ENRU

«Судний день»: Як арештовували податківців режиму Януковича

131998a3ae43ad247
Зранку 25 травня почався розгляд справи Станіслава Денисюка, якого голова військової прокуратури Анатолій Матіос охрестив «смотрящим» за бізнесом українського олігарха Сергія Курченка Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

24 травня українські силовики провели масштабну спецоперацію із затримання колишніх керівників податкових адміністрацій та чиновників Міністерства доходів часів Олександра Клименка. Правоохоронці стверджують, що було задіяно близько 2 тисяч поліцейських, 500 прокурорів, проводилися 450 обшуків. За результатами спецоперації затримали 23 особи, яких на гелікоптерах привезли до столиці у супроводі спецпризначенців.

Підозрюваним інкримінують розкрадання майже 96 мільярдів гривень з держбюджету.

Громадське слідкувало за «судним днем» у Печерському суді.

Генпрокурор і пожежники

Ранок 25 травня починається з допису генерального прокурора Юрія Луценка у Facebook: «Ще одне милосердне рішення і я почну переживати за пожежний стан на Печерську». 

Так очільник ГПУ реагує на рішення суддів Печерського суду, які напередодні ввечері відпустили під заставу колишніх керівників податкової – екс-начальника ДПС в Луганській області Олександра Антіпова та екс-очільника Полтавської ДПС Володимира Задорожного. Під час обшуків у Антіпова вилучили 3,8 мільйонів доларів та 3 мільйони гривень готівкою. 

Не минуло й години, як допис генпрокурора матеріалізується  - під суд приїжджають дві пожежні машини і паркувалися в сусідньому дворі.

Пожежна машина недалеко від будівлі Печерскього суду на вулиці Московській Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Керівництво рятувальників, як прочитало Луценка, перехвилювалося і прислало сюди пожежні підрозділи. Стоять тут, нудьгують», — коментує один з працівників суду. 

Затриманих екс-податківців судять одразу в двох будівлях Печерського суду: одна знаходиться на Хрещатику, інша – на Хрестовому провулку. 

Перше засідання починається близько 12 години ранку - обирають запобіжний захід екс-керівникові податкової адміністрації в Харківській області Станіславу Денисюку.

Напередодні голова військової прокуратури Анатолій Матіос охрестив його «смотрящим» за бізнесом українського олігарха Сергія Курченка, який втік з України у 2014-му. Денисюку інкримінують розкрадання близько 308 мільйонів гривень через податкові схеми та участь у злочинній організації. Сам підозрюваний звинувачення відкидає та називає процес «політичним шоу»:

«А як це сприймати? Привезли мене вчора з Харкова літаком до Борисполя. Там пересадили у військовий вертоліт і, у супроводі спецназу з автоматами, ми полетіли в Жуляни», — каже Денисюк.

Екс-керівник податкової адміністрації у Харківській області Станіслав Денисюк відкидає звинувачення та називає процес «політичним шоу» Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

На суді присутні його родичі, зокрема, донька - суддя Харківського господарського суду Тетяна Денисюк.

Натомість суддя вже Печерського суду Володимир Карабань заслухавши позиції сторін, оголошує рішення взяти Денисюка під варту строком на два місяці з можливістю внесення 100 мільйонів гривень застави. Таку ж «серйозну» суму застави призначили кілька місяців тому відстороненому голові Державної фіскальної служби Роману Насірову, справу щодо якого розслідує Національне антикорупційне бюро. До слова, Матіос в день спецоперації розхвалив Насірова за «неймовірну допомогу слідству в даній справі». Але не відповів, чи може ця «допомога» стати пом’якшувальною обставиною при оголошенні вироку вже самому Насірову.

Не минуло й 15 хвилин після оголошення рішення щодо Денисюка, як суддя Карабань починає слухати наступну справу. Тепер на лаві затриманих - екс-керівник Полтавської податкової інспекції Богдан Лизун. Йому інкримінують ті ж злочини, що й попередньому затриманому, лише сума збитків трохи менша – 307 мільйонів гривень. Суддя оголошує аналогічне попередньому рішення: два місяці під вартою.

Екс-керівник Полтавської податкової інспекції Богдан Лизун так само, як і попередній на лаві підсудних отримує два місяці під вартою Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеВійськові прокурори під час засідання Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Судовий конвеєр

 На годиннику 17:00. Ті самі прокурори, той самий суддя, та сама зала засідань. Змінилися лише адвокати і підозрюваний – одразу три захисники сидять перед «кліткою», а по той бік скла чекає на рішення затриманий екс-керівник управління Міністерства доходів у Харківській області Андрій Роздайбеда.

Затриманого екс-керівника управління Міністерства доходів у Харківській області Андря Роздайбеду заводять до зали суду Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Військовий прокурор Максим Крим питає в адвокатів:

— Вас троє, довго будете виступати?

— А ви кудись квапитесь? У нас час є.

— Та ви у нас вже четверті за сьогоднішній день.

— Я бачу, що у вас тут, ніби на конвеєрі. Але ми постараємося бути лаконічними.

На розгляді справи екс-керівника управління Міністерства доходів у Харківській області Андрія Роздайбеда адвокатів вже троє Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

День у прокурорів дійсно насичений. Вони навіть створили спеціальний закритий чат, щоб обмінюватися новинами про рішення судів. Так його і назвали: «судний день».

Однак одразу після початку засідання адвокати заявляють, що Роздайбеді зле і просять викликати швидку. Не минає й 5 хвилин, як у двері Печерського суду заходять медики.

Медики, яких викликали до Печерського суду Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

У цей час прокурори і адвокати на вулиці палять цигарки. Військовий прокурор Руслан Кравченко, який представляє також обвинувачення у справі про держзраду Януковича, купує енергетичний напій.

Прокурори відпочивають у перерві між судовими засіданнями Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Стає відомо, що в суді на Хрещатику відпустили з-під варти під заставу в 1 млн гривень екс-керівника Дніпропетровської податкової інспекції Андрія Липинського.

Після короткої перерви усі знову підіймаються на четвертий поверх суду. Наступна підозрювана — екс-начальниця податкової в Кіровському районі Дніпра Ольга Корсун.

Адвокати екс-начальниці податкової в Кіровському районі Дніпра Ольги Корсун оголошують відвід судді Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеУ цьому засіданні призначається перерва, Ольгу Корсун (праворуч) виводять з залу суду Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

«Судове засідання оголошується продовжен… ой! Оголошується відкритим, вибачте», — обмовляється суддя Карабань. Він намагається приховати від телекамер, як позіхає і бореться зі втомою.

Суддя Володимир Карабань помітно втомився Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Адвокати оголошують відвід судді. У цьому засіданні призначається перерва, і охоронці заводять до суду чергового підозрюваного – екс-начальника Ленінської податкової Луганська Володимира Дубеля. Після короткого слухання, суддя ухвалює взяти Дубеля під варту з можливістю застави в розмірі 4 мільйонів гривень.

Застава для екс-начальника Ленінської податкової Луганська Володимира Дубеля ухвалена у розмірі 4 мільйонів гривень Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

До суду в супроводі медиків повертається підозрюваний Роздайбеда. Адвокати, попри обіцянку бути лаконічними, не стримують себе і виступають майже півтори години. Після цього слово бере сам Роздайбеда:

«Я нікуди не збираюся тікати, ви подивіться на мене і все зрозумієте. Я обіцяю співпрацювати зі слідством, все розкажу, доведу свою невинуватість. Але не «закривайте» мене».

Підозрюваний Андрій Роздайбеда, який повернувся до зали суду у супроводі медиків, обіцяє співпрацювати зі слідством і просить не брати його під варту Фото: Дмитро Реплянчук/ГромадськеЙого адвокати перед цим виступають майже півтори години попри обіцянку бути лаконічними Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Утім суддя Карабань призначає йому два місяці тримання під вартою з альтернативою застави в 11 мільйонів гривень. 

Десята година вечора. Прибиральниця просить телеоператорів посунути штативи з камерами, аби помити підлогу.

Прибиральниця просить телеоператорів посунути штативи з камерами, аби помити підлогу Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Після розгляду відводу повертається підозрювана Ольга Корсун разом зі своїми адвокатами. Ті просять чергову перерву – тепер для ознайомлення з матеріалами слідства. Карабань оголошує перерву спочатку на 40 хвилин, потім - до 9 години ранку 26 травня.

Підозрювана Ольга Корсун разом зі своїми адвокатами повертається до зали суду, шоб почути, що розгляд її справи переноситься на ранок Фото: Дмитро Реплянчук/Громадське

Втомлені прокурори, адвокати і журналісти йдуть додому. Біля суду залишається стояти лише червона пожежна машина.