На думку експертів, повторне призначення Владислава Суркова означає, що найближчим часом не відбудеться якихось суттєвих змін у відносинах Росія-Україна.

«Так», — лаконічно відповів прес-секретар президента РФ Дмитро Песков на питання журналістів про те, чи Сурков «опікуватиметься Донбасом».

13 червня Владислава Суркова повторно призначили на посаду помічника президента РФ. Суркова називають кремлівським «сірим кардиналом», людиною, яка допомогла закріпитися у владі Володимирові Путіну. Він і надалі буде відповідальним за врегулювання конфлікту на сході України, хоча ще місяць тому наближені до Кремля джерела говорили про ймовірне звільнення Суркова з посади.

Причини називали різні: йшлося про конфлікти з іншими відомствами, зокрема, зі службою оперативної інформації і міжнародних зв’язків ФСБ, відповідальною за контррозвідку в так званих «ДНР» та «ЛНР». Казали також про те, що в цілому ситуація з урегулюванням конфлікту зайшла в глухий кут.

Громадське зібрало головні факти про діяльність Суркова і з’ясувало в експертів, що означає продовження повноважень нового старого помічника Путіна.

Головний ідеолог правлячої верхівки

Владислав Сурков прийшов у політику наприкінці 90-х, він вважається ідеологом чинного режиму РФ. Сурков став одним із засновників правлячої партії «Единая Россия». Він також натхненник проектів «Идущие вместе» і «Наши». Крім того, Сурков був ідеологом так званої «вертикалі влади».

У червні 2012 року Суркові доручили курирувати ЗМІ, юстицію, взаємодію з судами і прокуратурою.

Сурков і зовнішня політика

Найбільше про Суркова почали казати після анексії Криму, називаючи його одним із розробників плану «порятунку російськомовного населення» і стратегії «зелених чоловічків».

Однак Суркова залучали до зовнішньої політики задовго до активного втручання РФ у внутрішні справи України. Він опікувався відносинами з невизнаними Абхазією та Південною Осетією.

У відносинах з Україною його називають радником і спонсором кампанії президента-втікача Віктора Януковича. Відомо, що він приїжджав у Київ під час Революції Гідності. В Україні Суркова звинувачують в ухваленні рішень щодо розстрілу активістів Майдану.

Також Суркова вважають консультантом ватажків так званих «ЛНР» та «ДНР».

Сурков — означає стагнація

На думку експертів, повторне призначення Владислава Суркова означає, що найближчим часом не відбудеться якихось суттєвих змін у відносинах Росія-Україна.

 

   Кирило Мартинов, політолог з Росії

Ім’я Суркова — це синонім консервації конфлікту на Донбасі. Цей сценарій ми вже спостерігали останніми роками, коли російська сторона майже відкрито демонструвала, що її влаштовує нинішній стан речей. Кремлю вигідний неконтрольований київською владою анклав, з допомогою якого можна тиснути на Україну, як військовим шляхом, так і для розколу київських еліт. Невизначений статус Донбасу і відсутність мирного врегулювання вигідні з тієї очевидної причини, що це дозволяє виносити на другий план питання про статус Криму. Перепризначення Суркова свідчить, що ніяких проривів або змін у відносинах Росії та України найближчими роками не передбачається: в Кремлі кадрова стагнація.

   Михайло Виноградов, голова Фонду «Петербургская», російський політик

Збереження Суркова (як і Ушакова — помічника президента РФ і міністра закордонних справ Лаврова) свідчить, що російська влада сьогодні не готова до якихось принципових змін і поворотів — ні до радикалізації, на до пом’якшення. Питання в тому, чи немає такої готовності в принципі (з огляду на те, що все влаштовує, або ж зважаючи на слабкі можливості для маневру) або вирішили нічого не змінювати до якихось проміжкових точок — хай то Чемпіонат світу, зустріч із Трампом або вибори в Україні.

   Василь Жарков, Історик і політолог

«Стабілізець» повний, даруйте. Усе, що зрозуміло не тільки через це призначення: ніхто не бажає нічого змінювати, президент і його оточення вже досягли всього, навіть того, про що ніколи в житті й не мріяли. І тепер їхня задача проста — насолоджуватися досягнутим якомога довше. Це можна порівняти з керуванням розкішною автівкою, придбаною неймовірно заможним паном. Ти просто сидиш за кермом, маршрут прокладений, усі пасажири вже на своїх місцях, а отже, залишається просто ловити кайф від дороги.
 

Поділитись: