Суд не дозволив націоналізувати мережу АЗС Shell у справі щодо олігарха з рф. Мін'юст готує апеляцію (ДОПОВНЕНО)

Вищий антикорупційний суд відмовив Міністерству юстиції у стягненні частини активів підсанкційного російського бізнесмена Едуарда Худайнатова. Справа стосується компанії «Альянс Холдинг», що здійснює управління українською мережею заправок Shell. Суд постановив, що більшість активів цієї фірми належать саме Shell, яка і керує мережею.

Про це повідомила голова департаменту санкційної політики Мін'юсту Інна Богатих.

Вона заявила, що Едуард Худайнатов — один із найближчих довірених осіб російського лідера володомира путіна, «залучений в економічні сектори рф, які продукують значні доходи бюджету агресора».

«Після початку повномасштабного вторгнення материнська компанія (Нідерланди) збільшила статутний капітал, розмивши частку Худайнатова у ТОВ "Альянс Холдинг" до 2,56%. Були отримані відповідні дозволи місцевих уповноважених органів», — каже представниця Мін'юсту.

За позицією опонентів у справі, материнська компанія збільшила статутний капітал, щоб підтримати український бізнес в період весни-літа 2022 року, стверджує Богатих. Однак у відомстві заявили, що залучені кошти лише частково надійшли українському підприємству і були перераховані у якості обігових, у вигляді позик, безповоротної фінансової допомоги та не були внесені до статутного капіталу.

Так, за словами Богатих, кошти відразу використали для забезпечення господарської діяльності компаній, зокрема, для розрахунку з компанією «Альянс-Україна», повʼязаною з Худайнатовим.

У міністерстві зауважили, що у своєму позові просили стягнути:

  • 49% часткив статутному капіталі ТОВ «Альянс Холдинг»;
  • 100% частки в статутному капіталі ТОВ «НК «Альянс-Україна».

Зрештою суд задовольнив вимоги відомства щодо «Альянс-Україна», проте відмовив у стягненні частки першої компанії.

Доповнено о 0:40. У пресслужбі Shell Україна з посиланням на рішення суду hromadske зазначили, що 97,44% акцій «Альянс Холдинг» належать саме глобальній компанії Shell.

«Ми вітаємо рішення Вищого антикорупційного суду України щодо нашої мережі АЗС в Україні. Суд визнав, що Shell справді володіє 97,44% ТОВ "Альянс Холдинг" та відповідними підприємствами, тим сами не задовольнивши позов Міністерства юстиції», — зауважили у компанії.

Водночас Богатих заявила, що не задоволена рішенням ВАКС, тому відомство готує апеляцію.

Медіа enkorr, що спеціалізується на нафтогазовій галузі, зазначало, що «Альянс Холдинг» створили у 2008 році як спільне підприємство між Shell (51%) і «Альянс Ойл Україна» (49%). Згідно з акціонерною угодою, Shell взяла на себе управління мережею, а «Альянс Ойл Україна» — ексклюзивне забезпечення мережі нафтопродуктами. Вже у 2022 році Shell ініціювала викуп акцій партнера.

Forbes із посиланням на компанію «Консалтингова група А-95» заявляє, що «Альянс Ойл Україна» була дочірньою структурою «Незалежної нафтогазової компанії» Худайнатова.

Більше про Худайнатова

російський бізнесмен і досі володіє однією з найбільших російських приватних компаній і однією з провідних нафтовидобувних компаній «Незалежна нафтогазова компанія». Також він колишній перший віцепрезидент компанії «роснафта».

Працював на першій президентській передвиборчій кампанії путіна у 2000 році, керував нею у Тюменській області рф, де був обласним депутатом. Нагороджений орденом «За заслуги перед Батьківщиною» за «зміцнення позицій росії у світовому енергетичному ринку та покращення його інвестиційних перспектив», повідомляв НАЗК.

Раніше Мінʼюст зазначав, що Худайнатов «здійснює суттєве сприяння в організації матеріально-технічного забезпечення збройної агресії в Україні». Зокрема, відомство писало, що він сприяв постачанню пального на потреби оборонного комплексу рф, також ішлося про сплату податків до російського бюджету.

Окрім України, до Худайнатова застосовано санкції ЄС, Швейцарією, Канадою.