, адвокати і журналісти йдуть додому. Біля суду залишається стояти лише червона пожежна машина.

Пов`язані новини
Політика
20 листопада 2018
Суд відмовився зменшити заставу для Насірова і не дозволив йому виїжджати за кордон
Шевченківський районний суд Києва продовжив термін дії зобов'язань, покладених на екс-главу Державної фіскальної служби України Романа Насірова. Також суд не довзолив зменшити розмір застави для Насірова і відхилив клопотання його адвокатів про можливість виїзду Насірова за кордон.Наступне засідання призначене на 10 грудня, 12.00. Нагадаємо, на думку слідства, Насіров дав дозвіл на розстрочення податкових боргів підприємствам народного депутата Олександра Онищенка. Тим самим завдав збитків бюджету на 2 мільярди гривень, уважають у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Романа Насірова відсторонили від посади керівника ДФС на початку березня 2017 року, одразу після того, як детективи НАБУ затримали його і обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із заставою у 100 млн гривень.10 листопада 2017 року відстороненому главі ДФС Насірову вручили обвинувальний акт. 31 січня Кабінет міністрів звільнив Насірова, якому інкримінують зловживання владою і службовим становищем.31 жовтня 2018-го Насірову зачитали половину обвинувального акту: залишилось понад 300 сторінок. Адвокати Насірова скористалися нормою кримінально-процесуального кодексу, виступивши за те, аби зачитувати в суді обвинувальний акт в повному обсязі, тобто понад 700 сторінок. Глава Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький у травні заявив, що зачитування обвинувачення може зайняти 20 місяців.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Піти по-англійськи: Чому обвинуваченого  Романа Насірова звільнили з ДФС
Перевірено
Зберегти