Суд продовжив досудове розслідування у справі про держзраду генерала-майора СБУ Шайтанова

Шевченківський районний суд Києва продовжив до 6 місяців — тобто до жовтня 2020 року досудове розслідування у справі генерала—майора Служби безпеки України Валерія Шайтанова, якого підозрюють у державній зраді та підготовці терактів на території України.
Про це повідомляє кореспондентка hromadske із зали суду.
Сторона обвинувачення просила продовжити досудове слідство до 7 місяців. Вона наголосила, що необхідно провести ще більше як 10 експертиз, зняти гриф секретності з матеріалів негласних слідчих дій, щоб долучити їх до матеріалів справи.
Крім того, обвинувачення хоче отримати відповіді на правове доручення у 3 країни, де нібито, за даними слідства, Шайтанов зустрічався з полковником ФСБ РФ Ігорем Єгоровим, а саме Німеччини, Хорватії та Франції.
Своєю чергою, сторона захисту наголошувала на тому, що провадження розслідують з липня 2019 року та мали достатньо часу, щоб завершити слідство. Також захисники наголосили на тому, що в провадженні немає тих доказів, які оприлюднили раніше, а є лише свідчення агента СБУ Івана Новікова (раніше в повідомленні СБУ звучав, як завербований Шайтановим агент «Н» — ред.), який нібито і їздив на всі зустрічі з Шайтановим. Також захисники наголосили на конфлікті інтересів у тому, що діяльність нині колишнього співробітника СБУ розслідує саме СБУ, а свідки у справі — співробітники СБУ.
Водночас сторона обвинувачення наголосила на тому, що його вже звільнили. Окремо у коментарі hromadske слідчий пояснив, що враховуючи специфіку та складність справи, нею має займатися саме СБУ.
«Ми не погоджуємося з підозрою, яка висунута нашому підзахисному і вважаємо, що вона не тільки необґрунтована, а незаконна. Ті записи, які фігурували в ЗМІ — їх немає в матеріалах», — сказав адвокат Георгій Тігішвілі.
Сам Шайтанов у суді відмовився спілкуватися з журналістами.
Водночас раніше Шайтанов передавав нам через адвоката свою позицію, зазначивши, що «коли треба було бути в строю, а мало хто хотів, я був в строю і виконував свій обов’язок. А зараз мене хочуть прибрати». За словами захисту, сам підозрюваний не визнає своєї провини та вважає це підставою. На думку захисту ті терористичні акти, про які йде мова у підозрі, не планувались.
Також на засіданні був присутній ще один підозрюваний — Анатолій Гарбуз, якому інкримінують незаконне зберігання зброї та перевіряють його ймовірну співпрацю з Шайтановим. Він відмовився говорити з журналістами, а його захисник зазначив, що вважає його приєднання до справи Шайтанова випадковим і таким, що скоро буде виправлене.

Суддя вислухала сторони та частково задовольнила клопотання прокуратури та слідчого СБУ та продовжила строки досудового слідства до жовтня 2020.
Нагадаємо, 14 травня у Службі безпеки України заявили, що контррозвідка затримала завербованого Федеральною службою безпеки Росії генерал-майора СБУ Валерія Шайтанова за підозрою у державній зраді та вчиненні терактів. Зокрема у спецслужбі вважають, що він планував вбивство добровольця Адама Осмаєва. Згодом суд взяв його під варту на два місяці.
Зазначається, що Шайтанов, який є одним з колишніх керівників Центру спеціальних операцій «А» СБУ, насправді перебував на агентурному зв’язку під псевдонім «Бобиль» у полковника ФСБ Ігоря Єгорова, який є співробітником Департаменту контррозвідувальних операцій 1 Служби ФСБ — підрозділу, що спеціалізується на плануванні, організації та проведенні розвідувальних та диверсійно-терористичних акцій як на території України, так і інших держав.
Валерій Шайтанов — генерал-майор СБУ. У березні 2008 був нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеня. 18 лютого 2014 року керував штурмовою групою, яка захопила Будинок профспілок у Києві під час Революції Гідності. У квітні 2014-го у складі підрозділу «Альфа» вів перемовини з керівником терористичного формування «Восток» Олександром Ходаковським. У серпні 2015 року нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, восени — керував групою, яка затримувала у Дніпрі заступника голови Дніпропетровської ОДА, голову партії «УКРОП» Геннадія Корбана.
За інформацією СБУ, полковник ФСБ Ігор Єгоров до 2014 року регулярно відвідував Україну для участі у заходах міжвідомчої взаємодії ФСБ та СБУ та налагоджував контакти зі старшими офіцерами української спецслужби. Саме там він і завербував Шайтанова.
Раніше на питання про те, що пов’язувало Шайтанова з полковником ФСБ РФ Ігорем Єгоровим, на якого, за даними слідства, міг працювати підозрюваний, адвокат пояснив, що до початку війни вони мали ділові стосунки, як і низка інших працівників СБУ: «Ігор Єгоров у 2012 році був офіційно запрошений головою СБУ для участі в спільних навчаннях з бойової підготовки та обміну бойовим досвідом. Валерій Шайтанов також брав участь в зазначених навчаннях. Тобто, до початку війни вони перебували в офіційних і абсолютно законних відносинах, до речі, як і більшість працівників та керівників СБУ, які мали стосунок до цих навчань».
Адвокат додав, що у 2013-му, можливо, були спільні офіційні навчання, але іншого зв’язку не було. Також сторона захисту наголосила на тому, що під час затримання Шайтанову були нанесені тілесні ушкодження.
- Поділитися: